дома Планета ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

Европското првенство во ракомет во 2024 година ќе се одржи во Германија.

ЕХФ и ДХБ открија одредени детали поврзани со турнирот.

Потврдено е дека ќе биде срушен рекордот по бројот на присутни гледачи на ракометниот натпревар.

Ова ќе се случи на првиот натпревар на турнирот, кој ќе се одигра на „Mercure Arena“ во Дизелдорф. Планот е да има дури 50.000 навивачи на трибините.

Така, ќе биде срушен рекордот од 2014 година, кога на мечот од Рајн Некар Левен и Хамбург на стадионот во Франкфурт беа присутни 44.189 навивачи.

Остатокот од турнирот ќе се игра во сали, но капацитетот на секој од нив ќе биде повеќе од 10.000 места, што ќе и овозможи на Германија да го собори рекордот за вкупно присуство на турнирот.

Берлин, Манхајм и Минхен се градовите во кои ќе се играат натпреварите од прелиминарната рунда, додека главната рунда ќе се игра во Хамбург и Келн.

Арената „Lankses“ во Келн, каде ревносно се играат последните четири од Лигата на шампионите, ќе биде домаќин на полуфиналето и финалето.

Европското првенство ќе се игра од 10 до 28 јануари 2024 година.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 4 АВГУСТ: Време е да ги решите хроничните проблеми!

Овенот има пад на енергијата, Бикот страда од несоница, Девицата има проблеми со хормоните ОВЕН Денот не е поволен за работа. Обидете се да избегнете важни...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА ПАНДЕМИЈА? Експертите веруваат дека епидемијата на корона и заклучувањето доведе до зголемување на миопија кај децата

Постојат бројни последици од пандемијата на коронавирус што не можевме да ги претпоставиме. Една од нив е влошување на видот на деца. Во текот на...

Слични вести

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА ПАНДЕМИЈА? Експертите веруваат дека епидемијата на корона и заклучувањето доведе до зголемување на миопија кај децата

Постојат бројни последици од пандемијата на коронавирус што не можевме да ги претпоставиме. Една од нив е влошување на видот на деца. Во текот на...

КОПАЛ БУНАР И ПРОНАШОЛ САФИР: Најголемиот кластер сафири, вреден 100 милиони долари пронајден случајно (ВИДЕО)

Властите во Шри Ланка соопштија дека најголемиот кластер сафири во светот е пронајден во дворот на трговец со скапоцени камења - случајно во калта. Трговецот...