дома Планета ПОД ПОВРШИНАТА НА ОКЕАНОТ ПРОНАЈДЕН ГРЕБЕН ПОВИСОК ОД 100 КАТНИЦА: Подводна робот...

ПОД ПОВРШИНАТА НА ОКЕАНОТ ПРОНАЈДЕН ГРЕБЕН ПОВИСОК ОД 100 КАТНИЦА: Подводна робот камера открива значајни откритија (ВИДЕО)

За време на 3Д мапирање на морското дно, австралиските научници открија гребен широк 1,5 км и висок повеќе од 500 метри, што го прави повисок од зградата на Емпери Стејт во Њујорк, која има дури 102 спрата.

Откриениот гребен се наоѓа на дното на континенталната гребен, но не е дел од Големиот корален гребен. Горниот дел не е покриен со тврди корали, туку со бројни сунѓери и меки корали, што укажува дека оваа област е богата со хранливи материи што ги носат длабоки водни струи.

Камера од подводниот робот што го истражувала гребенот покажува дека во него живеат мноштво риби и ајкули.

Научниците од институтот Шмит Океан веќе неколку години го истражуваат океанот околу Австралија, но ова ново откритие може да им даде уште една година истражување.

Во претходните истражувања, тие забележале ретки подводни организми познати како сифонофори, кои можат да бидат подолги од 40 метри, но и други видови кои мора да се истражат, како што се црните корали или сунѓерите.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ШТО КРИЈАТ МОЌНИТЕ ХИМАЛАИ: Средбите со локалното население повеќе не може да се игнорираат! За која земја работи ова летало? (ВИДЕО)

За некои од нас, тоа може да звучи малку бизарно, но за теоретичарите на заговор, тоа е одлична вест. Индија може да има своја...

Луда забава: Нема да верувате што најмногу сака ова куче да прави (ВИДЕО)

Велат дека најважно во животот е да знаете да бидете сами. И не само тоа, туку и како да се забавувате убаво. И, благодарам на Бога,...

Што ПОМАЛ, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијаат на висината на платата

За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помалку „гордост“. Имено, најновото истражување даде крајно неочекувани резултати. Се...

ОДЗЕМА ЗДИВ: Погледнете како F-22 Raptor и пркоси на гравитацијата (ВИДЕО)

Американското воено воздухопловство е горд на борбениот авион од петтата генерација - Ф-22 Raptor, а последниот во низата промотивни истрели пристигнува од Алјаска. Во уникатниот...

Слични вести

Космодром од соништата: Јапонците го открија „скапоцениот камен“ на Токио (ВИДЕО)

Група јапонски архитекти, собрани во рамките на проектот „Space Port Japan Association“, откриле фантастичен концепт за вселенско база, која би го красела главниот град. Покрај...

Луда забава: Нема да верувате што најмногу сака ова куче да прави (ВИДЕО)

Велат дека најважно во животот е да знаете да бидете сами. И не само тоа, туку и како да се забавувате убаво. И, благодарам на Бога,...

Што ПОМАЛ, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијаат на висината на платата

За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помалку „гордост“. Имено, најновото истражување даде крајно неочекувани резултати. Се...

ОДЗЕМА ЗДИВ: Погледнете како F-22 Raptor и пркоси на гравитацијата (ВИДЕО)

Американското воено воздухопловство е горд на борбениот авион од петтата генерација - Ф-22 Raptor, а последниот во низата промотивни истрели пристигнува од Алјаска. Во уникатниот...

Кулинарски „ремек-дела“: Следниот пат кога ќе помислите дека сте лоши во кујната, погледнете ги овие фотографии (ФОТО)

Популарноста на социјалните мрежи нè тера да „испраќаме“ и тоа што треба и не треба да правиме на Интернет. На крајот на краиштата, знаете како...