дома Планета Популарна страница за возрасни на УДАР НА ХАКЕРИ: Ги крадат лозинките на...

Популарна страница за возрасни на УДАР НА ХАКЕРИ: Ги крадат лозинките на корисниците и банкарските сметки!

Една од најпопуларните страници за возрасни е мета на хакери. Тие шират опасен малициозен софтвер на наивни корисници, со намера да пристапат до нивните чувствителни податоци, како што се банкарски сметки и лозинки.

Ова е страницата xHamster, која има повеќе од 900 милиони посети месечно! Заедно со него, слични потешкотии има и страницата Bravoporn, предупредуваат сајбер експерти.

Интернет измамниците ја сменија „застарената“ тактика и смислија систем на лажни ажурирања на Java.

Нови тактики

Додека ја гледа содржината, корисникот добива порака за ажурирање, без која нема да може да продолжи да ужива. Потврдата ја активира стапицата и го презема злобниот софтвер ZLoader.

Програмирано е да „извлекува“ од компјутер и да собира релевантни податоци, олеснувајќи потенцијален сајбер-напад.

  • Променетата тактика драматично го зголемува бројот на хакерски цели, бидејќи тие повеќе не се ограничени на корисниците на „заборавениот“ Интернет-истражувач, велат претставниците на безбедносната компанија Malwarebytes.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО ВО СТРАВ! Кралицата на Лондон ја нема! Ќе се случат ужасни работи!

Исчезна „Кралицата“ меѓу гавраните-чувари на лондонската кула по име Мерлин, а се претпоставува дека починала, објавија чуварите, пишува Би-Би-Си. Забележано е дека Мерлин, кој...

Хари и Меган во паника: „Им се тресе тлото под нозете“

Иако ја напуштија Велика Британија за да живеат помирен живот, далеку од зголемениот публицитет, 36-годишниот принц Хари и двегодишната сопруга Меган Маркл го прават...

Ковид-19 на крајот ќе стане благ како најчеста настинка, открива ново истражување. Кои се шансите ова да се случи?

Новиот модел сугерира дека по достигнувањето на ендемската фаза и примарната изложеност во детството, CoV-2 може да не биде повирулентен од обичната настинка. Додека пандемијата...

Најстрашната диета: Дали знаевте дека може да изгубите тежина гледајќи хорор филмови?

Седнете во фотелјата, земете го далечинскиот управувач во раце и може да започне слабеењето. Причината зошто сакаме да гледаме хорор филмови е чувството на возбуда...

Слични вести

ОВА Е КИНЕСКИОТ СУПЕР БРЗ ВОЗ: Прототип на најбрзото копнено возило во светот

Прототипот на супербрзиот воз, наречен „супер куршум воз маглев“, кој развива максимална брзина од 620 километри на час, се спушти од производствената линија во...

Хари и Меган во паника: „Им се тресе тлото под нозете“

Иако ја напуштија Велика Британија за да живеат помирен живот, далеку од зголемениот публицитет, 36-годишниот принц Хари и двегодишната сопруга Меган Маркл го прават...

Ковид-19 на крајот ќе стане благ како најчеста настинка, открива ново истражување. Кои се шансите ова да се случи?

Новиот модел сугерира дека по достигнувањето на ендемската фаза и примарната изложеност во детството, CoV-2 може да не биде повирулентен од обичната настинка. Додека пандемијата...

Најстрашната диета: Дали знаевте дека може да изгубите тежина гледајќи хорор филмови?

Седнете во фотелјата, земете го далечинскиот управувач во раце и може да започне слабеењето. Причината зошто сакаме да гледаме хорор филмови е чувството на возбуда...

ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО ВО СТРАВ! Кралицата на Лондон ја нема! Ќе се случат ужасни работи!

Исчезна „Кралицата“ меѓу гавраните-чувари на лондонската кула по име Мерлин, а се претпоставува дека починала, објавија чуварите, пишува Би-Би-Си. Забележано е дека Мерлин, кој...