дома Планета ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави експертите запрепастени, пишува The Sun“.

Интригантната порака датира 13 април 1912 година, а ја потпишала 12-годишната Матилда Лефевр, патничка од трета класа на бродот, кој потона на 15 април 1912 година во Северниот Атлантски Океан.

  • Го фрлам ова шише во морето среде Атлантикот. Треба да стигнеме во Њујорк за неколку дена. Ако некој ја најде, нека се јави во семејството Лефевр во Лувен – пишува во пораката.

Да потсетиме, извидникот на Титаник Фредерик Флит забележа глечер директно пред бродот на 14 април во 23:40 часот (според часовникот на бродот). Првиот офицер Вилијам Мардок нареди да се заобиколи глечерот, но беше предоцна и Титаник ја погоди сантата мраз. Таа не го пробила трупот на бродот, туку го потопила до тој степен што деловите се разделиле, а потоа водата започнала да влегува во бродот. Титаник потона на 15 април околу 14:20 часот. Најмалку 1.500 луѓе загинаа при тонење, а приближно 710 лица беа спасени.

Матилда, нејзините три браќа и сестри и нивната мајка Марија не беа видени повторно по потонувањето, но пораката во шишето со потписот на Матилда се појави 105 години по потонувањето на плажа во Канада.

  • Ова шише може да биде првиот предмет од Титаник што беше пронајден на американскиот брег – рече историчарот Максим Гојер.

Научниците сега го испитуваат овој мистериозен документ за да утврдат дали станува збор за оригинално писмо или замислена измама.

Д-р Никола Бедри, од Универзитетот во Квебек, вели дека писмото може да биде автентично.

  • Разгледајте ги бројните можности, сите подеднакво интересни. Можеби Матилда сама го напишала тоа писмо или некој го сторил тоа за неа. Можеби е измама. Може некој го напишал веднаш по трагедијата, па дури и неодамна – рече тој.

Д-р Беудри и неговиот тим го испитуваат писмото користејќи неинвазивни методи.

  • Калапот и впечатоците на шишето, како и хемискиот состав на стаклото, се совпаѓаат со технологијата употребена на почетокот на 20 век. Хартијата и хартијата што се наоѓаат во шишето одговараат на датумот од писмото, но не можевме да го испитаме писмото само затоа што ќе го уништиме. Затоа не можеме да кажеме дека „фативме измамник“, но тоа сепак не ја исклучува можноста дека станува збор за измама. Старата хартија е лесна за наоѓање, а старите плута и шишиња исто така не се невообичаени – објаснува лекарот.

Научниците истражувале и дали е можно шишето од местото каде што наводно било фрлено, да лебди во друга насока или да оди на плажа во Њу Брансвик.

  • Симулацијата покажа дека огромното мнозинство на пловечки објекти фрлени во Северен Атлантик на 13 април 1912 година, ја следеа Голфската струја до европските брегови – вели Беудри.
  • Но, неколку прдмети можеа да тргнат на друг начин и да стигнат до северноамериканскиот брег. Иако не е целосно невозможно, тоа е малку веројатно и идните истражувања ќе имаат за задача да ја проверат таа веројатност.

Мистеријата на пораката во шишето ја зголемува само фактот дека е напишана рачно. Француските ученици не го направиле тоа во тоа време, но можно е пораката да ја напишал некој друг и да ја потпишал само Матилде како автор.

  • Ќе го прошириме тимот на експерт за форензичка документација, рече Беудри.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Холанѓанец ѝ одговара на албанска новинарка, која објаснува зошто Албанците не ја пејат македонската химна

Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг, ѝ реплицира на новинарката Фатјона Мејдини од Албанија, на која ѝ било тажно и објаснува...

Бугарски научник со споредба на македонската и бугарската фудбалска репрезентација

Бугарскиот истражувач, професор и историчар Александар Стојанов ги анализира бугарските објави на социјалните мрежи по поразот на македонската фудбалска репрезентација од Австрија. Некои од коментарите...

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

Слични вести

Делта-варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализации

Индискиот сој на коронавирус или т.н. делта-варијанта најнапред откриена во Индија двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во...

Бугарски научник со споредба на македонската и бугарската фудбалска репрезентација

Бугарскиот истражувач, професор и историчар Александар Стојанов ги анализира бугарските објави на социјалните мрежи по поразот на македонската фудбалска репрезентација од Австрија. Некои од коментарите...

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...