дома Планета Првиот трејлер од филмот за Дејвид Боуви (ВИДЕО)

Првиот трејлер од филмот за Дејвид Боуви (ВИДЕО)

Почетокот на кариерата на Дејвид Боуви е во фокусот на новиот биографски филм наречен „Stardust“.

Славниот музичар го толкува Џони Флин, а во филмот играат и Џена Мелоун, Марк Мерон и Арон Пул.

Приказната на филмот се фокусира на посетата на Боуви на САД во 1971 година 24-годишниот рок-музичар тогаш го промовираше својот албум „The Man Who Sold The World“ што беше пресвртна точка во неговата кариера. Имаше еден хит зад себе, песната „Space Oddity“ од 1969 година, но после тоа не успеа да се наметне како нова рок starвезда.

Времето поминато во Соединетите држави, сепак, му помогна да ја надмине својата криза на идентитет и да открие по кој пат треба да тргне во наредниот период.

Следуваа многу поуспешните албуми „Hunky Dory“ (1971) и „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), а остатокот е историја.

Stardust“ ја имаше својата премиера овој месец на меѓународниот филмски фестивал во Сан Диего, а на репертоарот на светските кина ќе се најде од 25 ноември.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Бајден денеска полни 78 години, шпекулации во Вашингтон дали ќе биде претседател во само еден мандат

Џо Бајден денеска ќе наполни 78 години и иако неговиот прв мандат се уште не е официјално потврден, многумина веќе се прашуваат дали тој...

Јачева – Улчар за Бучковски: Немаш поим, си ја промашил поентата

Професорката од Институтот за македонски јазик Елка Јачева Улчар реагира на настапот на екс премиерот Бучковски на Сител каде тој изјави дека е патетика...

Оваа апликација ја РАЗБИРА вашата мачка: Знае кога е лута или гладна (ВИДЕО)

Поранешниот инженер на Amazon, Хавиер Санчез разви интересна апликација MeowTalk, понудена бесплатно на Google Play и App Store. Апликацијата во реално време го „преведува“ мјаукањето...

Фала ти Бојко но ако си сериозен запри ја блокадата за Македонија

Шефот на Комисијата за надворешна политика во албанскиот парламент Ралф Ѓони му се заблагодари за поддршката што вчера бугарскиот премиер Борисов му ја дал...

Слични вести

На повидок војна меѓу светската и европската фудбалска куќа

Џани Инфантино ја уништува УЕФА. Првиот човек на ФИФА измисли пеколен план како да го преземе приматот од УЕФА и да ја направи Светска лига...

Јачева – Улчар за Бучковски: Немаш поим, си ја промашил поентата

Професорката од Институтот за македонски јазик Елка Јачева Улчар реагира на настапот на екс премиерот Бучковски на Сител каде тој изјави дека е патетика...

Оваа апликација ја РАЗБИРА вашата мачка: Знае кога е лута или гладна (ВИДЕО)

Поранешниот инженер на Amazon, Хавиер Санчез разви интересна апликација MeowTalk, понудена бесплатно на Google Play и App Store. Апликацијата во реално време го „преведува“ мјаукањето...

Фала ти Бојко но ако си сериозен запри ја блокадата за Македонија

Шефот на Комисијата за надворешна политика во албанскиот парламент Ралф Ѓони му се заблагодари за поддршката што вчера бугарскиот премиер Борисов му ја дал...

Домаќинките ја обожаваат алуминиумската фолија, но чувањето храна во неа му штети на вашето здравје

Остатокот храна задолжително ја ставете во фрижидер. Пред тоа, се разбира, треба да ја заштитите храната со нешто. Ако не користат пластични кутии, повеќето домаќинки посегнуваат...