дома Планета Придобивки од шетање: Го носи нашиот мозок во состојба слична на медитацијата

Придобивки од шетање: Го носи нашиот мозок во состојба слична на медитацијата

Пешачењето на свеж воздух е една од најдобрите навики затоа што има корисен ефект и на умот и на телото. Кога се чувствувате лошо расположено, облечете  јакна и одете на прошетка. Иако можеби не смеете да излегувате на студ, сторете го тоа – наскоро ќе се чувствувате подобро, посвежо и подобро расположени.

 

Постојат докази дека одењето го смирува мозокот, ги регулира мислите, го ублажува стресот, ја подобрува концентрацијата, ја зголемува креативноста, особено ако шетате во природа. Одење низ природа и зелена околина го става нашиот ум во состојба слична на медитација, покажа истражувањето спроведено во Велика Британија. Оваа навика нè исполнува со позитивна енергија, па затоа не е лошо да шетаме во природа половина час најмалку двапати неделно.

Го забрзува метаболизмот и ги зајакнува мускулите

Исто така, пешачењето е одлично за одржување или постигнување на потенка линија. Во тој случај, не одете полека како кога сакате да се расположите, туку забрзајте го темпото. Брзото пешачење од половина час до еден час троши повеќе калории, го забрзува метаболизмот и со тоа се раствора вишокот килограми и е одличен за градење и зајакнување на мускулите.

Покрај тоа, одењето на свеж воздух го зголемува капацитетот на белите дробови со што на нашето тело му обезбедува доволно количество кислород. Оваа лесна вежба е совршена за луѓе кои не се во форма и за постара популација.

Одење  ја зајакнува врската со другите и ве прави среќни

Понекогаш е добро да одите сами во тишина за да го расчистите умот и потоа да донесете добри и мирни одлуки. Но, понекогаш е одличен избор да се прошетате во друштво на најблиски – тоа ја прави личноста уште посреќна и ги зајакнува социјалните врски.

Некои истражувања сугерираат дека одењето  ја зголемува отпорноста кон стрес и го регулира крвниот притисок. Не мора да биде ниту прошетка со луѓе, а миленичето е одличен придружник.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Исповед на хрватска актерка: „Ме силуваа пред да влезам во професијата“

Хрватската театарска и филмска актерка Дора Липовчан, охрабрена од обвинувањата на белградската актерка Милена Радуловиќ дека била силувана од професор по глума кога била...

ХОРОСКОП 21 ЈАНУАРИ: Овенот го чекаат големи деловни успеси, Ракот треба да се грижи за бубрезите, а на Девицата ѝ се предвидуваат нови љубовни...

ОВЕН РАБОТА: Почетокот на денот може да биде исклучително плоден. Е се чувствувате моќно и со многу самодоверба, што е најважно за постигнување на целта...

Нео-ретро дизајн на BMW R18 (ВИДЕО)

BMW Motorrad (оддел за мотоцикли), започна соработка со независни дизајнерски куќи во 2020 година, за да ја покаже разноврсноста на нивниот модел R18. Редот е...

Му се пожалила на доставувачот дека ќе се здебели од неговата храна, а потоа тој ја воодушевил со еден гест (ФОТО)

Шенон Черник отсекогаш била згодна и привлечна за мажите околу неа, но во текот на 2020 година се здебели неколку килограми, што за неа...

Слични вести

БАЈДЕН ЗАНЕМЕЛ ОД ЧУДО: Невообичаено изненадување го чекало новиот претседател на САД по пристигнувањето во Белата куќа

Претседателот на САД, Џо Бајден изјави дека по неговото пристигнување во Белата куќа, тој бил пречекан со „добродушно писмо“ од Доналд Трамп, кое го...

ХОРОСКОП 21 ЈАНУАРИ: Овенот го чекаат големи деловни успеси, Ракот треба да се грижи за бубрезите, а на Девицата ѝ се предвидуваат нови љубовни...

ОВЕН РАБОТА: Почетокот на денот може да биде исклучително плоден. Е се чувствувате моќно и со многу самодоверба, што е најважно за постигнување на целта...

Нео-ретро дизајн на BMW R18 (ВИДЕО)

BMW Motorrad (оддел за мотоцикли), започна соработка со независни дизајнерски куќи во 2020 година, за да ја покаже разноврсноста на нивниот модел R18. Редот е...

Му се пожалила на доставувачот дека ќе се здебели од неговата храна, а потоа тој ја воодушевил со еден гест (ФОТО)

Шенон Черник отсекогаш била згодна и привлечна за мажите околу неа, но во текот на 2020 година се здебели неколку килограми, што за неа...

МекГрегор во голема неволја: Жена поднесе тужба и бара мултимилионска компензација за физичко насилство!

Само неколку дена пред спектакуларната борба против Дастин Порие, која ќе ја одреди иднината на лесната категорија, Конор МекГрегор се најде во нови проблеми...