дома Планета ПУКАЊЕ ВО ВИСКОНСИН: Најмалку 6-мина ранети во трговски центар! Напаѓачот во бегство!...

ПУКАЊЕ ВО ВИСКОНСИН: Најмалку 6-мина ранети во трговски центар! Напаѓачот во бегство! Луѓе во паника се кријат во продавниците! (ВИДЕО)

Неколку лица се повредени во пукањето во трговскиот центар Мејфер во градот Вавато во американската сојузна држава Висконсин, пренесуваат американските медиуми.

Како што изјави градоначалникот Денис МекБрајд за ABC News, никој од повредените не бил опасен по живот. Нападот се случил нешто после 3 часот попладне во полн трговски центар.

Околу 75 полицајци излегоа на местото на настанот.

Една жена што работи во една од продавниците се приклучи на телевизиската програма АБЦ во живо на телефон и со тивок глас објасни што се случува на лице место:

  • Извинете што шепотам, се надевам дека можете да ме слушнете, ние сме скриени зад пултот за вработените, слушаме повеќе истрели и врисоци. Има паника, но повеќето луѓе се кријат во продавниците, рече таа.

Ја пренесуваше атмосферата од трговскиот центар сè додека не мораше да го прекинува разговорот затоа што полицијата им нареди на сите да излезат со кренати раце.

Според очевидци, најмалку 6 ранети биле однесени во брзата помош, но тие наведуваат дека сите биле свесни.

Полицијата им нареди на луѓето кои се најдоа во трговскиот центар да најдат засолниште.

Полициски хеликоптери кружат над трговскиот центар, а според извештаите на медиумите, во акцијата се приклучил и ФБИ.

Трговскиот центар е голем и во него има многу луѓе, и клиенти и вработени, а најголемиот страв е дека напаѓачот е меѓу нив.

Трговскиот центар Мејфер е еден од најголемите и, како што се наведува, покрај повеќе од 200 продавници во него, многу луѓе работат во канцеларии во деловната кула што е поврзана со него, а исто така треба да се побара огромен простор за паркирање.

На една од фотографиите испратена од еден од очевидците од трговскиот центар е прикажан вооружен полицаец кој е еден од многуте кои учествуваат во потерата по напаѓачот.

Многу родители чии деца биле на шопинг или во игротеки, исто така, излегле на местото на настанот. Според еден од нив, тој кратко разговарал со неговата 15-годишна ќерка која шепотела скриена во една од продавниците.

  • Јас сум апсолутно згрозен и во агонија. Ќерка ми со паничен глас ми рече дека се крие по пукањето, а потоа слушнав истрели преку телефон. Врската беше прекината и не можам да и се јавам затоа што се криеше некаде. Се надевам дека некој ќе ја извлече од таму, рече тој.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

САД ПЛАНИРААТ ДА НАРАЧААТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 200 МИЛИОНИ ДОЗИ КОРОНА ВАКЦИНИ: Целта е сите жители да бидат вакцинирани до крајот на летото

САД планираат да нарачаат дополнителни 200 милиони дози вакцини за коронавирус со цел да се вакцинираат целото американско население до крајот на летото, објави...

Девет починати, 394 нови случаи на коронавирус

Од направени 2.236 тестирања, во последните 24 часа регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19. Починале 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два...

ЗОШТО „ASTRAZENECA“ ЈА КАЗНУВА ЕВРОПА? Договорот открива можни маневри на оваа компанија кои водат до СПОР!

Среде спорот меѓу Европската унија и AstraZeneca, кој најави дека ќе го намали снабдувањето со својата вакцина COVID-19 за 60 проценти во Европа, притоа...

ГО ПРЕТЕПАЛ ЉУБОВНИКОТ ДО СМРТ! Причината е крајно бизарна, син на милионер осуден на доживотна смрт!

Метју Мејсон од Натсфорд, Чешир (Англија) е осуден на доживотен затвор за убиството на 15-годишниот Алекс Роде, со кого имаше сексуални односи неколку месеци....

Слични вести

Антикорупциска не доби простории, но доби 8 „рамковни“ од министерството на Груби

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, во емисијата „Утрински брифинг“ потврди дека „Антикорупциска“ добила осум „рамковно“ вработени административни службеници од...

Девет починати, 394 нови случаи на коронавирус

Од направени 2.236 тестирања, во последните 24 часа регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19. Починале 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два...

ЗОШТО „ASTRAZENECA“ ЈА КАЗНУВА ЕВРОПА? Договорот открива можни маневри на оваа компанија кои водат до СПОР!

Среде спорот меѓу Европската унија и AstraZeneca, кој најави дека ќе го намали снабдувањето со својата вакцина COVID-19 за 60 проценти во Европа, притоа...

ГО ПРЕТЕПАЛ ЉУБОВНИКОТ ДО СМРТ! Причината е крајно бизарна, син на милионер осуден на доживотна смрт!

Метју Мејсон од Натсфорд, Чешир (Англија) е осуден на доживотен затвор за убиството на 15-годишниот Алекс Роде, со кого имаше сексуални односи неколку месеци....

Нов гаф или изблик на антисемитизам на претседателот Пендаровски?

Претседателот Пендаровски денеска направи дело кое се смета за кривично според Обединетите Нации а во многу земји е дел од националните законодавства.Пендаровски преку социјалната...