дома Планета ПУТИН ВОЗИ ВИСТИНСКИ ЅВЕР: Чини вистинско БОГАТСТВО, забрзува до 100 за 6...

ПУТИН ВОЗИ ВИСТИНСКИ ЅВЕР: Чини вистинско БОГАТСТВО, забрзува до 100 за 6 секунди, ова е лудило! (ФОТО-ВИДЕО)

По секоја Парада на победата, што се одржува во Москва на 9 мај, сите погледи се свртени кон двата автомобили во кои министерот Сергеј Шојгу пристигнува од Кремљ и добива извештај од московскиот генерал.

Тоа е новата руска претседателска лимузина на Владимир Владимирович Путин, која ја користат исклучително ВИП лица. Возилото е произведено од марката Aurus, што накратко значи „Russia’s Central Scientific Research Automobile and Automotive Engine Institute“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aurus Senat (@aurus_senat)

Чини 270 000 евра, но вреди за секоја руба!

Моделот на автомобил е наречен Senat и може да се изберат две варијанти – со пократко и подолго меѓуоскино растојание. И, се разбира, само оние кои имаат доволно пари можат да го купат, бидејќи „Aurus Senat чини 270 000 евра, што го прави еден од најскапите автомобили во светот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aurus Senat (@aurus_senat)

Во создавањето на возилото учествуваше и Rolls-Royce. Стандардниот автомобил има меѓуоскино растојание од 5.630 mm во должина, а меѓуоскиното растојание е 3.300 mm. Познатиот Rolls-Royce Phantom има должина од 5.762 mm во должина и меѓуоскино растојание од 3.552 mm.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aurus Senat (@aurus_senat)

Senat е дефинитивно возило за претседателите, а ентериерот е со кожен тапацир и дрвени детали. Инструмент таблата е, се разбира, дигитална.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aurus Senat (@aurus_senat)

На располагање се две далноводи, вклучувајќи 4,4-литарски V8 мотор и електромотор. Моторите развиваат 590 КС, а автоматскиот менувач е со девет брзини, така што тие можат да забрзаат до сто од место од место за помалку од шест секунди!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aurus Senat (@aurus_senat)

Тука е и попрестижната варијанта со V12 мотор со волумен од 6,6 литри, кој произведува 848 КС, што е повеќе од легендарното возило Phantom, кое развива 563 КС.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Ненајавена посета: Го ставиле детето пред врата и ништо не им кажале (ВИДЕО)

Мајка и тиктокерка Кае Нова решија да ги изненадат своите родители со ненајавена посета. Таа го стави своето новороденче во транспортерот за бебиња и...

ХАОС ВО ТУНИС: Полицијата претепа младо момче, започнаа протести па и општа тепачка меѓу демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Насилни протести избувнаа повторно на улиците на главниот град на Тунис во саботата вечерта, зголемувајќи го притисокот врз владата на премиерот Хишам Машиши за...

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

Слични вести

Составувањето на Рубикова коцка го претвори во уметност

22-годишниот Алекс Инанчак, ги претвори своите вештини и талент за составување рубикова коцка во вистинска уметност. Рубиковата коцка е една од најпопуларните механички играчки, која...

Ненајавена посета: Го ставиле детето пред врата и ништо не им кажале (ВИДЕО)

Мајка и тиктокерка Кае Нова решија да ги изненадат своите родители со ненајавена посета. Таа го стави своето новороденче во транспортерот за бебиња и...

ХАОС ВО ТУНИС: Полицијата претепа младо момче, започнаа протести па и општа тепачка меѓу демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Насилни протести избувнаа повторно на улиците на главниот град на Тунис во саботата вечерта, зголемувајќи го притисокот врз владата на премиерот Хишам Машиши за...

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...