дома Планета Ремек-дело кое никого не остава рамнодушен: Најмоќните цитати од книгата Мајсторот и...

Ремек-дело кое никого не остава рамнодушен: Најмоќните цитати од книгата Мајсторот и Маргарита!

Избрани цитати можат да обезбедат само дел од целата величественост на овој маестрален роман, кој заслужува да се прочита барем еднаш во животот.

Романот „Мајсторот и Маргарита“ од Михаил Булгаков, кој по професија беше доктор, е дефинитивно дело кое никогаш никого не остава рамнодушен. За тоа сведочи и фактот дека романот бил цензуриран веднаш за време на првото издание во 1966 година во СССР. Романот очигледно го претставува бунтот на Булгаков против владејачката идеологија и воопшто идеологија. Романот сам по себе е многу тешко да се класифицира во одреден жанр. Исто така, се испреплетуваат критиките на режимот, религијата, мотивите на фикцијата, автобиографијата, бајките, трагедијата, комедијата, љубовниот роман и најмногу сатирата. Триото што предизвикува проблеми во Москва е составено од професорот Воланд (кој го претставува ѓаволот со глава и брада) и неговите помагачи Азазел и Бехемот – црна маркантна мачка која прави хаос каде и да е. Тоа е само еден дел од приказната. Основата на делото „Мајсторот и Маргарита“, всушност, е роман во романот напишан од мајсторот, во кој се зборува за Понтиј Пилат и Христос. Избрани цитати можат да обезбедат само дел од целата величественост на овој маестрален роман, кој заслужува да се чита барем еднаш во животот.

-Следи ме, читателу. Кој ти рече дека нема вистинска, вечна љубов? Ќе му го отсечам валканиот јазик на тој лажго! Следи ме, читателу, и само јас ќе ти покажам таква љубов.

-Да, човекот е смртен, но тоа не е целата неволја. Лошото е што тој понекогаш е одеднаш смртен. Тоа е трикот! И тој не може да каже што ќе прави вечерва.

– Не сте Достоевски – му рече жената на Коров.

Како го знаете тоа?

Достоевски е мртов. жената одговори со нешто помалку сигурност.

Протестирам! Бегемот интервенираше. Достоевски е бесмртен!

-Единствената причина што нема да се откажам од работите што ме растажуваат е затоа што тие ме прават среќен истовремено.

– Колку пати само што ви реков дека вашата основна грешка е да го потцените значењето и значењето на човечките очи. Разберете, јазикот може да ја скрие вистината, но очите никогаш.

– Немој да се молиш на никого. Никогаш и ништо, особено не оние кои се посилни од вас. Тие ќе се понудат себеси и сè ќе дадат сами. Седни, горда жена!

– На крајот сè ќе биде добро. Светот е изграден на тоа.

– Додуше, дури и меѓу интелектуалците, понекогаш може да се најдат и запознаат навистина исклучително паметни и интелигентни луѓе.

 

-Јас сметам дека кукавичлукот е најсериозен од сите човечки пороци.

-Вознемирени од прашањето, вистината за момент ви скока од дното на душата во очите и – сè е готово. Таа е забележана, а вие сте изложени, фатени!

-Тој што сака треба да ја сподели судбината на оној што го сака.

-Сè беше точно како што требаше да биде.

-Мислеше дека ме навредува, нарекувајќи ме куче. Не гледам ништо лошо во тоа животно да биде навредено од тој збор.

-… сфаќајќи и признавајќи дека ништо во неговиот живот повеќе не може да се поправи, но затоа практично сè може да се заборави.

-Зошто да се оди по стапките на она што веќе заврши?

-Кој може да каже нешто во одбрана на зависта? Навистина е чувство од најнизок можен вид.

– Работата беше дека човекот без внатрешна искра е во самата суштина на нештата неинтересни.

-Се разбира, кога луѓето ќе изгубат сè, како што е случај со мене и тебе, тие спасот го бараат од натприродните сили.

– Фактите се најтврдоглавите работи на овој свет.

– Јас навистина не сум склон да им се приближувам на луѓето, имам навистина ѓаволска одлика: тешко дека можам да се дружам со некого, недоверлив сум, сомнителен.

– И несреќата не беше во тоа што тие зборови беа навредливи, туку дека тие беа вистинити.

– Нешто дефинитивно ќе се случи, бидејќи ништо не може да трае вечно.

-Луѓето како луѓе … Тие сакаат пари, но отсекогаш биле такви … Човештвото ги сака парите, без оглед од што се направени, кожа, хартија, бронза или злато.

-Би те замолил да замолчиш за момент.

– Скриената надеж дека ќе успее да ја врати својата среќа каде и да одеше, ја направи бестрашна.

– Не се плашам, бидејќи веќе имам искусено сè. Тие премногу ме исплашија и не можат да ме плашат и заплашат со ништо друго.

– Нешто лошо, па дури и сомнително, сакале или не, се крие кај мажите кои избегнуваат вино, коцкање, друштво со пријатни жени и разговор на маса. Таквите луѓе или се сериозно болни или тајно ја мразат својата околина. За волја на вистината, сепак се можни исклучоци.

-И замисли, во исто време, некој непредвиден, неочекуван сигурно ќе ми се влезе во душата, и како и обично, Господ ќе знае како изгледа, а мене најмногу ми се допаѓа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...

Слични вести

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...

БРКАЛЕ КРИУМЧАРИ НАШЛЕ МУЗЕЈ НА ТРЕТИОТ РАЈХ: Шпанската полиција се шокираше кога упадна во станот на германски државјанин!

Шпанската жандармерија беше изненадена од неочекувано откритие откако упадна во илегален магацин за оружје на црниот пазар. Иако очекуваа стотици огнено оружје и муниција,...