дома Планета Робот талка по градот и „крпи“ улици: Британците најавуваат револуција! Ќе се...

Робот талка по градот и „крпи“ улици: Британците најавуваат револуција! Ќе се изнаработи кај нас! (ФОТО)

Британската компанија Robotiz3d претстави автономно возило за поправка на асфалт. Со помош на АI (вештачка интелигенција), тоа ќе ги идентификува оштетувањата – дупки и пукнатини – и ќе ги „крпи“ на самото место.

Електричното возило, мешавина од тенк и багери, ќе донесе револуција во системот за одржување на патиштата, сметаат експертите.

Се очекува да се преземе акција следната година, и да се намалат трошоците на владата за поприлично гомели суми, пренесува „The Daily Mail“.

 

Безбеден и квалитетен

  • Новата технологија ќе го забрза одржувањето и ќе ги намали трошоците. Патиштата ќе бидат побезбедни и поквалитетни, рече д-р Себастијан Фич, технички директор на Robotiz3d.

Роботот самостојно ќе „крстари“ по патиштата и ќе открива штети. Податоците ќе бидат испратени до седиштето, каде ќе бидат донесени понатамошни одлуки. Во случај на големи проблеми, специјализирани тимови ќе бидат испратени на терен.

Ако штетата е мала, машината ќе ја поправи за кратко време, со нанесување тенок слој асфалт.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мајли Сајрус не престанува да шокира: Сними диво видео со ѕвездата од Косово

Новиот албум сè уште не е објавен, но песната ‘Midnight Sky’ доби многу добри критики. Пејачката Мајли Сајрус изненади со дует со Дуа Липа...

Хороскоп за 21 ноември

ОВЕН РАБОТА: Вие сте во фаза на тајни деловни договори со странски соработници. Имате многу добро чувство кога станува збор за работата и соработката. Држете...

ОД ШТО СЕ ПЛАШАТ: Зошто НАСА не се враќи на Месечината?!

Многу луѓе тврдат дека има доволно докази што сугерираат дека постојат вонземјански бази на Месечината. Се појавија гласини, декласифицирани документи и свиркачи, кои велат...

ЈАПОНСКИ РИТУАЛ ЗА ПРИВЛЕКУВАЊЕ ПАРИ: Ќе ви се лепат доколку направите неколку едноставни работи

1. Парите треба да се чуваат во бел паричник Најдобро би било да е направен од змиска кожа, иако ова е најскапата варијанта. Верувањето е...

Слични вести

ЈАПОНСКАТА СТУДИЈА ПОКАЖА: Корона не ги „јаде“ бели дробови, туку црвените крвни зрнца, еве кој е под најголем ризик

Оштетувањето на црвените крвни клетки поврзано со COVID-19 може да биде одговорно за оштетување на повеќе органи кај пациенти со коронавирус, според студијата на...

Хороскоп за 21 ноември

ОВЕН РАБОТА: Вие сте во фаза на тајни деловни договори со странски соработници. Имате многу добро чувство кога станува збор за работата и соработката. Држете...

ОД ШТО СЕ ПЛАШАТ: Зошто НАСА не се враќи на Месечината?!

Многу луѓе тврдат дека има доволно докази што сугерираат дека постојат вонземјански бази на Месечината. Се појавија гласини, декласифицирани документи и свиркачи, кои велат...

ЈАПОНСКИ РИТУАЛ ЗА ПРИВЛЕКУВАЊЕ ПАРИ: Ќе ви се лепат доколку направите неколку едноставни работи

1. Парите треба да се чуваат во бел паричник Најдобро би било да е направен од змиска кожа, иако ова е најскапата варијанта. Верувањето е...

Скоро милион луѓе примиле експериментална вакцина што ја развила кинеска фармацевтска компанија

Уште во август, кинеската влада даде специјално одобрување на компанијата „CanSino Biologic“ да ја администрира својата експериментална вакцина на припадниците на Народноослободителната армија на...