дома Планета Родено е бело тигарче во зоолошка градина во Куба (ВИДЕО)

Родено е бело тигарче во зоолошка градина во Куба (ВИДЕО)

Четири бенгалски тигри се родени во кубанската национална зоолошка градина во Хавана, вклучително и редок бел тигар.

Раѓањето на четири младенчиња во риги на 12 март следеше по 20 години обиди за одгледување животни во опасност.

Белите тигри се генетска варијација на попознатите портокалови бенгалски тигри.
Илјадници тигри некогаш шетаа по шумите на Бангладеш, Индија и Непал, но нивниот број се намали на околу 2500, велат експертите за диви животни. Ловокрадството, уништувањето на шумите и прекумерниот лов го направија своето.

  • Сите раѓања во зоолошка градина се важни, но ние придаваме поголемо значење кога ќе се роди загрозено животно затоа што знаеме дека му помагаме на овој вид да не исчезне, рече Анхел Кордеро, специјалист за тигри во зоолошката градина.

Три од девет подвида тигри исчезнале во текот на минатиот век, а многу научници веруваат дека четвртиот, јужнокинескиот тигар, веќе е функционално истребен.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

Ковид ги раздвојува, мостот ги поврзува: Близнаци се среќаваат на границата на Норвешка и Шведска

Ола и Понтус Берглунд носат столици што се преклопуваат, сендвичи, термоси и многу добро расположение и се сместуваат секој на својата сстрана на тенките,...

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Слични вести

Реакција на Британците: Нема докази дека алкохолот влијае на ефектот на вакцините

Тие тврдат дека во информациите на производителите на вакцини или во упатствата на британската здравствена служба, нема ништо што доведува до тој заклучок. Нема докази...

Ковид ги раздвојува, мостот ги поврзува: Близнаци се среќаваат на границата на Норвешка и Шведска

Ола и Понтус Берглунд носат столици што се преклопуваат, сендвичи, термоси и многу добро расположение и се сместуваат секој на својата сстрана на тенките,...

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...