дома Планета Само за храбрите: Португалија го доби најдолгиот висечки мост за пешаци во...

Само за храбрите: Португалија го доби најдолгиот висечки мост за пешаци во светот

Мостот е подолг од половина километар и нуди спектакуларен поглед на кањонот. На околу 60 километри од Порто, наскоро во португалскиот град Арука ќе биде отворен најдолгиот пешачки висечки мост во светот. Долг е 516 метри, поради што го доби името 516 Арука. Мостот се наоѓа над кањонот на реката Паива, изграден е 175 метри над земјата, а широк е 1,2 метри. Направен е од челични кабли и метални решетки, а е поставен помеѓу два огромни бетонски столба.

Потребни се пет до десет минути за пешачење од едниот крај до другиот, во зависност од тоа дали ќе застанете за време на преминот или ќе застанете и ќе уживате во спектакуларниот поглед на кањонот. Планирано е мостот 516 Арука да биде отворен во текот на 2021 година. Кога ќе го преминат првите пешаци, овој мост ќе може да влезе во Гинисовата книга на рекорди како најдолг висечки пешачки мост во светот. Засега титулата ја носи мостот Чарлс Куонен во Зермат, Швајцарија, долг околу половина километар.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Кога ЦИА ќе прозбори: Колку разлики можете да најдете на овие слики? (ФОТО)

Администраторите на профилот на ЦИА се многу активни оваа недела, главно поради Ноќта на вештерките, што е во сабота. Тие побараа од луѓето на Twitter...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Слични вести

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...