дома Планета Сече метал како путер: Јутјубер направи светлосен меч од кој Лук Скајвокер...

Сече метал како путер: Јутјубер направи светлосен меч од кој Лук Скајвокер нема да се срами

Шестата светлосна жица на која работеше тимот на Хексмит е најверна на легендарното филмско оружје на витезите џедаи. За Џsејмс Хобсон, популарен канадски технолошки јутубер и неговите пријатели од „Хексмит“, ова не е прв пат да започнат да прават еден од најпосакуваните гаџети за филмови во последните неколку децении. Сепак, претходната сабја имала додаток во форма на голема батерија со моќност од дури 20kW, на која морала постојано да се поврзува со цел металната прачка што ја „играла“ сабјата да свети на потребната температура од 1.400 степени Целзиусови. Новиот модел е многу поблизок до филмскиот модел, тој не е „прицврстен“ на батеријата и е во состојба да се „извлече“ и „да се вовлече“, како вистинската светлосна сабја на Лук Скајвокер.

Патем, ова е шести проект во развојот на светлосната сабја на која работеше тимот на Хексмит, а истовремено и најверен на филмското оружје на витезите џедаи. Сечилото на светлината се состои од зрак плазма генериран од енергијата генерирана од согорувањето на гасот пропан. Ножот останува исправен, без дополнителна „потпора“ на цевката или прачката (како што беше случај со претходните модели) благодарение на принципот на т.н. ламинарен проток (кој е заинтересиран што е тоа, нека се потсети на физика за средно училиште и динамиката на флуидите).

„Обвивката“ на сабјата, специјално дизајнирана во стимпанк стил, навистина изгледа феноменално! И, кога сè е кажано и готово, Хобсон и неговиот тим направија лесен меч од кој Лук Скајвокер не би се срамел, способен да исече метална врата со сечило кое произведува температура од неверојатни 2.200 степени. Да не ја спомнувам Империјалната гарда …

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски: Три години сум предмет на брутални лаги и напади, но јас ќе опстојам и ќе ги победам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисија на штипска телевизија ТВ Стар каде што посочи дека во изминатите три години е предмет...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Слични вести

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...