дома Планета СЗО: Не препорачуваме употреба на Ремдесивир кај заразени лица

СЗО: Не препорачуваме употреба на Ремдесивир кај заразени лица

Светската здравствена организација вчера официјално објави и им соопшти на лекарите дека не го препорачува Ремдесивир на „Gilead“ за третман на хоспитализирани пациенти заразени со корона.

  • Во моментов, нема докази дека Ремдесивир може да помогне во преживувањето, ниту има докази дека помага во случај на пациент да има потреба од кислород, објави BMJ  (водечко медицинско списание) за заедничка жалба од експерти на СЗО.

Експертите ја објавија препораката откако ги добија резултатите од глобалното истражување, кое минатиот месец откри дека Ремдесивир не ја намалува смртноста и ги прегледале податоците од три други студии кои покажуваат дека лекот нема значителен ефект врз времето на болницата. Студијата е спроведена на повеќе од 7.000 пациенти. СЗО со недели предупредува дека ефектите од Ремдесивир не се докажани.

Gilead: Разочарани сме

Gilead“ продолжува да тврди дека нивниот Ремдесивир е признат ширум светот како стандард за лекување на пациенти со COVID, на пр. во Америка, Јапонија, Велика Британија и Германија.

  • Разочарани сме од упатствата на СЗО, кои ги игнорираат доказите во време кога бројот на заразени расте драматично ширум светот, а лекарите се потпираат на лекот како прв и единствен одобрен лек за лезии на коска во 50 земји, рече Гилеад.

Американците го одобрија Ремдесивир против короната

Да се ​​потсетиме, на 23 октомври пристигна веста дека американската Администрација за храна и лекови (FDA) го одобрила лекот „Gilead“ Ремдесивир за третман на пациенти со ковид-19 на кои им е потребна хоспитализација. Со ова одобрение, тој стана единствениот третман против COVID-19 кој беше целосно одобрен. „Gilead Science“ вели дека лекот го намалува времето за кое пациентите поминуваат во болница до пет дена. Ремдесивир беше една од лековите што се користеа за лекување на американскиот претседател Доналд Трамп.

СЗО веднаш објави дека нема докази за тоа.

Ремдесивир е нарачан од голем број земји, вклучувајќи ги блиските Хрватска и Србија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Америка и инаугурацијата на претседателот: Бајден и Харис положија заклетва – „без единство нема мир“

Новиот претседател положи заклетва во Вашингтон под строго обезбедување против какви било граѓански немири. Џо Бајден положи заклетва за претседател на САД, преземајќи го кормилото...

Девојка откри како да дознаете дали вашиот партнер има љубовница (ВИДЕО)

Повеќето жени стравуваат дека ќе бидат измамени. И многумина се желни да откријат дали нивниот партнер прави нешто зад грб. И сите се прашуваат како да...

Камала Харис дојде во палто со посебно значење, Џил Бајден во облеката на американски дизајнер

Камала Харис, потпретседател на Соединетите Американски Држави, дојде на денот на инаугурацијата облечена во фустан создаден од Кристофер Џон Роџерс и Серхио Хадсон од...

Америка и инаугурацијата на претседателот: Бајден и Харис положија заклетва – „без единство нема мир“

Новиот претседател положи заклетва во Вашингтон под строго обезбедување против какви било граѓански немири. Џо Бајден положи заклетва за претседател на САД, преземајќи го кормилото...

Слични вести

Отиде сам на прошетка, а потоа направи нешто што ги насмеа сите што го видоа ова ВИДЕО!!

Надзорните камери се исклучително корисни. И покрај тоа што служат за снимање сериозни, тие често снимаат и многу смешни моменти. Една забележала целосно симпатичен момент. Едно куче...

Девојка откри како да дознаете дали вашиот партнер има љубовница (ВИДЕО)

Повеќето жени стравуваат дека ќе бидат измамени. И многумина се желни да откријат дали нивниот партнер прави нешто зад грб. И сите се прашуваат како да...

Камала Харис дојде во палто со посебно значење, Џил Бајден во облеката на американски дизајнер

Камала Харис, потпретседател на Соединетите Американски Држави, дојде на денот на инаугурацијата облечена во фустан создаден од Кристофер Џон Роџерс и Серхио Хадсон од...

Америка и инаугурацијата на претседателот: Бајден и Харис положија заклетва – „без единство нема мир“

Новиот претседател положи заклетва во Вашингтон под строго обезбедување против какви било граѓански немири. Џо Бајден положи заклетва за претседател на САД, преземајќи го кормилото...

Бионтек: Вакцината штити од нови видови на ковида 19, нема да бидат потребна нова

Вакцината против ковид 19, развиена од „Фајзер“ и „Бионтек“, веројатно штити и од заразниот вид на вирусот, откриен во Велика Британија и распространет низ...