дома Планета СИТЕ КАРТИ НА СВЕТОТ КОИ ГИ ЗНАЕМЕ СЕ НЕТОЧНИ: Астрофизичар откри што...

СИТЕ КАРТИ НА СВЕТОТ КОИ ГИ ЗНАЕМЕ СЕ НЕТОЧНИ: Астрофизичар откри што не е во ред (ВИДЕО)

На повеќето мапи на светот им помина рокот.

„Merkator“ е измислена од фламански картограф во 1569. година. „Vinkel Tripel“, картографскиот стил кој најмногу го сака „National Geographic“, е измислен во 1921 година. А „Dymaxion“ кој бил промовиран од архитектот Бакминстер Фулер е објавен во списанието Life од 1943 година.

  • Дојдовме малку до крајот, до границата на она што може да се направи со мапите, изјави за New York Times“ д-р Ричард Гот, астрофизичар на Универзитетот Принстон во Њу Џерси. Ако сакате да направите нешто невидено, потребна ви е нова идеја.

Неговата идеја? Користете ја и последната страница. Направете мапа на светот што ќе биде двостран круг, сличен на винил плоча. Можете да ја ставите северната хемисфера на горната страна и јужната на долната страна или обратно. Или, да го објаснам поинаку: може да ја поставите тродимензионалната Земја и да ја намалите на две димензии. И, ако успеете, би можеле да ги натерате луѓето да сфатат колку биле неточни сите претходни мапи.

Ниту една рамна мапа на нашиот кружен свет не може да биде совршена. Прво е потребно да се излупи кората на Земјата, а потоа да се шири. Ова создава изобличувања. Ако сте имале мапа „Merkator“ во училницата по географија на вашето училиште, на пример, можеби ќе пораснете убедени дека Гренланд е со големина на Африка (тоа дури не е ни близу) или дека Алјаска е поголема од Мексико (исто така не). Овој искривен поглед на светот може да ве натера, барем потсвесно, да ги потцените земјите во развој.

Формите се менуваат и во проекциите на мапите. Растојанието варира. Линиите се искривени. Некои проекции, како што е „Merkator“, успеваат да решат некои од проблемите, но по цена на други. Некои други мапи, како што е „Vinkel Tripel“, прават компромиси, обидувајќи се да ги изедначат грешките во областа, насоката и растојанието.

Од 2006 година, д-р Гот и Дејвид Голдберг, космолог од универзитетот Дрексел во Филаделфија, развиваат систем што може да ги додаде сите овие грешки. Но, едно изобличување секогаш се повторувало: математички изрез, половина до половина, по должината на Пацификот. Оваа форма никогаш повеќе не може да се држи до сферата без никакви загуби.

  • Ова го уништува целиот свет, вели д-р Гот.

Неговата нова, двострана мапа, која ја смисли со д-р Голдберг и Роберт Вандербеј, математичар од Принстон, успева да го избегне ова тополошко насилство. Мапата едноставно продолжува преку работ. Без никакво сечење, резултатот од дисторзијата на Голдберг-Готовата мапа е многу помала од сите други мапи што моментално се користат, според нацрт-студијата направена од тимот.

  • Никогаш не би ми паднало на памет дека сето ова може да се реши на овој начин, вели Кристијан Керковиц, унгарски картограф, кој работи и на свои проекции.

Иако новите мапи успеваат да решат некои изобличувања, д-р Керковиц, исто така, забележа сосема нова слабост. Можете да видите само половина од планетата истовремено. Ја поткопува основната премиса – да го раширите целиот свет пред вас и да го проучувате, на еден лист или на екранот.

Ако го прашате д-р Гот, ова не се разликува од тродимензионалниот свет. Но, д-р Керковиќ не е убеден во тоа: на крајот на краиштата, секогаш можете малку да го ротирате земјината топка за да видите што е околу него. Кога станува збор за двострана мапа, мора да ја свртите целата работа.

Успехот на картата ќе зависи од нејзината примена, од тоа дали нејзината популарност ќе расте со текот на времето. Д-р Гот смисли нов стил на мапа, како физички објект што можете да го претворите во ваши раце. Може да исечете една од списание или да имате неколку од нив во папка, со поглед на различни планети или различни податоци.

Тој се надева дека секој ќе сака да го испечати својот, користејќи ги упатствата што ќе бидат во неговиот извештај.

  • Залепете ги заедно со двострана лента – мислам дека е подобро од обичен лепак, иако можете и вие да го користите, вели д-р Гот. Потоа пресечете го. Најдобро би било да се користи картон, додава тој.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...