дома Планета СЛУЧАИТЕ НА АСАНЖ И НАВАЛИ ГО ПОКАЖАА ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЗАПАДОТ: Едниот чмае...

СЛУЧАИТЕ НА АСАНЖ И НАВАЛИ ГО ПОКАЖАА ЛИЦЕМЕРИЕТО НА ЗАПАДОТ: Едниот чмае во британски затвор, другиот се претставува како борец за слобода (ВИДЕО)

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше приведен по враќањето во Русија од Германија поради добри правни причини. Тој ја прекршил условната казна.

Навални е осудено кривично дело, откако рускиот суд го прогласи за виновен за измама и проневера во 2014 година. Сепак, затворската казна му беше суспендирана под услов редовно да се јавува кај руските затворски власти.

Сепак, тој остана во странство скоро пет месеци како де факто гостин на германските власти. Тоа е дрско кршење на условната казна. Руската затворска служба на крајот на минатиот месец доби предупредување дека со кршење на условниот затвор, ризикува да се претвори казната во престој зад решетки.

Суверено право на руското законодавство е да го уапси Навални по враќањето во Русија за време на викендот, а тој сега е во притвор, чекајќи судење и одлука за укинување на условната казна.

Жалбите на западните политичари и групите за човекови права за неговото апсење во неделата на московскиот аеродром Шереметјево е предвидливо. Високи функционери од САД, Велика Британија, Германија и Франција, меѓу другите, дадоа остри изјави со барање за ослободување на Навални.

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб го нарече апсењето на дисидентот „застрашувачко“.

Постојат само два збора за сите овие наводно засегнати поборници за човекови права: Џулијан Асанж.

Тој чмае во британска зандана, откако американската и британската влада потфрлија поради „злосторството“, откривање на светот на вистината за нелегалните војни и воените злосторства извршени од САД и Велика Британија.

Во текот на сите години на варварското притворање на Асанж, никогаш немало машки официјални бунтови на западната јавност кои се изразуваат за Навални.

Ова е затоа што Навални, за разлика од Асанж, е политичка предност на западната агенда за поткопување на Русија.

Постојат добри основи да се верува дека рускиот блогер-активист за медиуми е финансиран и управуван од западни разузнавачки служби. Сè што е поврзано со неговата заедничка кампања упатува на оркестрирање на агентот на провокаторот.

Начинот на кој Навални тесно се координираше со западните медиуми и разузнавачките медиуми како Белингат, ширејќи ја приказната дека тој наводно бил отруен од советскиот нервен агенс Новичок, е силен доказ за неговата провокативна функција. Начинот на кој западните медиуми рутински „известуваат“ за наводното труење како да е факт, покажува како пропагандната служба во тие медиуми е целосно под влијание на геополитичката агенда.

Кога Навални се лекувал во руска болница, откако му се слошило летото за Москва од Сибир на 20 август, лекарите не нашле новичок во неговиот систем. Лекарите рекоа дека очигледната болест е последица на метаболички шок поради можна злоупотреба на влажни лекови за дијабетес, депресија и евентуално вишок алкохол.

Забележително, неколку дена подоцна, откако тој беше префрлен со хеликоптер на понатамошно болничко лекување во Берлин, тогаш германските власти објавија дека откриле труење со нервен агенс.

Германските власти или други лаборатории на НАТО никогаш не презентирале докази на таков начин што тие можат независно да се проверат.

На Русија и е забранет пристап до кој било од нивните наводни податоци за да ги потврди, но Москва е осудена за неуспех да спроведе кривична истрага за наводното труење.

И не само тоа, туку Навални, додека наводно се опоравуваше во Германија од супер смртоносно дете, некако најде медиумски ресурси за наводно воспоставување на измислен повик и измама на припадник на руската тајна служба за да признае за заговорот за атентат, заговор за кој овој замислен активист тврдеше дека е извршена по наредба на највисоките органи во Кремlin.

Русија го отфрли медиумскиот трик како лажен.

Јасно е дека се случи нешто невообичаено погрешно – и тоа не беше од руска страна. Како може да се извести сомнително лице со странски спонзори, правејќи сензационални обвинувања против руските влади врз основа на какви било проверени докази?

Обвинувањата беа засилени без дискусија од западните медиуми и политичари.

И цело време, тој несигурен лик Навални ја исмева неговата условна слобода. Не само тоа, туку постои очигледна врховна ароганција меѓу него и неговите странски сојузници дека руските суверени закони можат да бидат прекршени.

Преголемата реакција на Западот на неговото законско апсење по враќањето во Русија по петмесечно организирање непријателски кампањи од странски медиуми е доказ за нивната ароганција.

Во меѓувреме, Асанж е во затвор, како осудувачки доказ за западната измама, дволичност и лицемерие.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Тојота го гради „Woven“: Градот на иднината ќе има паметни домови, роботи и 2.000 жители (ВИДЕО)

Тојота започна со изградба на градот во иднина „Woven“ на 70 хектари, на 100 километри од Токио. Урбаната област ќе се наоѓа во подножјето на...

Ван Ден Берг: Владата е пропадната и со доаѓање на кинески/руски вакцини

Холандскиот експерт за Балканот Ханс Ван Ден Берг ја анализира позицијата на Македонија која засега има само 4680 вакцини подарени од Србија а сите...

Човекот кој патувал најмногу во историјата на човештвото

Се претпоставува дека Сер Дејвид Атенборо е човекот кој најмногу патувал во историјата на човештвото (десет пати го преминал светот само за емисијата „Животот...

Димовски: Нашата историја на попуштање е фатална…ни треба нова надворешна политика

Поранешниот претеник Илија Димовски на својот Фејсбук профил проговори за, како што вели, фантазиите и фикциите на политичката елита во Македонија во односите со...

Слични вести

НАУЧНИЦИТЕ ГО ОТКРИВААТ НАЈОПАСНИОТ ДАТУМ! Арктичкиот океан ќе остана без мраз, еве и кога!

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане незамрзнат во септември 2055 година. Тимот моделираше како Арктичкиот океан ќе биде под влијание...

Ван Ден Берг: Владата е пропадната и со доаѓање на кинески/руски вакцини

Холандскиот експерт за Балканот Ханс Ван Ден Берг ја анализира позицијата на Македонија која засега има само 4680 вакцини подарени од Србија а сите...

Човекот кој патувал најмногу во историјата на човештвото

Се претпоставува дека Сер Дејвид Атенборо е човекот кој најмногу патувал во историјата на човештвото (десет пати го преминал светот само за емисијата „Животот...

Димовски: Нашата историја на попуштање е фатална…ни треба нова надворешна политика

Поранешниот претеник Илија Димовски на својот Фејсбук профил проговори за, како што вели, фантазиите и фикциите на политичката елита во Македонија во односите со...

Мицкоски за Георгиевски, Бучковски и Заев: Колку е силна Македонија со ваков срам од премиери

Се прашувам колку ли само силна е нашата Македонија кога ваков срам од луѓе ја воделе/водат, биле и сѐ уште се премиери. Ова прашање испровоциран...