дома Планета Со храна против Корона: Руски лекар објасни што е најдобро да се...

Со храна против Корона: Руски лекар објасни што е најдобро да се јаде за да се избегне потешка форма на болеста

Александар Мјасников исто така рече дека за време на акутната фаза на болеста, треба да се потпреме на јаглехидрати.

Докторот и ТВ-водител Александар Мијасников на телевизијата „Русија 1“ рече дека е можно да се забави текот на вирусното заболување и да се спречи тешката форма. Според лекарите, цинкот е многу корисен во борбата против вирусот корона. Цинк се наоѓа во големи количини во пилешкото. Тешкиот тек на вирусот корона може да се спречи со конзумирање на храна богата со витамин Д, која го има во харингата.

Александар Мјасников рече дека за време на акутната фаза на болеста, треба да се потпреме на јаглехидрати. Ова се должи на фактот дека за време на болеста, едно лице троши повеќе енергија отколку што добива. За брзо закрепнување, на пациентот му треба сила да се бори против вирусот. Исто така, лекарот потсети на основните принципи на борба против инфекции како што е коронавирус. На пациентот му треба одмор во добро проветрена просторија. Треба да му се даде многу вода и лесна храна.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

24 ЈАНУАРИ ХОРОСКОП: Во љубовта ѕвездите ќе го фаворизиранат Овенот, Скорпијжите прават профитабилен договор…

ОВЕН РАБОТА: Имате доволно скриени јаки страни и потенцијал да останете смирени и стабилни за време на оваа измама, не само за да ги задржите...

НА ПОВИДОК ПРЕСМЕТКА ОД ГОЛЕМ РАЗМЕР: Алијансата ќе ги одржи најголемите маневри по Студената војна! Што подготвува НАТО за Русија?

Одговорот на нив ќе биде подеднакво голем, заедничките вежби на Русија и Белорусија „Запад 2021“, кои се планирани за во септември. Како може да...

24 ЈАНУАРИ ХОРОСКОП: Во љубовта ѕвездите ќе го фаворизиранат Овенот, Скорпијжите прават профитабилен договор…

ОВЕН РАБОТА: Имате доволно скриени јаки страни и потенцијал да останете смирени и стабилни за време на оваа измама, не само за да ги задржите...

ДАЛИ Е ОВА РИКИ МАРТИН? Популарниот пејач шокираше со неверојатната промена на лицето, фановите шокирани од неговото ново издание! (ФОТО)

Поп-пејачот Рики Мартин важи за еден од најпосакуваните мажи на планетата, и иако е хомосексуалец, жените сепак лудуваат по него. Неговото рекламирање на социјалните мрежи...

Слични вести

ГОЛЕМАТА ПЛАНЕТА, СО НИСКА ГРАВИТАЦИЈА И СЈАЈ ОД СВОЈАТА SВЕЗДА: Откриен свет за кој се сметаше дека не постои

Откривањето на планета за која научниците веруваа дека не може да постои може да доведе до промена на популарното мислење за тоа како се...

НА ПОВИДОК ПРЕСМЕТКА ОД ГОЛЕМ РАЗМЕР: Алијансата ќе ги одржи најголемите маневри по Студената војна! Што подготвува НАТО за Русија?

Одговорот на нив ќе биде подеднакво голем, заедничките вежби на Русија и Белорусија „Запад 2021“, кои се планирани за во септември. Како може да...

24 ЈАНУАРИ ХОРОСКОП: Во љубовта ѕвездите ќе го фаворизиранат Овенот, Скорпијжите прават профитабилен договор…

ОВЕН РАБОТА: Имате доволно скриени јаки страни и потенцијал да останете смирени и стабилни за време на оваа измама, не само за да ги задржите...

ДАЛИ Е ОВА РИКИ МАРТИН? Популарниот пејач шокираше со неверојатната промена на лицето, фановите шокирани од неговото ново издание! (ФОТО)

Поп-пејачот Рики Мартин важи за еден од најпосакуваните мажи на планетата, и иако е хомосексуалец, жените сепак лудуваат по него. Неговото рекламирање на социјалните мрежи...

ШОК НА ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА! Конор го запиша првиот нокаут во кариерата, „Дијамантот“ блесна на вистински начин! (ВИДЕО)

Американецот успеа да ја оправда реченицата што ја рече пред мечот, а таа гласаше „Јас не сум аутсајдер“. Во првата рунда и двајцата борци влегоа...