дома Планета Стрип со Супермен продаден за рекордни 3,25 милиони долари

Стрип со Супермен продаден за рекордни 3,25 милиони долари

Реткото издание на стрип во кое првпат се појави Супермен е продаден за рекордни 3,25 милиони долари.

Така, изданието на првата серија на магазинот Action Comics“, чија цена беше 10 центи кога се појави во 1938 година, стана највредниот стрип во историјата.

Стрипот ја следи приказната за потеклото на Супермен и се смета за почеток на жанрот суперхерои, пренесува BBC.

Се верува дека има само околу 100 копии од вакви стрипови во светот.

Според интернет-аукциската куќа ComicConnect.com, оваа копија била скриена во колекцијата филмски списанија од 30-тите години на минатиот век.

Продавачот, кој го поседуваше стрипот само три години, заработи милион долари на него, а анонимниот купувач е „релативно нов во истражувањето стрипови“, се вели во соопштението.

Друга копија на истиот стрип беше продаден во 2014 година преку eBay за 3,2 милиони долари.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

МЛАДИОТ ФАРМЕР ГО ЗБУНИ ЦЕЛИОТ СВЕТ: Објасни како ЈАЈЦАТА се ставаат во фрижидер за да останат свежи! Тоа сме го правеле ПОГРЕШНО цело време...

Младиот земјоделец Ноа Јанг го откри најдобриот начин за складирање на јајца. Тој тврди дека зашилениот дел од јајцето всушност треба да се стави...

КИМ КАРДАШИЈАН ГО ПОГАЗИ СВОЈОТ ЗБОР: По грабежот во кој изгуби 10.000.000 долари, старлетата повторно носи СКАП НАКИТ! (ФОТО)

Ким Кардашијан направи хаос кога објави фотографија со накит вреден 150.000 долари, а не 40.000 долари како што првично се проценуваше. Ѓерданот е направен специјално...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Слични вести

Дали Франција ја напушта ЕУ?

Поранешниот главен преговарач на Европската унија за „Брегзит“, Мишел Барние навести дека Франција може да го следи примерот на Велика Британија и да ја...

КИМ КАРДАШИЈАН ГО ПОГАЗИ СВОЈОТ ЗБОР: По грабежот во кој изгуби 10.000.000 долари, старлетата повторно носи СКАП НАКИТ! (ФОТО)

Ким Кардашијан направи хаос кога објави фотографија со накит вреден 150.000 долари, а не 40.000 долари како што првично се проценуваше. Ѓерданот е направен специјално...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...