дома Планета Терапијата на Трамп помина: Одобрено лекување на ковид со антитела

Терапијата на Трамп помина: Одобрено лекување на ковид со антитела

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) одобри итен третман на ковид со 19 антитела, што е дел од терапијата што ја доби и претседателот Доналд Трамп. Третманот со антитела произведен од фармацевтската компанија „Регенерон“ се користи во лесна до умерена клиничка слика на лица со коски, возрасни и стари лица и некои деца кои имаат ризик од влошување на нивната состојба, според Гласот на Америка.

Компанијата соопшти дека очекува лекот да биде готов за околу 200 000 пациенти до крајот на јануари. Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер Бионтек објавија дека поднеле барање за итно одобрување од Администрацијата за храна и лекови за дистрибуција на вакцината и најавиле дека ќе започнат со дистрибуција веднаш штом ќе ја примат.

Компаниите рекоа дека нивната вакцина е ефикасна во 95% од случаите и дека нема сериозни грижи за нејзината безбедност. Американскиот секретар за здравство Алекс Еисар изјави дека Администрацијата за храна и лекови може да одобри итна дистрибуција на вакцината во следните недели. Во исто време, Универзитетот Џон Хопкинс објави дека 12 милиони луѓе биле заразени со коронавирус во САД.

„Време е да ги повикаме сите Американци да бидат повнимателни“, рече Дебра Брикс, член на работната група на Белата куќа за коронавирус.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Вакцинацијата е завршена за 20 минути и постапката е едноставна

Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за вакцинација е едноставна и брза. Денес над 100.000 лица се вакцинирани во Србија. Постапката за...

Сите знаеме дека сода бикарбоната е универзален лек: Но, во овие 6 ситуации не треба да ја користите

Веројатно знаете за многуте феноменални употреби на сода бикарбона, кои ги надминуваат нејзините потреби за готвење. Оваа храна, меѓу другото, може да ви помогне...

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

ЕУ НЕМА СРЕЌА СО ВАКЦИНИТЕ: Големиот производител ги намалува испораките за 60 проценти

„AstraZeneca“ денес ги информираше официјалните претставници на ЕУ дека ќе ги намали пратките со својата коронавирусна вакцина за 60 проценти до 31 милион дози...

Слични вести

Голема афера ја тресе Хрватска: Скандалозно видео од КОВИД БОЛНИЦА, лекарите пеат и свират на хармоника

Медиумите во Хрватска објавија видео од забава во медицинската установа Дубрава, инаку најголемата болница за деца во земјата. Според РТЛ, тие снимката ја добиле од...

Сите знаеме дека сода бикарбоната е универзален лек: Но, во овие 6 ситуации не треба да ја користите

Веројатно знаете за многуте феноменални употреби на сода бикарбона, кои ги надминуваат нејзините потреби за готвење. Оваа храна, меѓу другото, може да ви помогне...

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

ЕУ НЕМА СРЕЌА СО ВАКЦИНИТЕ: Големиот производител ги намалува испораките за 60 проценти

„AstraZeneca“ денес ги информираше официјалните претставници на ЕУ дека ќе ги намали пратките со својата коронавирусна вакцина за 60 проценти до 31 милион дози...

БАЈДЕН ВЕЌЕ СИ ЗАРАБОТИ ПРВА ТУЖБА: Тексас нема да го заборави овој потег во Белата куќа! (ВИДЕО)

Државниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, поднесе жалба во петокот за веднаш да запре замрзнување на депортациите на илегални имигранти. Во тужбата се бара привремена...