дома Планета ТОЈ Е ТАТКО НА 253 ДЕЦА: Владиката Лонгин има големо срце, спаси...

ТОЈ Е ТАТКО НА 253 ДЕЦА: Владиката Лонгин има големо срце, спаси стотици деца од сигурна смрт (ВИДЕО)

Владиката Лонгин Черновички, игумен на манастирот во Банченски (Украина), ги посвојува сите деца отфрлени од нивните родители уште од 90-тите години на минатиот век.

Од скоро 400 деца кои имаа среќно детство благодарение на него и беа спасени од улицата, студот и светот на криминалот, четириесет од нив се заразени со ХИВ вирусот уште од раѓање, а околу стотина од нив се родени со пречки во развојот или пречки во развојот.

Бидејќи многумина од нив поради различни околности мораа да го носат името на своите родители во документите, тој лично посвои 253 деца и сите го нарекуваат „тато“, а оние што завршија училиште и факултет и основаа свои семејства се враќаат во манастирот и тие му помагаат со нови браќа и сестри.

Во 2008 година беше награден со Орден Херој на Украина од страна на тогашниот претседател Виктор Јушченко.

Смирениот епископ со својот живот најдобро ја покажува суштината на христијанството – љубов и милост кон ближните, затоа што сите ние сме Божји деца и соседи.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ПУТИН ВОЗИ ВИСТИНСКИ ЅВЕР: Чини вистинско БОГАТСТВО, забрзува до 100 за 6 секунди, ова е лудило! (ФОТО-ВИДЕО)

По секоја Парада на победата, што се одржува во Москва на 9 мај, сите погледи се свртени кон двата автомобили во кои министерот Сергеј...

ВЕЛКАМ ТУ РАША: Ќелав Русин свири БАЛАЛАЈКА додека го гушка џиновска мечка (ВИДЕО)

На социјалните мрежи кружи видео на кое се гледа ќелав Рус како свири, а мечка го гушка и го гали. Мечката го погали со главата,...

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ДОБИЕТЕ ДВЕ РАЗЛИЧНИ ВАКЦИНИ? Резултатите од најновото истражување пристигнаа, има нус појави!

Повеќето луѓе кои примиле две дози вакцини од коронавирус од различни производители, имале лесни до умерени несакани ефекти, покажува најновото истражување на Универзитетот во...

ЛУТИ ИТАЛИЈАНИ СЕ ОБИДОА ДА ЛИНЧУВААТ ПАКИСТАНЕЦ: Направи нешто СТРАШНО на поранешната партнерка и дете! (ВИДЕО)

Лути Италијанци се обидуваат да го линчуваат 29-годишниот Пакистанец Масих Шахид, кој упаднал во куќата на неговата поранешна партнерка Паола Пирас, ја прободел со...

Слични вести

Конфликтот меѓу Палестина и Израел се прошири во ГЕРМАНИЈА, и настана ВИСТИНСКИ ХАОС!

Портпарол на Министерството за внатрешни работи предупреди денеска дека безбедносните агенции очекуваат да се интензивира протестот на Палестинците во таа земја, поради последниот конфликт...

ВЕЛКАМ ТУ РАША: Ќелав Русин свири БАЛАЛАЈКА додека го гушка џиновска мечка (ВИДЕО)

На социјалните мрежи кружи видео на кое се гледа ќелав Рус како свири, а мечка го гушка и го гали. Мечката го погали со главата,...

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ДОБИЕТЕ ДВЕ РАЗЛИЧНИ ВАКЦИНИ? Резултатите од најновото истражување пристигнаа, има нус појави!

Повеќето луѓе кои примиле две дози вакцини од коронавирус од различни производители, имале лесни до умерени несакани ефекти, покажува најновото истражување на Универзитетот во...

ЛУТИ ИТАЛИЈАНИ СЕ ОБИДОА ДА ЛИНЧУВААТ ПАКИСТАНЕЦ: Направи нешто СТРАШНО на поранешната партнерка и дете! (ВИДЕО)

Лути Италијанци се обидуваат да го линчуваат 29-годишниот Пакистанец Масих Шахид, кој упаднал во куќата на неговата поранешна партнерка Паола Пирас, ја прободел со...

Oрганизирала проба за погреб, ги терале најблиските да плачат додека лежела во ковчегот

Маира Алонзо организираше проба на сопствениот погреб во нејзиниот дом во градот Сантијаго кон крајот на април. Пријателите и семејството плачеа и се збогуваа...