дома Планета ТРАГИЧНАТА СУДБИНА НА МАША И ДАША! Нивната мајка завршила во ментална установа...

ТРАГИЧНАТА СУДБИНА НА МАША И ДАША! Нивната мајка завршила во ментална установа поради нив, тие го поминале детството во истражувачки центар и починале поради алкохол!

Од сите случаи на неподелени сијамски близнаци во целиот свет, Даша и Маша Кривосљапов доживеале најдлабока старост. И, тие веројатно ја имаа најнесреќната судбина.

Беше околу полноќ една ноќ во април 2003 година, кога срцето на Маша запре. Кога Даша се разбудила утрото, помислила дека нејзината сестра „спие добро“, но го повикала персоналот за помош, бидејќи се чувствувала лошо. Ја мачеше необична слабост и главоболка. Една од сестрите Кривосљап доживеа тежок срцев удар и сега беше мртва. Лекарите тоа веднаш го разбраа. „Сите околу нас постојано не лажеа“, рекле сестрите неколку пати во текот на животот. И овој пат ги излажаа: Даша не ни рече што се случи со нејзината „половина“. Само полека се влошуваше. 17 часа подоцна починала во сон од интоксикација. Сестрите во тоа време имаа 53 години, пишува порталот „Русија пошироко“.

Дотогаш, сите во Русија ги заборавија сестрите на Кривосљапов. Тие беа сензација во минатото, во Советскиот Сојуз, како првородени и преживеани сијамски близнаци во земјата! Девојчињата се родени со две глави, четири раце и три нозе (третата беше под агол од 90 степени на грбот и се состоеше од две споени нозе со девет прсти). Секоја од сестрите имала свои бели дробови, срце, стомак, бубрези и тенкото црево. Заеднички беа дебелото црево и мочниот меур.

Тоа беа првите денови од новите 1950-ти. Тие станаа вистински пекол за советската шивачка Екатерина Кривосљапова. Се породувала два дена и две ноќи. Царски рез беше неопходен. Ултразвучната машина се појави во СССР само осум години по раѓањето на Маша и Даша. Затоа до последен момент никој не се сомневаше во ништо за патологијата од која страдаат девојчињата. „Близнаци! – викна младата бабица и се онесвести.

Додека Екатерина беше во полусвесна состојба, тие одлучија да ги сокријат децата. И кога се разбудила, тие и рекле: „За жал, вашите деца се родија мртви“. Таа одлука е донесена со учество на таткото на девојчето, Михаил Кривосљапов. Во тоа време, тој беше личен возач на Лаврентиј Берија.

Екатерина излезе од болничкиот кревет две недели подоцна. Не веруваше дека децата се мртви. „Но, слушнав како плаче бебе!“, Рече таа. Сожалувајќи се, педијатриска медицинска сестра во пракса ја одвела во соба со инкубатори, каде што биле нејзините близнаци. После тоа, Екатерина разви психијатриско нарушување и ги помина следните две години во психијатриска клиника.

Државата ја презеде целосната грижа за Маша и Даша. Првите седум години од животот ги поминаа во Институтот за педијатрија на Академијата за медицински науки на СССР под надзор на познатиот физиолог Питер Анохин, каде што беше спроведено истражување за оваа најретка форма на споен близнак-ишиопаг.

Тестирање на способност за преживување

Како што ќе стане јасно подоцна, девојчињата биле неразделно поврзани едни со други и физички и емоционално. Тие ги имаа истите соништа; кога едната би пиел алкохол, другата ќе се опиела; кога едната јадеше, другата ќе се чувствуваше сита; кога едната би добил стоматолошка анестезија, другата би чувствувала болка и гадење кога ќе престане да работи; едната би ја започнала мислата, а другата ќе заврши. Но, тогаш, на Институтот за педијатрија, физиолозите само се обидуваа да ги утврдат границите на нивната меѓусебна чувствителност со методот на сурови експерименти.

Научниците сакале да ја утврдат улогата на нивниот поделен нервен и крвен систем, како и да утврдат колку се способни да се прилагодат на екстремни услови како што се недостаток на сон, ненадеен пад на температурата или глад. Кога имале три години, ги ставале во мраз долго време. Една девојка тогаш добила пневмонија, нејзината температура била 40. Додека нејзината сестра немала воспаление. Џули Батлер, британска новинарка и биограф на Маша, која разговараше со близнаците 15 години додека живееше со нејзиниот сопруг во Русија, рече: „Тие им инјектираа разни супстанции, вклучувајќи радиоактивен јод, за да видат колку брзо тоа ќе влијае на другата сестра . Потоа ја измерија радијацијата со бројач на Гајгер “.

Čeng i Eng Bunker

„Почнавме да пиеме на 12-годишна возраст“

Кога заврши научната фаза на истражувањето, интересот за Кривосљалите започна да опаѓа. Благодарение на научниците, за кратко време беа сместени во Централниот научен истражувачки институт за трауматологија и ортопедија. Таму им беше ампутиран третиот крак и тие добија основно образование.

Близнаците имале многу негативен став кон операцијата. Но, во моментот кога научиле да одат со патерици (секоја од сестрите може да контролира само една нога), тие тоа го сметале за „најсреќно во животот“.

„Тоа беше најстрашното искушение во мојот живот“, ќе речат тие наскоро, на 12-годишна возраст, се најдоа во интернатот Новочеркаск за деца со болести на мускулно-скелетниот систем. „Тука помисливме на самоубиство за прв пат во животот. Од некоја причина, децата не нè сакаа од самиот почеток. Започнаа честите расправии со девојчињата. Маша постојано тепаше. Додека бевме на училиште, моравме постојано да трпиме потсмев, понижување, навреди. На пример, за шише вотка, момчињата од класот ни покажаа на едно локално селско дете. Заменик директорот честопати не поддржуваше, но сепак ни беше многу тешко. Можете ли да замислите дека никој не зборува со вас? “, Рекоа тие. Потоа, кога имале 12 години, почнале да пијат.

Популарни и несреќни

Проблемите со алкохолот со текот на времето станаа посериозни. Во исто време, само Даша страдаше од алкохолизам, додека Маша пушеше многу. Тие ретко земаа навики едни од други и, за изненадување на многумина, беа сосема различни психолошки типови. Ние сме две сосема различни луѓе заклучени во едно тело, рекоа тие.

Даша беше поконцентрирана, помирна и поодговорна. Маша беше повеќе расеана, променлива, непослушна и физички посилна. На час, Маша постојано копираше од нејзината сестра. „Наставниците не можеа да не распоредат“, се пошегуваа тие.

До зрелоста, сестрите честопати влегуваа во конфликт. Тие дури и не се согласија да ја пронајдат мајката. Маша беше против. Сепак, на крајот ја пронајдоа, дознавајќи дека имаат уште двајца браќа. „Наместо радосни прегратки, нè пречека изгледот на една сосема друга жена“, се сеќава Маша.

Во 1989 година, тие се преселија во Москва, каде им беше дадена просторија во дом за стари лица. Но, и таму продолжи лошиот третман. Во 90-тите години на минатиот век, интересот за кривосљалите се појави кај западните новинари (близнаците редовно одбиваа да разговараат со руски новинари). Во 1993 година, тие ја посетија Германија, каде беше снимен филм за нив, а потоа беа во Париз. Автобиографската машина, подготвена од ули Батлер, на крајот им донесе огромна такса, околу 10 илјади фунти.

„Во декември 1997 година дознав дека Маша и Даша се во сериозна состојба“, рече главниот лекар на Пермскиот нарколошки центар, Сергеј Федорченко. „Тие пиеја многу страшно. Сите обиди да се излечи алкохолизмот не успеаја “. На близнаците им беше дијагностицирана цироза на црниот дроб и белодробен едем, по што тие се приклучија на Друштвото на анонимни алкохоличари и беа подложени на кодирана терапија Но, тоа не траеше долго. Плашејќи се од нервен слом и смрт, лекарите ги декодираа, пишува порталот Русија Безделно.

На нивниот 50-ти роденден, тие изјавија: „Пиеме затоа што знаеме какви изроди сме. Требаше да постигнеме сè во животот самостојно, низ солзи и молби. Иако на секој агол ни рекоа: ‘Но вие сте единствени! Вие имате право на сè! Треба да го искористите тоа! Но, што треба да користиме, нашата монструозност? Живеевме 50 години само благодарение на силните карактери “.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

Слични вести

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Близнаците не треба да ја пропуштаат можноста, Лавот спремен да освои, Шкорпијата ќе се радува, а вие?

Прочитајте го дневниот хороскоп за 3 март! Овен Вие сте одлично расположени. Лесно добивате резултати, но сепак треба малку повеќе да се фокусирате на приоритетите. На...