дома Планета ФАТАЛНА ЗАБАВА ЗА ВРЕМЕ НА КОРОНА: Русите останаа без алкохол, па посегнаа...

ФАТАЛНА ЗАБАВА ЗА ВРЕМЕ НА КОРОНА: Русите останаа без алкохол, па посегнаа по дезинфекциски средства!

Седум лица починаа откако испија средство за дезинфекција во Русија, додека две се во кома.

Група од девет лица испија антисептично средство за миење на рацете кога во четвртокот им снема алкохол на забава во селото Томтор во областа Татински во најголемиот регион на земјата, Јакутија. Првите три жртви биле 41-годишна жена и двајца мажи на возраст од 27 и 59 години. Други шестмина беа пренесени со авион за медицинска евакуација во главниот град на регионот Јакутск. Уште тројца мажи на возраст од 28, 32 и 69 години починаа во петокот. Денес е регистрирана уште една смрт.

„Регистрирани се девет случаи на труење со средства за дезинфекција, вклучително и седум фатални“, соопшти федералната служба за јавно здравје „Роспотребнадзор“.

Според регионалниот обвинител, труењето се случило како резултат на пиење средства за дезинфекција. Жртвите пиеле средство за дезинфекција – 69 проценти метанол – што се користи како средство за дезинфекција на рацете за време на пандемија. Здравствените власти ги предупредија локалното население да не пијат антисептици од руско производство.

Покрената е кривична постапка.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НИ ТРОШКА СЛИЧНОСТ! Џенифер Лопез објави фотографија со својата ќерка и мајка: Никој не би рекол дека е нејзина!!!

Џенифер Лопез сподели семејна фотографија со нејзината 13-годишна ќерка Emmom и 75-годишната мајка Гвадалупе на својот Instagram профил. Нема сомнение дека членовите на семејството се...

АА и А: За овие бројки треба да паднат и министерот и премиерот

Алтернатива и Алијанса за Албанците сметаат дека Владата и Министерството за здравство продолжуваат да се однесуваат несовесно во справувањето со пандемијата и тоа резултира...

Грција забранува македонска организација во Серес – пишува Горан Момироски

Грчките власти забрануваат постоење на македонска организација во градот Серес. Организацијата “Свети Кирил и Методиј – локално друштво Серес” е формирано во декември 2017 година...

ХОРОСКОП ЗА 7 МАЈ: Ракот мора итно да оди на лекар, Девицата е пред нова и возбудлива врска, а Бикот конечно ќе блесне на...

ОВЕН РАБОТА: Ќе покажете дека вашата креативност е сè уште на завидно ниво и дека можете да постигнете многу добри деловни резултати. Ве чека добар...

Слични вести

Василевска: Да беа терористи, ќе ги уапсеа следниот ден, а не седум месеци да подготвуваат сценарио

Професорката Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничка во Собранието, вечерва во Телма телевизија во емисијата „Вин Вин“, појасни дека во врска...

АА и А: За овие бројки треба да паднат и министерот и премиерот

Алтернатива и Алијанса за Албанците сметаат дека Владата и Министерството за здравство продолжуваат да се однесуваат несовесно во справувањето со пандемијата и тоа резултира...

Грција забранува македонска организација во Серес – пишува Горан Момироски

Грчките власти забрануваат постоење на македонска организација во градот Серес. Организацијата “Свети Кирил и Методиј – локално друштво Серес” е формирано во декември 2017 година...

ХОРОСКОП ЗА 7 МАЈ: Ракот мора итно да оди на лекар, Девицата е пред нова и возбудлива врска, а Бикот конечно ќе блесне на...

ОВЕН РАБОТА: Ќе покажете дека вашата креативност е сè уште на завидно ниво и дека можете да постигнете многу добри деловни резултати. Ве чека добар...

ЦИА ВО ПАНИКА, СЕ ШИРИ СИНДРОМОТ ХАВАНА: Кој ги замолкна разузнавачите кои беа нападнати од мистериозна болест? (ВИДЕО)

Повеќе од десетина службеници на ЦИА кои служат на повеќе прекуокеански локации се вратија во Соединетите Држави за да побараат помош оваа година, откако...