дома Планета Хотел без гости? Тука можно е и тоа! (ВИДЕО)

Хотел без гости? Тука можно е и тоа! (ВИДЕО)

Хотелската индустрија во светот беше значително погодена од пандемијата на коронавирусите во изминатата година. За еден хотел во Северна Кореја, од друга страна, ништо не се сменило од последните три децении. Имено, тој сè уште не прима гости.

Хотелот Риугионг се наоѓа во Пјонгјанг и има 105 ката. Изградбата на оваа зграда, препознатлива по пирамидалната форма, започна уште во 1987 година, кога со земјата управуваше Ким Ил-Сунг.

Сепак, денес хотелот сè уште не е готов, поради што тој сè уште е запишан во Гинисовата книга на рекорди како највисоката зграда на светот во која никој не живее.

Севернокорејските власти одлучија да го изградат овој хотел за да ја докажат својата супериорност во однос на Јужнокорејците, кои донесоа одлука за изградба на облакодер со 63 ката пред Олимписките игри во Сеул во 1988 година.

Планот беше новиот хотел во Пјонгјанг да има дури 3.000 соби и пет ресторани на самиот врв на зградата.

Специфичниот пирамидален дизајн на хотелот не е избран од естетски причини, туку од практични. Имено, тие не користеле железо во своите згради, туку само армиран бетон, така што било потребно толку висока зграда да има што е можно поширока основа.

Работата на хотелот беше стопирана уште во 1991 година, бидејќи по распадот на Советскиот Сојуз, земјата минуваше низ голема економска криза.

Египетската компанија Orascom, која донесе 3G технологија во Северна Кореја, се обврза во 2008 година да ја покрие старата и трошна фасада на хотелот со стаклени панели.

Засега не е познато дали и колку е работено на ентериерот на хотелот, но има информации дека завршувањето на изградбата на Риугионг би чинело најмалку две милијарди долари, што е 10 проценти од бруто домашниот производ.

Од 2018 година, хотелот првенствено служи како голем екран на кој се емитуваат државни пропагандни пораки, пишува Design Taxi“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...