дома Планета ЦИА ГИ ОБЈАВИ ДОКУМЕНТИТЕ ЗА ВОНЗЕМЈАНИТЕ: НЛО веќе не е тајна, вистината...

ЦИА ГИ ОБЈАВИ ДОКУМЕНТИТЕ ЗА ВОНЗЕМЈАНИТЕ: НЛО веќе не е тајна, вистината излезе на виделина (ФОТО)

Илјадници документи на ЦИА за непознати летачки објекти се достапни за преземање од Интернет.

Документите беа објавени на Интернет благодарение на страницата Black Vault, управувана од Џон Гринвалд Јуниор, активист посветен на слободата на информирањето.

Архивата што може да се преземе е резултат на напорите на Гринвалд, кој поднесе дури 10.000 барања за пристап до информации од јавна важност и рачно скенираше над 2,2 милиони страници, кои сега се достапни на пошироката јавност која може да ги преземе од Интернет.

Некои од извештаите на ЦИА за НЛО се стари неколку децении, а американската разузнавачка агенција тврди дека тоа е сè што има во архивата за непознати летачки предмети. Сепак, Гринвалд наведува дека ЦИА не може да ги потврди ваквите тврдења.

Документите беа објавени пред крајниот рок што законот им го даде на државните органи да објавуваат извештаи за НЛО.

Документите објавени на оваа страница содржат бројни сведоштва за необјаснети контакти, но многу детали се сокриени.

Гринвалд тврди дека ЦИА не била многу подготвена да соработува кога станува збор за неговите барања и дека тие дури му го отежнале и техничкото преземање на документите.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

КЕВИН КОСТНЕР ГО ТУЖИ ПОРАНЕШНИОТ СОРАБОТНИК ЗА 15 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Еве за што го обвини актерот!

Актерот Кевин Костнер го тужеше својот долгогодишен соработник Џим Вилсон за измама и неправедно богатење. Тој го обвини за кршење на доверба, измама, пренамена...

Методот 2/2/2 на познатиот психолог е докажан рецепт за среќен брак: Еве зошто е добро сите парови да го следат ова правило!

Познатиот психолог Иванов создаде победничка формула која ветува дека брачната среќа ќе трае вечно. По долгогодишна работа со брачни парови, тој го разви методот...

ВИСТИНАТА ЗА ШИШАЊЕТО НА ЦЕЦА РАЖНАТОВИЌ! Тајна за која подолго време се молчи: Бев во несвест, се плашев!

Како што и самите многу пати кажаа, Светлана Ражнатовиќ и нејзиниот покоен сопруг Жељко Ражнатовиќ, попознат како Аркан, се вљубиле на прв поглед. Кобниот...

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ ГИ ПЛАШИ СОИГРАЧИТЕ: „Што правиш? Вади тоа!“

Екипата на Милан го донесе Златан Ибрахимовиќ минатиот јануари, а тоа го смени целиот клуб. Сега тие се лидери на Серија А, а по...

Слични вести

Ако Меган Маркл останеше бремена со нејзиниот прв сопруг, еве што ќе требаше да и даде

Долго пред да му каже „да“ на принцот Хари во бел фустан со долг шлеп на традиционална церемонија, Меган Маркл се омажи за Тревор...

Методот 2/2/2 на познатиот психолог е докажан рецепт за среќен брак: Еве зошто е добро сите парови да го следат ова правило!

Познатиот психолог Иванов создаде победничка формула која ветува дека брачната среќа ќе трае вечно. По долгогодишна работа со брачни парови, тој го разви методот...

ВИСТИНАТА ЗА ШИШАЊЕТО НА ЦЕЦА РАЖНАТОВИЌ! Тајна за која подолго време се молчи: Бев во несвест, се плашев!

Како што и самите многу пати кажаа, Светлана Ражнатовиќ и нејзиниот покоен сопруг Жељко Ражнатовиќ, попознат како Аркан, се вљубиле на прв поглед. Кобниот...

ЗЛАТАН ИБРАХИМОВИЌ ГИ ПЛАШИ СОИГРАЧИТЕ: „Што правиш? Вади тоа!“

Екипата на Милан го донесе Златан Ибрахимовиќ минатиот јануари, а тоа го смени целиот клуб. Сега тие се лидери на Серија А, а по...

Ванковска: Еве ја Ката со таа „пасив-агресив“ позиција

Еве ја, со таа passive-aggressive позиција. Ката си ги предала личните етички позиции, затоа е предавник. За тоа јас и моите другарки не...