дома Планета Цинк и селен го зајакнуваат имунитетот и штитат од вируси: Овие 18...

Цинк и селен го зајакнуваат имунитетот и штитат од вируси: Овие 18 намирници содржат најмногу!

Во овој период, многу е важно да се зајакне имунолошкиот систем. Најдобар начин за зајакнување на телото е урамнотежена исхрана која се состои од голем број минерали и витамини, доволно сон, како и редовна физичка активност. Само тело кое има силен имунитет е во состојба да се бори против вируси, бактерии, токсини, инфекции и воспалителни процеси. Покрај витамините Ц и Д, минералите цинк и селен имаат значајна улога во зајакнувањето на имунитетот.

Цинк

Тоа е олигоминерал кој ги стимулира неутрофилите и НК клетките кои се борат против вирусни инфекции. Има значајна улога во зајакнувањето на имунитетот, може да помогне во намалување на фреквенцијата на инфекции, како и на нивното времетраење. Недостаток на цинк доведува до доцнење во развојот, намален апетит, бавно заздравување на раните и подложност на инфекции.

Ќе најдете цинк во оваа храна:

Жeитарки
Спанаќ
Семиња – сушени семки од лубеница, семки од тиква, семки од сончоглед, семе од чиа
Пивски квасец
Остриги
Соја
Ореви – кикирики, бадеми, ореви
Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски
Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати
Какао (темно чоколадо)

Селен

Селенот е клучна хранлива материја за имунолошката функција, а исто така е антиоксиданс кој помага во зајакнување на одбраната на организмот од бактерии и вируси. Научниците откриле дека луѓето со ниско ниво на селен се подложни на развој на болеста.

Извор на селен е следнава храна:

Риба и морски плодови: туна, сардини, остриги, школки, ракчиња, лосос, ракови.
Посно месо – пилешко
Бразилски орев
Ореви
Микроб од пченица
Јајца
Лук
Семки од сончоглед

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

АСТРОЛОГИСТИТЕ ОТКРИВААТ: На овој ден се раѓаат најсреќните луѓе! Дали сте меѓу нив?

Откријте што открива вашиот роденден за вашите карактерни црти Еден ден се смета за најсреќен период за раѓање и откријте што открива вашиот роденден за...

Сагата продолжува: Плочата во чест на Балашевиќ беше отстранета, а потоа вратена

Градската комунална инспекција во Тузла побара да се отстрани плочата од пешачкиот мост преку северниот пат во овој град, што граѓаните го поставија во...

ВИДЕО Еве што се случува кога возач ќе се збуни на паркинг

Kај автомобилите со управување со автоматски менувач треба да бидат исклучително едноставни. Некои сè уште подлегнуваат на притисокот. Без разлика дали станува збор за страв...

АСТРОЛОГИСТИТЕ ОТКРИВААТ: На овој ден се раѓаат најсреќните луѓе! Дали сте меѓу нив?

Откријте што открива вашиот роденден за вашите карактерни црти Еден ден се смета за најсреќен период за раѓање и откријте што открива вашиот роденден за...

Слични вести

Се појави видео за криминал: Напаѓачи пукаат во човек и ги крадат кучињата на Лејди Гага

На Интернет кружи видео од безбедносната камера на кое се гледа како напаѓачите пукаат кон Рајан Фишер, човек кој ги шетал кучињата на пејачката...

Сагата продолжува: Плочата во чест на Балашевиќ беше отстранета, а потоа вратена

Градската комунална инспекција во Тузла побара да се отстрани плочата од пешачкиот мост преку северниот пат во овој град, што граѓаните го поставија во...

ВИДЕО Еве што се случува кога возач ќе се збуни на паркинг

Kај автомобилите со управување со автоматски менувач треба да бидат исклучително едноставни. Некои сè уште подлегнуваат на притисокот. Без разлика дали станува збор за страв...

АСТРОЛОГИСТИТЕ ОТКРИВААТ: На овој ден се раѓаат најсреќните луѓе! Дали сте меѓу нив?

Откријте што открива вашиот роденден за вашите карактерни црти Еден ден се смета за најсреќен период за раѓање и откријте што открива вашиот роденден за...

НЕМА СТОЕЊЕ Мачките се енергетска бомба

Не е потребно само да се запрат. Мачките се познати по своите рафали на енергија, кога трчаат, скокаат цела ноќ или се борат со други...