дома Планета ЦРНО ИЛИ ЦРВЕНО? На матурска забава учениците биле бележани со маркер дали...

ЦРНО ИЛИ ЦРВЕНО? На матурска забава учениците биле бележани со маркер дали се вакцинирани или не, родителите збеснале

Средношколци од Њу Хемпшир беа обележани врз основа на нивниот статус на вакцинација за матурската вечер, што предизвика негодување кај некои родители, како и кај локалната пратеничка Мелиса Личфилд, која го осуди овој потег.

Според „New York Post“, вработените во училиштето пишувале знаци на рацете на учениците – оние кои биле вакцинирани добиле црно, додека оние кои не биле вакцинирани, имале црвени симболи на рацете.

Вакцинираните студенти морале да ги креваат рацете по секоја трета песна за да избројат колку ги има.

Директорот на училиштето Мајк Махан смета дека целокупниот впечаток е позитивен.

  • Се надеваме дека заедницата ќе разбере дека ниту еден модел не е совршен, а овој модел им овозможи на учениците да уживаат на начин сличен на нормалниот, со цел да се збогуваат со средното училиште, посочи директорот.

Училиштето додава дека учениците знаеле за овој систем на следење на инфекцијата кога се пријавиле за матурската прослава, но пратеникот Личфилд рече дека родителите не биле запознаети со оваа одлука.

  • Ако вакцинацијата е ефективна и во овој момент секој од земјата може да има пристап до неа (оние кои се чувствителни или не), што е важно дали остатокот од популацијата е вакциниран? Нели се веќе заштитени оние кои се вакцинирани ?, се прашуваше таа во својот пост.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ПОЗНАТА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПОЖАРОТ ВО КОЧАНИ

Денес се состана групата за проценка за да дискутира за состојбата со пожарите. Беше одлучено дека нема потреба од прогласување на кризна состојба на...

ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ЕЛВИС ПРИСЛИ? Се шпекулираше дека се предозирал, но вистината е многу МРАЧНА, семејството ја крие ТАЈНАТА

Елвис Присли почина пред 44 години, а новата книга открива што можело да биде причина за смртта. Елвис Присли почина пред 44 години, но неговата...

Гевгелија е буквално во пламен: На 44 степени гори депонијата, никој не прогласува вонредна состојба во градот

Иако депонијата во Гевгелија тлее четири дена локалната власт дозволи да се запали и на 44 степениграѓаните на Гевгелија дишат високо канцероген воздух. Денес и...

Додека Македонија гори, хангарите полни со противпожарна опрема… несервисирана и уништена

Во 2006-2007 година Македонија немаше ниту еден авион за гасење пожар, ниту пак опрема за хеликоптеите за гасење пожар. По огнената стихија во 2009...

Слични вести

БАКСУЗ ВО СЕКОЈА КУЌА, НОСАТ РАСПРАВИЈА И СИРОМАШТИЈА: Фрлете ги овие 7 работи веднаш!

Според кинеското верување, јадењата го симболизираат богатството и семејството. Ако јадете од пукнати чинии, вие потсвесно повикувате проблеми во вашиот живот Според упатствата на Фенг...

ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ЕЛВИС ПРИСЛИ? Се шпекулираше дека се предозирал, но вистината е многу МРАЧНА, семејството ја крие ТАЈНАТА

Елвис Присли почина пред 44 години, а новата книга открива што можело да биде причина за смртта. Елвис Присли почина пред 44 години, но неговата...

Гевгелија е буквално во пламен: На 44 степени гори депонијата, никој не прогласува вонредна состојба во градот

Иако депонијата во Гевгелија тлее четири дена локалната власт дозволи да се запали и на 44 степениграѓаните на Гевгелија дишат високо канцероген воздух. Денес и...

Додека Македонија гори, хангарите полни со противпожарна опрема… несервисирана и уништена

Во 2006-2007 година Македонија немаше ниту еден авион за гасење пожар, ниту пак опрема за хеликоптеите за гасење пожар. По огнената стихија во 2009...

НАЈГОЛЕМA ВО СВЕТОТ: Го урна Гинисовиот рекорд со уста од 6,52 см (ВИДЕО)

Американката Саманта Рамсдал го сруши Гинисовиот рекорд за најголема женска уста во светот. Како што беше објавено на официјалната страница на Гинисовата книга на рекорди,...