дома Планета Чудна појава: Река светлината на небото, а никој не знае како се...

Чудна појава: Река светлината на небото, а никој не знае како се создава (ВИДЕО)

Ако не знаете што е STIV по име (англиска кратенка за Strong Improvement of Heat Emission Speed), можеби го познавате од фотографиите. Откриено е како небесен феномен во 2016 година од астрономи-аматери, а научниците го нарекуваат мистериозна река на светлината и сè уште се обидуваат да ја изгребат природата на овој феномен.

За разлика од поларната светлина, што го покрива небото со зелени вртлози во близина на магнетните полови на Земјата, STIV се појавува како пурпурно-бела светлосна лента што се протега дијагонално стотици километри низ атмосферата кон хоризонтот.

Можеби изгледа дека е поблиску до екваторот од типичната поларната светлина и честопати е проследена со „линија на зелени точки што танцуваат позади“.

Новооткриената карактеристика на феноменот STIV, која се појавува само во долната јоносфера, повторно ги збуни научниците. Во студијата објавена на 1 октомври во списанието „AGU Advanceis“, истражувачите на НАСА прегледаа стотици часови од снимките на Стив за да пронајдат необична нова структура што ја нарекоа „ленти“.

Овие мали дамки од зелено светло понекогаш се протегаат хоризонтално од дното на зелената линија на STIV, се криви за 20 до 30 секунди пред да исчезнат од видното поле.

Никој не знае која е причината на STIV, но научниците се согласуваат дека тој не е обична поларната светлина. Поларната светлина се појавува кога наелектризирани честички патуваат низ просторот и по линиите на магнетното поле на Земјата. STIV е река со врел, бурен гас што се појавува независно од тоа сончево време.

Истражувачите се сомневаат дека ова може да биде резултат на процес во јоносферата – нивото на Земјината атмосфера од 80 до 1.000 километри од површината, веднаш под магнетното поле на планетата.

Кои се всушност овие ленти? Како и многу работи поврзани со феноменот STIV, никој навистина не знае. Но, новата работа поставува некои основни претпоставки. За почетниците, изгледот на лентата може да биде оптичка илузија. Според истражувачите, лентите се однесуваат повеќе како ситни светлосни точки кои изгледаат издолжени поради замаглување во движењето.

Се чини дека секоја линија споделува физичка врска со линијата над неа, откри тимот, и секоја се движи по истите линии на магнетното поле. Исто така, се чини дека лентите не се случуваат случајно на одредени места. Според пресметките на тимот, лентите во јоносферата се појавуваат само ниско помеѓу 100 и 110 км над Земјата.

Една трага од потеклото на лентите доаѓа од нивната зелена боја, што е идентична со бојата на линијата на STIV.

Според истражувачите, оваа посебна зелена бранова должина е поврзана со емисиите на атомски кислород во атмосферата. Веројатно турбулентните честички во STIV се судираат и брзо го загреваат амбиентниот кислород, напишал истражувачкиот тим, создавајќи ситни зелени пожари на небото кои се влечат под линијата додека полека избувнуваат.

Или можеби не. Железничките пруги на STIV се толку нови за науката што ова дело е веројатно само врвот на ледениот брег, се вели во изјавата на коавторот на студијата Елизабет Мекдоналд, научник од Центарот за вселенски летови на НАСА.

Таа длабочина на неизвесност кога станува збор за STIV е иста како и кога за прв пат беше пријавена од граѓански научници загледана во канадското небо во јули 2016 година.

Астрономите продолжуваат да се потпираат на набљудувањата на цивилните фотографи и ѕвездени ersвезди – чие време и страст можат да ги надминат професионалните научници – за да ја распакуваат мистериозната река на светлината во нашата атмосфера.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Важно известување за секој што планира да патува во САД: Не можете да се качите во авион без една работа

Наредбата ќе стапи на сила во 12:01 часот на 26 јануари 2021 година. Патниците кои не ја почитуваат оваа наредба нема да можат да...

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

ЕУ НЕМА СРЕЌА СО ВАКЦИНИТЕ: Големиот производител ги намалува испораките за 60 проценти

„AstraZeneca“ денес ги информираше официјалните претставници на ЕУ дека ќе ги намали пратките со својата коронавирусна вакцина за 60 проценти до 31 милион дози...

БАЈДЕН ВЕЌЕ СИ ЗАРАБОТИ ПРВА ТУЖБА: Тексас нема да го заборави овој потег во Белата куќа! (ВИДЕО)

Државниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, поднесе жалба во петокот за веднаш да запре замрзнување на депортациите на илегални имигранти. Во тужбата се бара привремена...

Слични вести

Сите знаеме дека сода бикарбоната е универзален лек: Но, во овие 6 ситуации не треба да ја користите

Веројатно знаете за многуте феноменални употреби на сода бикарбона, кои ги надминуваат нејзините потреби за готвење. Оваа храна, меѓу другото, може да ви помогне...

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

ЕУ НЕМА СРЕЌА СО ВАКЦИНИТЕ: Големиот производител ги намалува испораките за 60 проценти

„AstraZeneca“ денес ги информираше официјалните претставници на ЕУ дека ќе ги намали пратките со својата коронавирусна вакцина за 60 проценти до 31 милион дози...

БАЈДЕН ВЕЌЕ СИ ЗАРАБОТИ ПРВА ТУЖБА: Тексас нема да го заборави овој потег во Белата куќа! (ВИДЕО)

Државниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, поднесе жалба во петокот за веднаш да запре замрзнување на депортациите на илегални имигранти. Во тужбата се бара привремена...

АМЕРИКАНСКИТЕ МЕДИУМИ ПРИЗНАА: Ова оружје е асот во ракавот на Москва (ВИДЕО)

Американскиот весник „Forbes“ објави статија во која го опишува рускиот подводен дрон „Poseidon“ како „ас во ракавот“ во Москва и одговор на напорите на...