дома Планета Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше потопено со децении по изградбата на брана во градот Гуанахуато.

Како што се сушеа водите на езерата во Мексико, се појави црквата „Virgen de los Dolores“, која исчезна под водата пред повеќе од 40 години.

Црквата од 19 век, која сега е руинирана, беше потопена во 1979 година со изградбата на браната Пурисима, нарачана од тогашниот мексикански претседател Хозе Лопез Портиљо, објави Mexico Daily News“.

Самата зграда се смета дека е во добра состојба, затоа е повторно отворена како туристичка атракција.

  • Црквата претходно беше многу посетена, бидејќи во неа имаше канцеларија за водење матични книги и спроведуваше различни процедури што беа важни за ова место, рече Дулче Марија Васкез, директор на општинските архиви во градот Ирапуато, во интервју за весник „Millenio“.
  • Легендите ни кажуваат дека на луѓето им било многу тешко да го напуштат местото, не само поради куќите, туку и поради чувството да припаѓаат на тоа место. Некои се спротивставија се додека не видоа дека водата ќе достигне и ќе го покрие целиот град, објасни Васкез.

Тој рече дека, и покрај фактот дека црквата била поплавена 40 години, самата конструкција на објектот останала во доволно добра состојба за да привлече посетители, поради што ќе се користи за туристички цели.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОТКРИЕНО! Еве низ каква ДРАМА помина Кристијан Ериксен додека лежеше на земја! ОВОЈ потег на лекарот бил ПРЕСУДЕН!

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Данска, Питер Мелер изјави дека лекарскиот тим на теренот извршил масажа на срцето кај репрезентативецот Кристијан Ериксен, кога тој...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

Слични вести

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...