дома Планета ШПАНЦИТЕ НАДВОР ОД СЕБЕ ПО УКИНУВАЊЕ НА КАРАНТИНОТ: Еве како го прославија...

ШПАНЦИТЕ НАДВОР ОД СЕБЕ ПО УКИНУВАЊЕ НА КАРАНТИНОТ: Еве како го прославија излегувањето од шестмесечниот карантин (ФОТО ВИДЕО)

Уличните прослави низ Шпанија започнаа денес нешто по полноќ, кога беше укината шестмесечната вонредна состојба поради пандемијата COVID-19.

Во Мадрид, полицијата мораше да ги отстрани забавувачите од централниот плоштад во Puerta del Sol, каде се гледаа сцени на танчери и пејачи без маски, како што беше пред пандемијата, објави АП.

Тинејџери и помлади луѓе исто така излегоа низ централните улици и плажи во Барселона за да го одбележат олеснувањето на ограничувачките мерки.

  • Слобода! Тоа е малку опасно, знаете, поради ковид, но јас сакам да се чувствувам опкружен со вакви луѓе, рече Хуан Кадавид, кој се виде со стари пријатели по долго време.

Локалните ресторани ќе можат да служат оброци од денес и ќе бидат отворени до 23:00 часот, но бројот на посетители ќе биде ограничен на 30% од капацитетот на објектот.

Исто така, укинати се и забраните за патување и дозволени се многу социјални собири.

Само четири од 19 региони и автономни градови го напуштија полицискиот час.

Премиерот Педро Санчез рече дека постојните регулативи ќе бидат доволни да одговорат на потенцијалните жаришта на регионално ниво, како што се развива кампањата за вакцинација.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ХАОС НА ВЕМБЛИ: Навивач ПАДНА ОД ТРИБИНИТЕ и беше пренесен во тешка состојба во болница

Еден од навивачите на Европското првенство беше сериозно повреден откако падна од трибините за време на натпреварот помеѓу Англија и Хрватска на стадионот Вембли. Сведоците...

МАКРОН СЕ СКАРА СО ЏОНСОН ПОРАДИ КОЛБАСИ: Самитот не помина без проблеми!

Британската влада денес ги обвини лидерите на Европската унија дека имаат навредлив став кон Велика Британија затоа што сметаат дека Северна Ирска не е...

Двојка немала идеја што се крие под нивната нова куќа, кога откриле, веднаш се иселиле! (ВИДЕО)

Кога човек купува имот со земја, тој нема идеја што може да се најде на него. Во тоа се увери и една двојка од...

ПОЛИЦАЕЦ ПОЧНАЛ ДА ПРЕТРЕСУВА ЧОВЕК И НАПРАВИ НЕШТО НЕЗАМИСЛИВО: Дали е ова можно? (ВИДЕО)

На Интернет кружи видео на кое се гледа како полицаец зема крадец во рацете и го претресува превртувајќи го наопаку. Двајца стојат настрана со рацете...

Слични вести

НОВИНАР КОЈ ГИ ОТКРИЛ ТАЈНИТЕ СРЕДБИ НА КЛИНТОН ПРОНАЈДЕН МРТОВ: Го фати поранешниот претседател на дело, а потоа доби закани по смрт (ВИДЕО)

Новинарот Кристофер Саин (45), кој ја откри приказната за тајната средба во 2016 година помеѓу Бил Клинтон и тогашната државна обвинителка Лорета Линч, беше...

МАКРОН СЕ СКАРА СО ЏОНСОН ПОРАДИ КОЛБАСИ: Самитот не помина без проблеми!

Британската влада денес ги обвини лидерите на Европската унија дека имаат навредлив став кон Велика Британија затоа што сметаат дека Северна Ирска не е...

Двојка немала идеја што се крие под нивната нова куќа, кога откриле, веднаш се иселиле! (ВИДЕО)

Кога човек купува имот со земја, тој нема идеја што може да се најде на него. Во тоа се увери и една двојка од...

ПОЛИЦАЕЦ ПОЧНАЛ ДА ПРЕТРЕСУВА ЧОВЕК И НАПРАВИ НЕШТО НЕЗАМИСЛИВО: Дали е ова можно? (ВИДЕО)

На Интернет кружи видео на кое се гледа како полицаец зема крадец во рацете и го претресува превртувајќи го наопаку. Двајца стојат настрана со рацете...

ХАОС НА ВЕМБЛИ: Навивач ПАДНА ОД ТРИБИНИТЕ и беше пренесен во тешка состојба во болница

Еден од навивачите на Европското првенство беше сериозно повреден откако падна од трибините за време на натпреварот помеѓу Англија и Хрватска на стадионот Вембли. Сведоците...