дома Планета ШТО КРИЈАТ МОЌНИТЕ ХИМАЛАИ: Средбите со локалното население повеќе не може да...

ШТО КРИЈАТ МОЌНИТЕ ХИМАЛАИ: Средбите со локалното население повеќе не може да се игнорираат! За која земја работи ова летало? (ВИДЕО)

За некои од нас, тоа може да звучи малку бизарно, но за теоретичарите на заговор, тоа е одлична вест. Индија може да има своја база на НЛО на Хималаите! Иако има многу „да“ и „но“ во врска со тоа, време е да ги ставите фактите на маса.

Сите сме свесни за Конгке Ла, тоа е превој со низок гребен на Хималаите во спорната индо-кинеска погранична област во Ладак. Кинезите кои го држат североисточниот дел се познати како Аксаи Чин, а индискиот југозапад е познат како Ладак.

Индиските и кинеските армии овде водеа голема војна во 1962 година, и ова е едно од најмалку достапните области во светот, а според договорот, двете земји не патролираат на тој дел од границата Тие ја следат оваа област од далечина и очигледно се свесни за сеопфатните настани поврзани со НЛО експедициите што се случуваат овде.

Иако ова може да звучи совршено рационално, сето тоа има смисла зошто медиумското покривање во овие области е толку мало, што ги прави идеално место за вклучување во активности што можат да претставуваат закана за двете нации, заедно со дополнителни проблеми во врска со глобалната безбедност, за НЛО.

Првиот доказ на оваа тема UFO BASE се појави во јуни 2006 година, кога сателитските снимки на Google Earth откриа модел на терен од кинеска страна на границата со размер 1: 500. Оваа детална слика го покажа предметниот модел, опкружен со згради слични на војската, што е сомнително, бидејќи ниту една од земјите не тврдеше дека ја надгледува оваа област, а камоли да има воена база тука.

Во интеракција со локалното население кое живее од двете страни на границата, се тврди дека во оваа област има подземна база на НЛО, заедно со луѓе кои пријавуваат инциденти на слушање НЛО и ги гледаат како одат под земја. „Летечките триаголни предмети“, како што беа информирани, летаа директно кон небото и брзо исчезнаа. Областа има строга политика на туристички интеракции, и покрај дозволите за патување меѓу двете земји. Бројни извештаи на Ладах редовно цитираат НЛО, иако тие отсекогаш биле скриени под етикетата „Кинески огнени фенери “.

Некои од претходните докази за истото се појавија во 2004 година во регионот ТГЕ Лахаул-Спити на Хималаите, во Химчал Прадеш, тимот што ја спроведе експедицијата, предводен од д-р. Анил Кулкарни од Центарот ISRO за вселенски апликации во Ахмедабад, кој се состоеше од геолози и глациолози. Тие снимиле хуманоид од четири стапки како шета по долината, исчезнува во НЛО. Средбата траеше околу 45 минути, а четиринаесет лица, вклучително и научници, го презентираа како доказ. Д-р Кулкарни подоцна достави потврден детален извештај за сметката до ОЈО и ИСРО.

Во географски контекст, ова е регион каде е забележана чудна конвергенција на индиски и евроазиски тектонски плочи. Преклопувањето на една плоча со друга резултираше во тоа што земјината кора станува подебела од другите региони низ целиот свет. Се вели дека дебелината е скоро двојно поголема од вообичаената. Можеби е интересно да се разгледа географијата на овој регион. Се вели дека физичките услови се важен фактор зошто вонземјанин би се населил во овој регион.

Слободата да се создадат подземни основи, длабоки под тектонските плочи, е нешто што не е изводливо насекаде. Друг загрижувачки фактор доаѓа од фактот дека регионот е конгломерат со гранитни карпи, но никој од владите никогаш не се обидел да ја ископа областа. Иако повеќето од вас веруваат дека владите на која било земја се свесни за ситуацијата, јас лично верувам дека не можеме да ги обвинуваме за тоа, но единствениот изненадувачки елемент во целиот забавен факт е необичното однесување на најнаселените земји во светот кои се откажуваат од можноста за искористување на ресурсите без некоја посебна причина.

Религиозната приказна е важна во научна дискусија. Некои хинду-аџии забележаа чудни светла на ноќното небо кои изгледаа како тивки прозрачни занаети, кои излегуваат од некаде и постојано се движат вертикално кон небото. Нивната љубопитност ги довела во област на која кинеските власти не им дозволиле влез. Тие се обидоа да побараат дозвола од индиска страна, но на нивно изненадување, исто така беше одбиено. Водичот за испрашување рече дека случаите на такви средби се широко распространети низ целата област. Индиското обезбедување откри дека се вистинити инцидентите со овие светли предмети (очигледно НЛО) со засилени и модулирани светла што се појавуваат од подземјето. Сепак, неовластениот персонал не може да влезе во областа, тврдат тие.

Во 2012 година, над езерото Пангонг беше забележан предмет во форма на n. Езерото Пангонг се наоѓа помеѓу индиската и кинеската граница. Во анализата на индиската армија учествуваше анализатор на спектар на копно, способен да открие фреквенции емитирани од разни предмети. Она што изненадува е фактот дека додека објектот беше кристално чист со голо око, анализаторот не успеа да ги најде фреквенциите, што јасно укажуваше дека објектот е неметален. Испитувачки дрон бил користен за цели на тестирање и бил направен за да се соберат информации, но како што дронот ја достигнал својата граница на висина, предметот исчезнал. За неколку индиски војници, објектот изгледал како парче платно што лебди кон езерото Пангонг, сместено во затворениот домен на контролната линија.

ИТБП (моделот на граничната полиција на Индо-Тибет) и војската пријавија необични глетки, кои, како што претходно беше кажано, беа видливи со голо око, но не беа откриени со радари. Извештаите испратени до седиштето во Делхи и ПМО ги опишаа видувањата како „Неидентификувани лесни предмети: обајцата се гледаат со текот на времето, дење и ноќе. Се смета дека светлите предмети имаат сферична форма и се чини дека се формираат на кинеската страна на хоризонтот и преминуваат три до пет часа пред да исчезнат. ИТБП, исто така, побара такви видувања, а само во 2012 година беа пријавени 100 такви видувања. Она што ги прави овие извештаи уште поубедливи се тврдењата на локалното население кое раскажало за инцидентот со гледање на чудни летачки светла и џиновски предмети. На натпреварот за сликање организиран од училиштето, повеќе од половина од учениците цртаа чудни предмети што летаа на небото.

Поради недостаток на научни докази заради тешкиот терен, гласините зафатија повеќе простор отколку фактите и бројките. Анализата на претходните стручни записи укажува на абнормалност во регионот. Повторното појавување на овие копнени објекти го принудува човекот да верува дека има нешто на овие простори, но без какви било конкретни основи и научни објаснувања, популарните медиуми одлучија да не дискутираат за тоа. Многу официјални лица исто така веруваат дека мистериозните објекти може да бидат резултат на активности на Кина или ниски клучни истраги за утврдување на силата на Индија во регионот Ладах. Може ли демографијата и географијата на големите хималајски области да бидат виновни за необичните глетки?

 

 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Она што го направија овие луѓе е неверојатно: 13 Гинисови рекорди што веројатно никој повеќе нема да може да ги собори!

Нема да им верувате на вашите очи. Гинисовата книга на рекорди бележи неколку поставени најневеројатни рекорди, но има неколку луѓе кои успеаја да ја преминат...

Хопкинс: Помислив дека „Кога јагнињата ќе стивнат“ е детски филм (ВИДЕО)

Актерот Ентони Хопкинс, со улогата на Ханибал Лектор, психијатар и сериски убиец канибал во хорор трилерот „Кога јагнињата ќе стивнат“, во режија на Џонатан...

Пронајдена сликата на Да Винчи „Спасител на светот“

Италијанската полиција пронајде слика од 16 век, примерок од автентична копија на „Salvator Mundi” на Леонардо да Винчи, на која е претставен портрет на...

БЕЛАТА КУЌА Е МАЧКИНА КАШЛИЦА ВО ОДНОС ЗА НОВИОТ ДОМ НА ТРАМПОВИ: Луксуз, гламур и раскош, и сите соседи милијардери, ОВА е новиот дом...

Мар-а-Лаго, или „Зимската бела куќа“ е на 22-то место на листата на најголеми куќи во САД, со 5.800 квадратни метри, додека Белата куќа во...

Слични вести

ПРВ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА: Оваа европска земја воведува радикална мерка за прв пат по 75 години

Холандија од вчера вечер воведува прв полициски час по Втората светска војна, со цел да се потисне ширењето на вирусот корона, откако мнозинството пратеници...

Хопкинс: Помислив дека „Кога јагнињата ќе стивнат“ е детски филм (ВИДЕО)

Актерот Ентони Хопкинс, со улогата на Ханибал Лектор, психијатар и сериски убиец канибал во хорор трилерот „Кога јагнињата ќе стивнат“, во режија на Џонатан...

Пронајдена сликата на Да Винчи „Спасител на светот“

Италијанската полиција пронајде слика од 16 век, примерок од автентична копија на „Salvator Mundi” на Леонардо да Винчи, на која е претставен портрет на...

БЕЛАТА КУЌА Е МАЧКИНА КАШЛИЦА ВО ОДНОС ЗА НОВИОТ ДОМ НА ТРАМПОВИ: Луксуз, гламур и раскош, и сите соседи милијардери, ОВА е новиот дом...

Мар-а-Лаго, или „Зимската бела куќа“ е на 22-то место на листата на најголеми куќи во САД, со 5.800 квадратни метри, додека Белата куќа во...

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ИСПРОБАЈТЕ: Со секс позата може да го „наместите“ полот на детето

Иако многумина не веруваат дека постојат начини да се намести полот на детето, односно да се добие момче или девојче, постои поза која наводно...