дома Планета Што се случи со вистинските ликови од филмот ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВАЦ: ВАКА...

Што се случи со вистинските ликови од филмот ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВАЦ: ВАКА ИЗГЛЕДА НИВНИОТ ЖИВОТ ПОСЛЕ ВОЈНАТА!

Филмот „Подарок од Јасеновац“ не потсети на историјата. Еве што се случи со луѓето кои го водеа неславниот камп во Јасеновац

Филмот „Дара из Јасеновац“ беше премиерно прикажан на РТС на 20 февруари, а веќе во првите моменти на емитување предизвика големо внимание на јавноста. Филмот ги расветли некои од најмрачните настани на Балканот за време на Втората светска војна, потсетувајќи на огромното страдање на Србите, Ромите и Евреите во Јасеновац под власта на Независната држава Хрватска.

Заплетот на филмот ја следи десетгодишното девојче Дара, кое по хрватско-германската офанзива врз Козара, заврши во концентрационен логор со своето семејство. Откако ќе бидат убиени нејзината мајка и постариот брат, смислата на нејзиниот живот станува дека во услови на терор и апсолутно уништување на сè што е човечко, таа го спасува животот на нејзиниот помлад брат. Сите настани во филмот се напишани врз основа на автентични сведоштва на преживеани од логорот.

Врз основа на вистински настани, покрај познатите и непознати притвореници, во филмот се појавуваат и голем број историски личности, и како што понекогаш се случува – реалноста честопати може да биде пошокантна и застрашувачка од прикажаната.

Ова се вистинските луѓе кои се појавуваат во филмот „Дара из Јасеновац“ и нивните судбини по Втората светска војна:

Мирослав Филиповиќ

Мирослав Филиповиќ (во филмот го играше Вук Костиќ) беше Францисканец, усташ и едно време командант на логорот Јасеновац и логорот Стара Градишка. Тој беше свештеник од 1939 година. Го зеде религиозното име на отец Томислав, под кое беше познат до 1942 година. По основањето на Независна држава Хрватска, тој се приклучи на усташката војска. Тој е одговорен за масовните злосторства врз српското население, особено во селата околу Бања Лука. Тие велат дека затоа бил наречен „отец сатана“. Тој официјално беше протеран од францисканскиот поредок и после тоа целосно му се посвети на усташкото движење.

Некои извори наведуваат дека за време на неговата команда од само четири месеци, во Јасеновац биле убиени 20.000 до 30.000 приведени, иако овие бројки варираат. Тој беше познат по невидени злосторства и по комбинирање на религијата со екстремната политичка идеологија. Преживеаните од логорот подоцна сведочеа дека тој ги убивал затворениците безброј пати со свои раце, од чиста забава.

На почетокот на мај 1945 година, тој побегна во Австрија и им се предаде на Британците, кои го екстрадираа на југословенските власти. Тој беше изведен пред воен суд каде беше осуден на смрт со бесење.

Miroslav Filipović

Вјекослав Макс Лубуриќ

Вјекослав „Макс“ Лубуриќ (во филмот го играше Марко Јанкетиќ) беше еден од најбруталните усташки команданти, офицер и скоро целиот воен командант на системот на концентрациони логори, од кои најголем беше Јасеновац.

Нема многу информации за неговата младост. Според српски извори, тој пред војната бил познат како обичен криминалец и бил казнет за разни злосторства. Според хрватски извори, тој работел како машина за миење садови во ресторан, а подоцна и како службеник во штедилница за здравствено осигурување.

Кога Анте Павелиќ побегна во егзил, тој го следеше и помина обука во разни усташки логори во Унгарија. Во една од нив го доби прекарот „Макс“. Лубуриќ беше основач, а по смртта на Мијо Бабиќ, исто така командант на концентрационите логори во Независна држава Хрватска, и од крајот на 1941 година командуваше со одбраната на усташите, која беше третиот оддел на усташката надзорна служба. Усташката одбрана, подоцна преименувана во Усташкиот одбрамбен струг, учествувала во операции против четници и партизани, а исто така управувал со концентрациони логори и вршел масовен терор.

Самоиницијативно, додека беше во егзил, тој го дизајнираше системот за концентрациони логори Јасеновац и го објави планот во септември 1941 година. Тој беше првиот командант на Јасеновац и одговараше само пред Анге Павелиќ, кој многу ги ценеше неговите „способности“. Од друга страна, дури и нацистичките набудувачи го опишаа како „голем садист“ и „нервозен пациент“.

По војната, тој им командувал на „крстоносците“ – проусташки единици кои воделе герилска војна против новата југословенска држава, но на крајот бил принуден да избега во Шпанија. Оттаму, тој со години ја водеше усташката терористичка организација – хрватскиот народен отпор.

Неговите активности веројатно го привлекоа вниманието на југословенските тајни служби. Тој беше убиен во неговата вила во Шпанија на 20 април 1969 година, кршејќи ја главата со чекан.

Vjekoslav Luburić

Динко Сакиќ

Динко Сакиќ (во филмот го играше Петар Ѓурѓевиќ) беше командант на логорот Јасеновац. Благодарам и семејни врски со Лубуриќ (тој беше оженет со неговата полусестра Нада) по 1941 година тој брзо се искачи во усташката хиерархија. Од февруари 1942 година, тој беше во Јасеновац на различни должности, а од април 1944 година, стана негов командант.

По војната, тој успеал да избега во Аргентина со сопругата, каде што отворил мала фабрика за текстил и живеел мирно. Во подоцнежните децении, тој за медиумите изјави дека не жали за ништо и дека „ќе стори сè повторно исто“. Во 1998 година, благодарение на напорите на Центарот Симон Визентал, тој беше уапсен и екстрадиран во Хрватска. Сакиќ беше осуден на 20 години затвор за воени злосторства врз цивили. Тој почина во затворската болница Реметинец во Загреб на 86-годишна возраст на 21 јули 2008 година. На неговиот погреб присуствуваа бројни хрватски десничари и беше погребан во целосна усташка униформа од Втората светска војна.

Нада Сакиќ

Нада Сакиќ, не Тамбиќ (во филмот играат Алиса Радаковиќ) била стражарка во женскиот логор Стара Градишка, сопругата на Динко Сакиќ и полусестрата на Вјекослав Лубуриќ. За време на нејзиниот престој во кампот, иако многу млада, остана запаметена по невидени злосторства. За неа се вели дека уживала во тортура и честопати била убивана без причина.

Заедно со управителот на логорот Марија Маја Буждон и чуварот Божица Обрадовиќ (во филмот играат Ана Лешиќ), таа формираше „црно трио“ од млади жени кои се фалеа со извршените злосторства и злодела.

Никогаш не била судена за злосторствата што ги сторила. Таа успеа да избега од земјата и емигрираше во Аргентина. Во средината на 1998 година, Југославија побара нејзина екстрадиција, но Хрватска го стори истото. Нада била доставена во Загреб за да ја најдат таму за да немаат докази против неа. После тоа, таа живеела во дом за стари лица и починала во 2011 година на 84-годишна возраст.

Дара не сакаше да ја напушти брат Буда по цена на својот живот: УЛОГАТА НА МОМЧЕТО што го допре регионот ја крие оваа ТАЈНА!

Анте Врбан

Анте Врбан (во филмот го играше Игор Ѓорѓевиќ) беше мајор на усташката армија и заменик командант на логорот Стара Градишка.

Пред војната работел како асистент за продажба. Тој се приклучи на усташите уште во 1941 година, а неговото име се поврзува со масовните убиства на првенствено Срби и Евреи. Тој беше во логорот Стара Градишка од ноември 1941 година.

По распадот на Независната држава Хрватска, тој се повлече во Австрија, но во 1946 година се врати накратко во Хрватска за да воспостави врска со „крстоносците“. Во 1947 година, тој беше заробен од УДБА и беше суден пред хрватскиот Врховен суд. Според достапните извори, тој на судењето признал дека отрул 63 болни деца за време на престојот во логорот Стара Градишка. Тој беше осуден на смрт со бесење. Датумот на неговата смрт е 31 август 1948 година.

Дијана Будисављевиќ

Дијана Будисавlевиќ (во филмот играат Сања Моравчиќ) беше единствената светла точка во хорор филмот наречен Јасеновац. Хуманитарец со австриско потекло, таа беше омажена за хирургот Јулиј Будисављевиќ, раководител на хируршката клиника на Медицинскиот факултет во Загреб.Се проценува дека за време на Втората светска војна, таа спасила над 15 000 деца од усташките логори на смртта, што ја рангира нејзината акција меѓу најголемите зафати поврзани со логорите за време на Втората светска војна според бројот на спасени животи.

Спасените деца беа претежно сместени во хрватски семејства, но и во цркви, манастири … За да ги зачува податоците за децата за кои се грижеше, таа водеше досие за нив, во надеж дека еден ден ќе може да биде вратена во нејзините биолошки семејства. За жал, тие досиеја беа одземени од новите југословенски власти по војната, а нејзината понуда да помогне во идентификувањето на децата не беше прифатена.

По Втората светска војна, заминала во Инсбрук, каде живеела тивко и затскриено. Тие велат дека таа не се опоравила сè до својата смрт од последиците од посетата на кампот. Ретко зборуваше за она што го правеше за време на војната и беше заборавена со децении. Таа почина на 20 август 1978 година, на 87-годишна возраст.

Дури на почетокот на 21 век луѓето почнаа да зборуваат за нејзиниот голем потфат, по што таа постхумно беше наградена со неколку одликувања. Во 2019 година беше снимен филмот „Дневник на Дијана Будисавlевиќ“, а непосредно пред тоа и документарниот филм „Децата на Дијана“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Памела се уклучи во шоу во живо од креветот со нејзиниот нов сопруг (ВИДЕО)

Холивудската sвезда Памела Андерсон неодамна го изненади светот објавувајќи дека се омажила за телохранител за време на карантинот. Иако нејзиниот шести сопруг дојде како шок...

Што се случи со вистинските ликови од филмот ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВАЦ: ВАКА ИЗГЛЕДА НИВНИОТ ЖИВОТ ПОСЛЕ ВОЈНАТА!

Филмот „Подарок од Јасеновац“ не потсети на историјата. Еве што се случи со луѓето кои го водеа неславниот камп во Јасеновац Филмот „Дара из Јасеновац“...

Од Баленсијага и Диор до ОБУЧАР во Кнез: ЈОВАНКА БРОЗ имаше само ЕДНО МОДНО правило!

Она што ја направи иконата на југословенската мода препознатлива е стилот што може најдобро да се окарактеризира како минималистички со непишано правило што ја...

Кој ќе одговара за „исчезнувањето“ на Мијалков?

Веќе втор ден поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков е недостапен за органите на прогонот. На социјалните мрежи се појавија шпекулации дека наводно министерот за...

Слични вести

Кралицата ПОВТОРНО ЧЕКОР НАПРЕД: Елизабета им украде на Хари и Меган ПЕТ МИНУТИ СЛАВА- залудно Опра, мора да се знае КОЈ Е ГЛАВЕН!

Кралицата исто така ќе ги украде овие „пет минути слава“ од нејзиниот внук и снаа. Кралицата Елизабета Втора и овој пат ќе ги украде рефлекторите....

Што се случи со вистинските ликови од филмот ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВАЦ: ВАКА ИЗГЛЕДА НИВНИОТ ЖИВОТ ПОСЛЕ ВОЈНАТА!

Филмот „Подарок од Јасеновац“ не потсети на историјата. Еве што се случи со луѓето кои го водеа неславниот камп во Јасеновац Филмот „Дара из Јасеновац“...

Од Баленсијага и Диор до ОБУЧАР во Кнез: ЈОВАНКА БРОЗ имаше само ЕДНО МОДНО правило!

Она што ја направи иконата на југословенската мода препознатлива е стилот што може најдобро да се окарактеризира како минималистички со непишано правило што ја...

Кој ќе одговара за „исчезнувањето“ на Мијалков?

Веќе втор ден поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков е недостапен за органите на прогонот. На социјалните мрежи се појавија шпекулации дека наводно министерот за...

Во Македонија мафијата има своја држава

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со сомнежи и коментар на бегството на екс шефот на УБК Сашо Мијалков. “Одамна реков, мафијата има своја држава. Нема...