дома Планета ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИЛЕ АКО ГОЛЕМ АСТЕРОИД УДРИ ВО ЗЕМЈАТА? НАСА направи...

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИЛЕ АКО ГОЛЕМ АСТЕРОИД УДРИ ВО ЗЕМЈАТА? НАСА направи симулација, резултатот ја замрзнува крвта во вените (ВИДЕО)

Во моментов не постои технологија на Земјата што би можела да запре голем астероид кој се заканува да го избрише животот на Европа од земјината топка, покажа симулацијата спроведена од водечките вселенски агенции.

Неделна вежба предводена од американската НАСА заклучи дека катастрофата ќе биде неизбежна, дури и ако имаат шест месеци да се подготват.

Хипотетичкото сценарио за удар, што се случи за време на конференцијата за одбрана на планетите на Обединетите нации, покажа дека владите не се подготвени за ваква катастрофа.

  • Ако се соочевме со вакво сценарио во реалниот живот, не би можеле да лансираме ниту еден авион за толку кратко време со сегашните можности – рекоа учесниците на конференцијата, пренесе „Independent“.

Единствениот одговор на ваквиот настан би бил да се евакуира загрозената област пред да удри астероидот. Сепак, зоната на удар во симулацијата погоди големи делови на Северна Африка и Европа.

Американскиот милијардер, шеф на компанијата „Space X“, Илон Маск, рече дека овој недостаток на решение е „една од главните причини зошто ни се потребни поголеми и понапредни ракети“.

Space X неодамна доби договор од НАСА во вредност од 2,89 милијарди американски долари за развој на новата генерација на вселенското летало Starship што ќе пренесува луѓе и товар преку Сончевиот систем.

НАСА веќе работи на технологија за пренасочување на астероидите од орбитата и планира да ја лансира првата тест мисија на нејзиниот систем DART кон крајот на оваа година, која ќе стигне до астероидот Диморфос есента 2022 година. Американската агенција во моментов следи околу 25.000 вселенски тела во близина на Земјата и секоја недела на тој список се додаваат околу 30 нови вселенски тела.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...

Слични вести

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...

ВЛАДЕЕЊЕ ОД САМО НЕКОЛКУ МИНУТИ: Тој е запишан во Гинис како КРАЛ со најкраток термин

Португалскиот крал Карлос Први и неговиот син, престолонаследникот Луис Филипе, беа убиени во центарот на Лисабон во 1908 година. Тие беа убиени од приврзаници...