дома Планета ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна...

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се случува ова, дали јадрото може да се деформира и дали е опасно?

Поради некоја причина, брановите патуваат низ јадрото на Земјата многу побрзо кога патуваат помеѓу Северниот и Јужниот Пол, отколку кога поминуваат преку екваторот. Научниците ја откриле оваа мистерија со анализа на сеизмичките бранови, но тие не можат да утврдат зошто се случува тоа.

Научниците знаат за оваа аномалија со децении, но не можеа да објаснат која е нејзината причина точно. Според најновото истражување, за време на кое научниците користеа симулација на раст на јадрото на Земјата во последните милијарди години, тие дојдоа до заклучок дека причината може да биде постепено нарушување, или асиметричен раст на внатрешното јадро, со железни кристали формирајќи побрзо отколку на другиот.

  • Протокот на течно железо во надворешното јадро ја расфрла топлината од внатрешното јадро, што предизвикува ладење. Значи, тоа значи дека надворешното јадро носи повеќе топлина од исток (под Индонезија) отколку од запад (под Бразил) – објаснува сеизмологот Даниел Фрост од Универзитетот во Беркли за жива наука.

Експертите исто така наведуваат дека овој асиметричен раст не значи дека внатрешното јадро е деформирано или дека ќе се појави некаков дисбаланс.

Радиусот на внатрешното јадро расте рамномерно за околу еден милиметар во просек секоја година. Силата на гравитацијата го коригира асиметричниот раст на кристалите од источната страна на јадрото, туркајќи ги новите кристали на запад. Таму, кристалите се собираат во решетки структури кои се протегаат по оската север-југ. Овие кристални структури, распоредени паралелно со половите на Земјата, се сеизмички автопати кои овозможуваат сеизмичките бранови побрзо да патуваат во таа насока.

Тешко е да се каже што ја предизвикува оваа нерамнотежа ако не се земат предвид сите други слоеви во внатрешноста на Земјата, забележува Фрост.

  • На секој слој влијае она што е над него и што е подолу. Внатрешното јадро полека се лади и се шири од течното надворешно јадро, како снежна топка што се зголемува со тркалање. Надворешното јадро потоа ја лади мантијата над неа. Ако сакаме да го поставиме прашањето зошто внатрешното јадро расте побрзо од едната страна, мора да се запрашаме и зошто едната страна е поладна од другата – додава Фрост.

Тектонските плочи можат да бидат одговорни за тоа, смета Фрост. Кога ладните тектонски плочи тонат длабоко под површината на Земјата за време на процесот на потиснување (подвлекувајќи една плоча под друга), тие го ладат она што е под нив. Но, научниците сè уште не знаат со сигурност дали ова ладење на кората влијае и на внатрешното јадро.

Исто така, прашање е дали ова еднострано ладење на јадрото влијае на магнетното поле на Земјата, што се создава токму поради протокот на железо во надворешното јадро. Ако внатрешното јадро изгуби повеќе топлина од источната страна, тогаш и надворешното јадро ќе се придвижи кон исток, а прашањето е дали тоа влијае на јачината на магнетното поле, додава сеизмологот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Слични вести

Ако се случи АПОКАЛИПСА еве кои земји имаат најголеми шанси да ОПСТАНАТ

Истражувачите од Универзитетот во Англија Раскин направија листа од 20 земји кои се најдобро подготвени за климатските промени и каде животот, во случај на...

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Страшна судбина: девојче погребано по 66 години, Католичката црква со децении го забранувала погребот (ВИДЕО)

Селото Монтедоро во централна Сицилија не се сеќава на толкава гужва на погребот. Селаните, 1.500 од нив, го чекаа овој момент повеќе од половина век...