дома Планета 12-годишното девојче докажано има повисок коефициент на интелигенција од Алберт Ајнштајн и...

12-годишното девојче докажано има повисок коефициент на интелигенција од Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг

Џесика Касеи, која делела броеви на тригодишна возраст и почнала да чита на една година, постигна 162 поени на тестот од Менса, што е можен максимум.

Резултатите на тинејџерката ја сместуваат во 1% од населението и сега е член на елитното друштво Менса. Ученичката, која неодамна наполни 13 години од полагањето, рече дека е многу задоволна, но ги намали напорите велејќи дека не треба да вежба претходно.

Нејзиниот постар брат Харисон (15), исто така студент на училиштето „ Aberdare Community School“ во Велс, го доби истиот резултат кога го полагаше двомачовниот тест за мажи на 12-годишна возраст.

Џесика, која никогаш не пропуштила часови се додека панемијата на коронавирусите не го затвори училницата, рече дека нејзините омилени предмети се уметност и англиски јазик.

Кога не ги извршува своите домашни задачи, таа сака да слуша музика и да чита.

  • Претпоставувам дека е во ред да се биде во Менса. Јас сум прилично опуштена личност, рече Џесика

Ен Кларксон од Менса рече: „Оценката на Џесика од 162 е највисока според тестот Kattell III B која може да се постигне од страна на некој на возраст под 18 години – тој е 161 за возрасните“.

  • Тоа не значи дека е невозможно да се биде попаметен – психолозите кои го дизајнираа тестот сметаат дека понатамошната диференцијација на нивоата над 162 не е доволно прецизна за да има смисла.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ХАОС ВО ТУНИС: Полицијата претепа младо момче, започнаа протести па и општа тепачка меѓу демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Насилни протести избувнаа повторно на улиците на главниот град на Тунис во саботата вечерта, зголемувајќи го притисокот врз владата на премиерот Хишам Машиши за...

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

Слични вести

ХАОС ВО ТУНИС: Полицијата претепа младо момче, започнаа протести па и општа тепачка меѓу демонстрантите и полицијата (ВИДЕО)

Насилни протести избувнаа повторно на улиците на главниот град на Тунис во саботата вечерта, зголемувајќи го притисокот врз владата на премиерот Хишам Машиши за...

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...