дома Планета 20 луѓе живеат во страв,повеќето жени:ВАКА БИ ИЗГЛЕДАЛ СВЕТОТ КОГА НА НЕГО...

20 луѓе живеат во страв,повеќето жени:ВАКА БИ ИЗГЛЕДАЛ СВЕТОТ КОГА НА НЕГО БИ ЖИВЕЕЛЕ САМО 100 ЛУЃЕ (ФОТО)


Поделбата што е апсолутно незамислива од денешна гледна точка во пост-апокалиптично сценарио може да биде токму тоа


Со седум и пол милијарди луѓе во светот, лесно се губиме во сите статистички податоци и бројки, но благодарение на дизајнерот по име Тоби Нг, овие бројки се поедноставени и илустрирани. Во проектот „Светот на 100“, Тоби презентираше различни статистички податоци на едноставен и достапен начин, од писменост, пристап до електрична енергија и вода за пиење до поделби во религијата и образованието. Па, да започнеме – еве како би изгледал свет со 100 луѓе на него:


Воздух: 68 лица дишат чист воздух / 32 лица дишат загадени.

Пари: 6 лица поседуваат 59 проценти од парите (сите од САД) / 74 луѓе поседуваат 39 проценти / 20 ги делат преостанатите 2 проценти.

Вода: 17 лица немаат пристап до вода за пиење / 83 имаат.


Националност: 12 Европејци / 13 Африканци / 13 лица од Јужна и Северна Америка / 61 од Азија / 1 од Океанија

Јазик: 4 лица зборуваат арапски / 6 шпански / 6 руски / 8 хинди / 9 англиски / 17 кинески / 50 на други светски јазици

 Образование: 1 лице има завршено високо образование / 99 не

Раѓање / смрт (за една година): 2 лица ќе се родат / 1 ќе умре

Страв: 20 луѓе живеат во страв (бомбардирање, вооружени напади, мини, силување, киднапирање) / 80 не живеат во страв Пол: 48 мажи / 52 жени

Религија: 33 луѓе се христијани / 24 атеисти (или други) / 19 муслимани / 13 хиндуси / 6 будисти / 5 луѓе веруваат дека духовите се во природата

Храна: 50 луѓе немаат постојан пристап до храна, а гладни се понекогаш или секогаш / 30 луѓе секогаш имаат пристап до храна (30 од нив, дури 15 се со прекумерна тежина) / 20 од нив се неухранети, а 1 од нив умира од глад

Сексуална ориентација: 90 хетеросексуалци / 10 хомосексуалци

Писменост: 86 луѓе можат да читаат / 14 не можат

 Боја на кожата: 30 белки / 70 други бои на кожата

Слобода: 48 лица немаат право на глас; поради нивната религија или последиците (заканите) од злоупотреба, затвор, тортура или смрт / 52 лица го немаат овој проблем

Компјутер: 7 лица го имаат / 93 го немаат

 Електрична енергија: 76 лица имаат електрична енергија. енергија / 24 бр

 Возраст: 70 возрасни / 30 деца Енергија: 20 луѓе користат 80 проценти енергија / 80 луѓе користат 20 проценти енергија

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Арогантни близначки искористиле срцев удар за да украдат 10.000 евра од својата баба: Сега ги чека брутална казна

Клер и Луиз Смит (25) од Шкотска беа протерани од семејството поради непростлива ароганција и кражба што систематски ја вршеле со месеци. Близнаците ја изнервираа...

Најстариот пингвин на светот влезе во Гинисовата книга на рекорди: Олде наполни 41 година

Пингвинка по име Олде од зоолошката градина во градот Одензе во Данска влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако...

Фрлал пари од облакодери кон минувачите и предизвикал колапс на сообраќајот

Еден човек е уапсен во Кина откако фрлил банкноти од 30-ти кат, и со тоа предизвикал колапс во сообраќајот. Полицијата во Чонгкинг, во југозападна Кина,...

Зошто пилот и копилот никогаш не јадат иста храна?

Иако оваа пракса не е пропишана со закон, по правило, таа е усвоена од самите авиокомпании со цел подобро да ги заштитат своите патници. Безбедноста...

Слични вести

Откриено е што го олеснува влегувањето на вирусот во човечките клетки. И тогаш, за само неколку часа, ги достигнува вените во мозокот

Преку протеинот невропилин-1, новиот коронавирус успешно влегува во човечката клетка и продира во телото, успешно напаѓајќи толку многу различни ткива и системи во човечкото...

Најстариот пингвин на светот влезе во Гинисовата книга на рекорди: Олде наполни 41 година

Пингвинка по име Олде од зоолошката градина во градот Одензе во Данска влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако...

Фрлал пари од облакодери кон минувачите и предизвикал колапс на сообраќајот

Еден човек е уапсен во Кина откако фрлил банкноти од 30-ти кат, и со тоа предизвикал колапс во сообраќајот. Полицијата во Чонгкинг, во југозападна Кина,...

Зошто пилот и копилот никогаш не јадат иста храна?

Иако оваа пракса не е пропишана со закон, по правило, таа е усвоена од самите авиокомпании со цел подобро да ги заштитат своите патници. Безбедноста...

Тајна љубов во логорот на смртта: Неверојатната животна приказна на уметникот за тетовирање во Аушвиц

  Лале Соколов е човек кој живее со голема тајна повеќе од 50 години. Поради работата што ја завршил и местото каде што го сторил тоа,...