A ЗА ОВА САМО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ?! Ѓоковиќ беше дисквалификуван, а Французинот дивееше, фрли рекет кон судијата и ништо! (ВИДЕО)

септември 15, 20201min
815457_benoa-per_ls

Сведоци сме на она што се случи пред десет дена на US Оpen, кога Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван во осминафиналето затоа што по загубен бод, луто ја погоди топката и ненамерно го погоди линискиот судија.

И сега веќе имавме пример за далеку полошо дивјаштво на теренот од Ѓоковиќ, сепак, сè заврши со предупредување.

Беноа Пер направи инцидент во првото коло на Мастерсот во Рим против Синер. Прво, незадоволен од својата игра, тој го фрли рекетот во насока на главниот судија во столот и никој не му кажа ништо.

После тоа, тој се скараше со судијата за една топка и поени, па дури и одби да го продолжи натпреварот, па седна на клупата и рече дека не сака да продолжи се додека не добие помош од лекар. Кога се врати во игра, судијата го предупреди дека треба да го тргне шишето со вода од полето, а тој со сита сили го удри со рекет.

На крајот, тој дури и не сакаше да го игра мечот, тој само прошета низ теренот и се предаде, така да се каже, иако ништо не беше готово. И сето тоа не предизвика никој да го предупреди, а камоли да го дисквалификува.