дома Планета Ако барате работа, ова мора да го знаете: Еден директор открива зошто...

Ако барате работа, ова мора да го знаете: Еден директор открива зошто одбил дури 97% од кандидатите!!!

Од дури 183 апликации, овој директор разгледал само шест од нив, а причината е многу едноставна.

Сопственикот на IT компанија во Велика Британија, Рајан Ирвинг, на LinkedIn објасни зошто од 183 апликации за вработување биле разгледани само шест.

Имено, тој поставил оглас за вработување во кој им понудил на работниците плата од 12 000 фунти и ги замолил кандидатите да одговорат на неколку едноставни прашања, наместо вообичаеното испраќање на CV.

– „Барам од оние коишто аплицираат за работа, внимателно да ги читаат огласите. Неодамна објавивме оглас за вработување за 183 лица, што не е чудно во сегашната економска состојба. Во огласот, ги замоливме кандидатите да одговорат на некои едноставни прашања, наместо да испраќаат CV. Дали знаете колку луѓе го сторија тоа? Шест“, објаснува Ирвинг.

Изнервиран што луѓето не ги следат едноставните упатства, тој автоматски ги одби сите, освен оние шестмина.

– „Во време на висока невработеност и малку можности за работа, ова не е доволно добро. Веројатно голем број кандидати автоматски реагираат на сите огласи и можам да го разберам тоа, но не функционира. На почетокот моравме да одбиеме 177 луѓе затоа што тие дури и не се потрудија да го прочитаат огласот до крај. Не ми е гајле дали имате четири дипломи и 20 години работно искуство, ако не можете да следите едноставни упатства, тоа не е добар почеток“ – додаде тој.

Некои корисници на LinkedIn се согласуваат со она што го стори Ирвинг, други сметаат дека е претерување.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ШТО ЈАДЕЛ НИКОЛА ТЕСЛА? Ова е менито на познатиот научник + РЕЦЕПТ

Ви донесуваме неколку интересни податоци од животот на славниот научник Никола Тесла, кои тој ги напиша во својата автобиографија (книгата „Моите пронајдоци: автобиографија на...

ЕКСКЛУЗИВНО!Овде утре ќе биде погребан Амфилохије!

Влегуваме во криптата на Соборниот храм во Подгорица, каде почива Митрополитот Црногорско- приморски! Тука, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, ќе почиваат остатоците на...

Никој не може со Трамп: Ова се најбогатите и најсиромашните американски претседатели

За да откриете кој поранешен претседател на САД може да му парира на Доналд Трамп во богатство, ќе треба да се вратите далеку во...

СТИГНУВА АВИОН ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Пацификот наскоро ќе добие нов „господар на небото“

Договорот за авионот вреди неверојатни 40 милијарди долари. Јапонија го именуваше Mitsubishi Heavy Industries (MHI) како главен снабдувач за развој на неговиот борбен авион од...

Слични вести

Актерка зад решетки за мито и корупција

Ѕвездата на ситкомот „Фул Хаус“, актерката Лори Лофлин, отиде на издржување затворска казна од два месеци, поради нелегален обид да ги запише своите ќерки...

ЕКСКЛУЗИВНО!Овде утре ќе биде погребан Амфилохије!

Влегуваме во криптата на Соборниот храм во Подгорица, каде почива Митрополитот Црногорско- приморски! Тука, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, ќе почиваат остатоците на...

Никој не може со Трамп: Ова се најбогатите и најсиромашните американски претседатели

За да откриете кој поранешен претседател на САД може да му парира на Доналд Трамп во богатство, ќе треба да се вратите далеку во...

СТИГНУВА АВИОН ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Пацификот наскоро ќе добие нов „господар на небото“

Договорот за авионот вреди неверојатни 40 милијарди долари. Јапонија го именуваше Mitsubishi Heavy Industries (MHI) како главен снабдувач за развој на неговиот борбен авион од...

Таа ја напушти црквата за да стане стриптизета: Единствената работа ми беше да служам

Никол Мичел, бисексуална поранешна пасторка, одлучи да го замени црковниот живот со стриптиз. Таа сега работи како модел на платформата за возрасни, OnlyFans и...