дома Планета Безосовите 200 милијарди долари наредени во банкноти од 1 долар – знаете...

Безосовите 200 милијарди долари наредени во банкноти од 1 долар – знаете ли како изгледаат?!

Популарниот американски астрофизичар Нил де Грас Тајсон на сликовит начин опиша колку е всушност богат сопственикот на „Амазон“, Џеф Безос.

На својот Инстаграм профил тој на интересен начин опиша 200 милијарди долари, колку што изнесува богатството на Безос.

„Никој не ме праша за тоа, но ако банкнотите од еден долар во вкупен износ од 200 милијарди долари, колку што изнесува богатството на Безос, се наредат една покрај друга, тие би биле доволни 180 пати да ја обиколат планетата Земја.

ДО МЕСЕЧИНАТА БИ МОЖЕЛО ДА СЕ СТИГНЕ И ДА СЕ ВРАТИ 30 ПАТИ, А ОД ОСТАТОКОТ ОД ПАРИТЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ КУП ВИСОК 10 КИЛОМЕТРИ“, ПОСОЧИ ДЕ ГРАС ТАЈСОН, ПРЕНЕСУВА „KLIX“.

Инаку, пред неколку дена најбогатиот човек во светот стана уште побогат, а неговото богатството достигна неверојатни 200 милијарди долари.

Американското бизнис-списание „Форбс“ смета дека богатството на Безос е најголемото досега, а компанијата „Амазон“ работи исклучително добро.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Кинезите би сакале да ја оживеат оригиналнана „Buba“, но со 4 врати и електромотор (ФОТО)

Новата верзија има ретро дизајн и веројатно ќе се продава само во Кина. Кинеската автомобилска марка ORA ја запознавме минатата година, кога беше претставен интересен...

ОВА Е МАНИЈАКОТ КОЈ УБИЛ 8 ЛУЃЕ ВО FEDEХ: Објавени се детали за него!

19-годишникот кој уби осум работници на FedEx во Индијанаполис, а потоа изврши самоубиство е поранешен вработен во таа компанија. Тој минатата година беше во...

ХОРОР ВИДЕО: Дива мачка нападна жена среде ден, сопругот се покажа ХЕРОЈ! (ВИДЕО)

Додека сопругот се подготвувал да го паркира автомобилот, неговата сопруга носела до автомобилот транспортер за животни. Неколку моменти подоцна била нападната, агресивна дива мачка започнала...

Кинезите би сакале да ја оживеат оригиналнана „Buba“, но со 4 врати и електромотор (ФОТО)

Новата верзија има ретро дизајн и веројатно ќе се продава само во Кина. Кинеската автомобилска марка ORA ја запознавме минатата година, кога беше претставен интересен...

Слични вести

ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД „ASTRAZENECA“ ВО АВСТРАЛИЈА: Повторно згрутчување на крвта

Првиот смртен случај на примател на вакцината „AstraZeneca“ поради згрутчување на крвта е пријавен во Австралија во петокот, трет случај на згрутчување на крвта...

ОВА Е МАНИЈАКОТ КОЈ УБИЛ 8 ЛУЃЕ ВО FEDEХ: Објавени се детали за него!

19-годишникот кој уби осум работници на FedEx во Индијанаполис, а потоа изврши самоубиство е поранешен вработен во таа компанија. Тој минатата година беше во...

ХОРОР ВИДЕО: Дива мачка нападна жена среде ден, сопругот се покажа ХЕРОЈ! (ВИДЕО)

Додека сопругот се подготвувал да го паркира автомобилот, неговата сопруга носела до автомобилот транспортер за животни. Неколку моменти подоцна била нападната, агресивна дива мачка започнала...

Кинезите би сакале да ја оживеат оригиналнана „Buba“, но со 4 врати и електромотор (ФОТО)

Новата верзија има ретро дизајн и веројатно ќе се продава само во Кина. Кинеската автомобилска марка ORA ја запознавме минатата година, кога беше претставен интересен...

Пешевска: Бараме продолжување на породилното отсуство од 9 на 12 месеци, да не дозволиме родилките да станат социјални случаи

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...