дома Планета ЦЕЛ СВЕТ Е ВО ШОК, Гејтс кажа кога ќе заврши пандемијата: Дали...

ЦЕЛ СВЕТ Е ВО ШОК, Гејтс кажа кога ќе заврши пандемијата: Дали е ова вистина?

Бил Гејтс деновиве не може да престане да го кажува своето мислење за коронавирусот. Во својата последна изјава, плутократот предвиде дека пандемијата ќе заврши до 2022 година – благодарение на вакцините во кои тој инвестираше многу. Во интервју за „Фокс њуз“, основачот на „Мајкрософт“ предвиде дека животот ќе се врати во нормала за луѓето во САД до летото 2021 година, како резултат на напредокот во развојот на вакцините против таа болест. Деловниот тајкун истакна дека очекува на почетокот на следната година Соединетите држави да започнат со одобрување вакцини за јавна употреба. Поради ова, рече тој, тој е „оптимист“ дека пандемијата „нема да трае бесконечно“.
Крај на епидемијата?
„Најдобриот случај е веројатно 2022 година. Но, во текот на 2021 година, бројките треба да бидат пониски ако користиме глобален пристап“, изјави Гејтс за Фокс њуз во неделата. „Значи, знаете, фала му на Бога што постоеше технологија за вакцини, дека имаше средства, дека компаниите ги поставија своите најдобри луѓе. Затоа сум оптимист дека ова нема да трае бесконечно “, додаде тој. Милјардерот рече дека смета оти Агенцијата за храна и лекови на САД може да одобри „три или четири“ формули за вакцини. Тоа тогаш ќе го покрене прашањето како ќе се дистрибуираат вакцините, рече Гејтс, велејќи дека е разочаран што САД не планираат да ги произведуваат и дистрибуираат вакцините во посиромашните земји. Гејтс е голем инвеститор во фармацевтскиот сектор и насочи милиони долари само кон развој на седум различни вакцини против Ковид-19. Тој претходно рече дека помеѓу 70 и 80 проценти од светската популација ќе мора да се вакцинираат против вирусот пред некој да се надева дека повторно ќе живее нормален живот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски: Три години сум предмет на брутални лаги и напади, но јас ќе опстојам и ќе ги победам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисија на штипска телевизија ТВ Стар каде што посочи дека во изминатите три години е предмет...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години. Според...

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Слични вести

Открила дека цртањето на лице ѝ oди добро, па започнала да ги трансформира луѓето во ужасни убијци (ВИДЕО)

Мери-Кејт Харди е една од оние филмски уметници кои изгубија неколку важни ангажмани во кариерата поради епидемијата на коронавирусот. Со други зборови, скоро цела 2020...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години. Според...

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...