дома Планета До 2030 година во водите на Земјата ќе има 53 милијарди тони...

До 2030 година во водите на Земјата ќе има 53 милијарди тони пластика

Во моментов, истражувачите проценуваат дека помеѓу 24 и 34 милијарди тони пластичен отпад влегуваат во светските водни патишта годишно. Дури и ако владите ги исполнуваат глобалните обврски, количината на пластика ќе биде огромна

Студија објавена во списанието „Сајанс“ покажа дека човештвото е на пат да има 53 милијарди тони пластичен отпад на светските водни патишта, дури и ако се преземат сериозни мерки за намалување на пластичниот отпад што се произведува во моментов.

„Ако растот и производството на пластика не запрат, основна трансформација на економијата на пластика заснована на рециклирање е од суштинско значење, каде што се ценат дотраените пластики наместо отпад“, рече Челси Рохман, доцент на Универзитетот во Торонто и коавтор на студијата.


„Дури и ако владите ширум светот ги исполнат своите амбициозни глобални заложби и другите земји се придружат на овие напори за борба против загадувањето со пластика, годишните емисии во реките, езерата и океаните може да достигнат дури 53 милијарди тони до 2030 година“, додаде главниот автор на студијата. , Стефани Борел. Во моментов, истражувачите проценуваат дека помеѓу 24 и 34 милијарди тони влегуваат во светските водни патишта годишно.

При моделирање на идните сценарија, истражувачите користеле три техники за да помогнат во ублажување на ширењето на загадувањето од пластика:

-намалување на производството на пластичен отпад
-подобрување на управувањето со пластичниот отпад
-континуирано чистење на животната средина.


Планетата треба да ги намали пластиките за помеѓу 25 и 40 проценти, да го зголеми собирањето и управувањето со отпадот на најмалку 60 проценти за сите светски економии и да поврати 40% од сите емисии на пластика со чистење, велат истражувачите.

  • Да се ​​стави тој последен број под контрола на човекот, најмалку една милијарда луѓе се вклучени во годишното меѓународно чистење на заштитата на океанот. Тоа би било огромна задача со оглед на тоа што ова е 660 пати повеќе напор отколку чистење во 2019 година – додаде Бореле.


Посебна студија објавена во јули објави слична судбина. Според тоа истражување, 29 милијарди тони пластично загадување ќе влезат во океанот секоја година до 2040 година, за разлика од сегашните 11 милиони. Дури и ако светското население ги преземе пропишаните мерки за борба против количеството на загадување, иднината не е светла.

„Глобалната заедница мора да ја координира фундаменталната трансформација на економијата на пластика, онаа што ја намалува количината на производство на пластика и размислува повторно како да ги користиме и фрламе пластичните материјали“, објасни Рохман. Студија објавена во април 2019 година откри дека загадувањето со пластика во светските океани може да има влијание од 2,5 милијарди долари, а со тоа да ги наруши скоро сите услуги на морскиот екосистем, задушувајќи ја секоја индустрија што ќе ја допре.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Борба против короната: Сакал да ја заштити својата ќерка, па измислил уред за целиот свет (ВИДЕО)

Падот на девојче на ескалаторот во 2014 година предизвика низа настани што можат да спречат ширење на инфекција со корона во светот. Чаи Ни е...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

Слични вести

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...