дома Планета Facebook и Instagram се закануваат: „Ако не ни ги дадете вашите информации...

Facebook и Instagram се закануваат: „Ако не ни ги дадете вашите информации …“

Facebook и Instagram се закануваат дека корисниците ќе мораат да плаќаат за своите услуги. Но, само ако корисниците не дозволат апликациите на компанијата да ги следат дури и по инсталирањето на iOS 14.5 на уредите на Apple.

По објавувањето на iOS 14.5, сите апликации мора да побараат дозвола пред да можат да следат корисникот помеѓу апликациите и веб-страниците. Затоа компании како Facebook се грижат за приходите од реклами и ги испробуваат сите трикови за да се осигурат дека луѓето им дозволуваат да ги следат.

  • За да им помогнеме на луѓето да донесат поинформирана одлука, ние исто така го прикажуваме нашиот сопствен екран, заедно со оној на Apple. Тој ќе обезбеди повеќе информации за тоа како користиме персонализирани реклами што поддржуваат мали бизниси и овозможуваат бесплатни апликации. Ако прифаќате прашања за Facebook и Instagram, рекламите што ги гледате во овие апликации нема да се променат. Ако одбиете, сепак ќе гледате реклами, но тие ќе бидат помалку важни за вас. Придонесот кон овие упатства не резултира со собирање нови типови на податоци од Facebook. Тоа само значи дека можеме продолжете да им давате на луѓето подобри искуства, стои во заедничкото соопштение на компаниите.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...