дома Планета Корона вирус: Пет начини да се избегне заразување во затворени простории

Корона вирус: Пет начини да се избегне заразување во затворени простории

Добрата вентилација може да биде клучна за да се избегне коронавирус кога се приближува есента и луѓето почнуваат да поминуваат повеќе време во затворено.

Четири месеци постојано ни беше кажано дека мора да ги миеме рацете и да одржуваме физичка дистанца за да го победиме вирусот корона.

Но, научниците и инженерите предупредуваат дека мора да размислуваме и за воздухот што го дишеме, кога децата ќе почнат да се враќаат на училиште и повеќе луѓе да одат во канцеларии.

Добрата вентилација е важна на пет начини.

1: Ако е загушливо, излези надвор

Ако влезете во собата и воздухот изгледа застоен, има нешто во ред со вентилацијата.

Не влегува доволно свеж воздух, што ги зголемува шансите да се заразите со вирусот корона.

Најновите истражувања покажаа дека „инфекцијата со воздух“ може да се појави во затворен простор – преку ситни честички на вирусот што лебдат во воздухот.

Според прописите за работното место воведени во Велика Британија пред пандемијата, секој треба да добие по десет литри свеж воздух секоја секунда, а тоа е поважно сега од кога било досега.

Значи, ако се чини дека е загушливо во некој простор, само свртете се и излезете, вели д-р Хавел Дејвис, технички директор на Овластеното друштво за инженери за градежни услуги.

Тој вели дека е од витално значење да има проток на свеж воздух.

„Ако имате некој во зградата кој е заразен и воведете голема количина на надворешен воздух, разредувате каков било заразен материјал што ќе го испушти. Ова го намалува ризикот други лица да бидат заразени“.

2: Погледнете го климатизерот

Од канцеларии до продавници, клима-уредите се добредојдени во топлите денови – но проверете го типот на внатрешна единица.

Наједноставно е тесната бела кутија монтирана на ѕидови или тавани, позната како сплит климатик.

Тој извлекува воздух од собата, го лади, а потоа го враќа повторно.

Со други зборови, тој го рециркулира воздухот.

Ова не е проблем за кратка посета, но може да претставува ризик во период од неколку часа.

Студија на ресторан во Кина го обвини овој вид климатик за ширење на вирусот.

Една клиентка била „пред-симптоматска“ – со други зборови, била заразена, но не сфатила бидејќи сè уште не покажала симптоми.

Научниците претпоставуваат дека клиентот го ослободил вирусот додека дишел и зборувал, а тоа се ширело низ просторијата со мешање на струењата на воздухот од единицата за климатизација на идот.

Резултатот беше дека уште девет лица се заразија.

Д-р Дејвис ја повторува важноста на свежиот воздух.

„Доколку имаше добро снабдување со надворешен воздух, многу е веројатно дека помалку луѓе би биле заразени – можеби дури никого.

3: Прашајте за „димензиите на свеж воздух“

air conditioning installation on rooftop

Во модерните згради каде што прозорците не можат да се отворат, како да се добие доволно свеж воздух?

Вие се потпирате на систем за вентилација што вади стагнан воздух од просторијата и го цевки до единицата за ракување со воздухот, која често се наоѓа на покривот на зградата.

Таму, свеж воздух може да се влече однадвор и да се меша со стариот воздух во затворените простории, пред да се испрати назад во зградата.

Со оглед на ризикот од инфекција со корона вирус, стручен совет е да се зголеми снабдувањето со свеж воздух.

„Кога имате 100 проценти надвор од воздухот, или близу 100 проценти, тоа е добра работа“, рече професорката Кејт Нокс од Универзитетот во Лидс и претседател на еколошкиот совет на владини советници на САГЕ, кој зборуваше овде во приватен капацитет.

„Колку повеќе свеж воздух, толку е помал ризикот од повторна циркулација на вирусот низ зградата“.

За точната мешавина одлучуваат управителите на зградите, кои можат да работат за сопствениците или закупците.

Недостаток на внесување 100 проценти свеж воздух е цената – воздухот што влегува мора да се загрева во зима и да се лади во лето, што бара потрошувачка на енергија.

4: Проверете дали има вируси во филтрите

Современите системи за вентилација имаат филтри, но тие не се совршени.

Во САД, истражувачите кои ја испитувале Универзитетската болница за здравје и наука во Орегон, откриле дека филтрите го чуваат вирусот корона, но дека еден дел од него успеал некако да се пробие.

Професорот Кевин Ван Ден Вајмеленберг, кој го водеше овој проект, верува дека со земање брисеви од филтерот може да се открие дали некој заразен работи во зградата.

Во Јужна Кореја, кол-центар на 11-ти кат во канцелариска зграда имаше едно лице кое зарази повеќе од 90 други.

Ако филтрите се проверувале почесто, присуството на вирусот може да се открие побрзо.

Професорот Ван Ден Вајмеленберг вели дека податоците од филтерот можат да „покажат каде да удриме и кога да погодиме“ за време на борбата против инфекцијата.

5: Пазете се од нацртите

Office worker looking through window

Кога разговарате со експерти од оваа област, тие ќе ви кажат дека свеж воздух е клучен.

Но, еден специјалист за моделирање на движења на воздухот вели дека не е толку едноставно.

Ник Вирт своевремено дизајнираше тркачки автомобили за Формула 1, а сега ги советува супермаркетите и прехранбените компании како да управуваат со протокот на воздух за луѓето да бидат безбедни.

Тој се грижи дека некој што седи покрај отворен прозорец и се покажува дека е заразен, може да го пренесе вирусот на другите на неговиот пат низ ветрот.

„Ако го отворите прозорецот, каде ќе оди воздухот?“, Се прашува тој. „Не сакаме луѓето да бидат во директниот пат на тој проток на воздух.

„Повеќе свеж воздух е генерално многу подобар, но ако се движи хоризонтално и е полн со вируси, тоа може да има несакани последици.

Јас ја претставив оваа скрипта пред професорот Кат Нокс.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Имала ли пратеничката во скафандер на себе “Памперс” пелени? (ВИДЕО)

Низа коментари и ставови за вчерашниот скандал со пратеничката која со скафандер гласаше во Собранието, на емисијата “Збор по збор” на Алфа ТВ. Меѓу емотивните...

Лекарите: Тестовите на крвта покажуваат дека може да умре за неколку дена; ЕУ: За тоа ќе ја сметаме Русија одговорна

Лекарите задолжени за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални велат дека „тој може да умре за неколку дена“ доколку не му се помогне. Според...

АНАЛИЗА: Чистка пред генерална проба, Заев од денес тргнува во офанзива

Циркузот во македонското собрание заврши, сега за сега, изгласан е петтиот пакет на мерки, за лица и фирми погодени од ковид кризата која го...

Македонската дијаспора со повик за протестот на 25 април за слобода на уставобранителите (ВИДЕО)

Македонски активисти од разни страни на светот преку промотивно видео повикуваат за масовно учество на мирниот протест на 25 април за слобода на затворените...

Слични вести

Мицкоски вечерва од 20:30 часот гостин на ТВ Клан

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од 20:30 часот ќе биде гостин на телевизија Клан. -Следете го моето гостување на ТВ КЛАН, вечерва во 20:30...

Лекарите: Тестовите на крвта покажуваат дека може да умре за неколку дена; ЕУ: За тоа ќе ја сметаме Русија одговорна

Лекарите задолжени за здравјето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални велат дека „тој може да умре за неколку дена“ доколку не му се помогне. Според...

АНАЛИЗА: Чистка пред генерална проба, Заев од денес тргнува во офанзива

Циркузот во македонското собрание заврши, сега за сега, изгласан е петтиот пакет на мерки, за лица и фирми погодени од ковид кризата која го...

Македонската дијаспора со повик за протестот на 25 април за слобода на уставобранителите (ВИДЕО)

Македонски активисти од разни страни на светот преку промотивно видео повикуваат за масовно учество на мирниот протест на 25 април за слобода на затворените...

Најблискиот соработник на Заев навреди стотици илјади Македонци

Пратеникот, портпарол на СДСМ и најблизок соработник на премиерот Заев, Костадин Костадинов преку Твитер наведи стотици илјади луѓе. Со користење на навредливи зборови кои на...