Креаторот на Чернобил подготвува нова серија базирана на популарната видео игра.

септември 16, 20201min
1

Фановите едвај ја чекаат серијата, а има многу шпекулации за актерската екипа. Ѕвездата на „Игра на тронови“, Меизи Вилијамс со години тврди дека улогата на Ели е создадена за неа и се нуди, а се споменуваат и Џекмен, Бролин… Култната видео игра „Последниот од нас“ требаше да добие филмска верзија во тоа време, но се чини дека ТВ серија базирана на образецот за насловот за „Плејстејшн“, чија приказна ја освои индустријата за игри, сепак ќе го види светлото на денот. Она што ги израдува фановите е што зад целиот проект стои тим со врвни резултати. Дејствието е поставено во 2033 година, а населението е значително ослабено од смртоносна пандемија. Голем дел од луѓето станале заразени зомби во потрага по нови жртви, додека шверцерот Џоел и тинејџерката Ели патуваат низ уништена и напуштена земја и се соочуваат со бројни пречки да го спасат човештвото. Се верува дека девојчето крие лек за смртоносна болест, а целиот образец во денешно време изгледа и звучи поактуелно отколку што би сакале да признаеме.

Креаторот на играта, Нил Друкман, со оваа серија достигна орда на лојални следбеници, кои сметаат дека играта е поуспешна во сценариото и покомплексна од многу филмови и серии. Затоа, несомнено е дека претстојната серија ќе биде под лупата на обожавателите, а за тоа е свесен Крег Мазин, творецот на мини-серијата на ХБО „Чернобил“. Покрај Дукман и Мазин, саундтракот ќе го компонира композиторот и оскаровец Густаво Сантаолала, во режија на Јохан Ренк, кој заврши одлична работа во неколку епизоди на Чернобил, The Walking Dead, Breaking Bad и уште неколку исклучително популарни серии. Сè уште не е познато кога серијата ќе ја види светлината на денот, но се претпоставува дека нема да биде пред 2022 година, а има многу шпекулации за актерската екипа.

Ѕвездата на „Игра на тронови“, Мејзи Вилијамс со години тврди дека улогата на Ели е создадена за неа и се нуди, а фановите ги повикуваат Кејтлин Девер, Елен Пејџ и Џоел Хјуџ Џекман и Џош Бролин. Во секој случај, откако ќе се појави, оваа серија ги има сите предиспозиции за влегување во бесмртност.