дома Планета Маск и чипирањето на мозокот: Дали се приближуваме до „натчовечки способности“?

Маск и чипирањето на мозокот: Дали се приближуваме до „натчовечки способности“?

Судејќи според она што можевме да го видиме, Маск и неговата компанија „Neuralink“ направија голем чекор напред во исполнувањето на нивните амбиции, за кои срамежливо зборуваше во 2019 година.

Во тоа време, тие можеа да покажат само фотографија на глодар поврзан преку USB-C порт од „Neuralink“. Тие сега имаат минијатурна сонда со повеќе од три илјади електроди прикачени на насоки потенки од човечката коса, што може да ја следи активноста на 1000 неврони во мозокот, а пред некој ден беше претставена свиња со чип во мозокот.

Тие сè уште се далеку од секојдневна употреба кај луѓето, но уредот сепак доби одобрение од американската регулаторна агенција да продолжи со тестирање. Маск воведе и имплант од втора генерација, помал и покомпактен, чии мали електроди продираат во надворешната површина на мозокот и откриваат електричен импулс.

Овие електроди се создадени за двонасочна комуникација, што значи дека тие пренесуваат сигнали дека самите ги генерираат. Електродите ги пренесуваат собраните податоци безжично преку Bluetooth на компјутер. „Neuralink“ исто така истражува и други достапни технологии за драстично зголемување на ефикасноста.

Големи планови за во иднина

Долгорочен план на таа компанија е, меѓу другото, да создаде компјутери кои ќе можат ефикасно да комуницираат со мозокот, како и подобро да разберат што значи ненадејно зголемување на мозочната активност.

Првата цел е да им се помогне на луѓето кои имаат повреда на мозокот или ‘рбетниот мозок. Пример за ова се параплегичарите кои ја изгубиле способноста за движење, токму поради повреда на ‘рбетот. Деменција и Паркинсонова болест се некои од другите проблеми каде што „Neuralink“ може да помогне со својата технологија.

Сепак, Маск се надева дека со текот на времето ќе му овозможи на човештвото да влезе во ерата на „натчовечки когнитивни способности“, делумно затоа што сака да му овозможи на човечката раса да се бори против моќната вештачка интелигенција што може да нè уништи.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Доволно е само да му шепнете: Само еден збор ќе го излуди вашиот партнер луд додека водите љубов!!!

Дали некогаш сте експериментирале со „валкани муабети“? Пробајте, може да биде забавно да се започне со тоа. И може да биде исклучително силен афродизијак. Понекогаш дури и...

Најверојатно е потребна и трета доза на вакцината Pfizer

Директорот на компанијата „Pfizer“, Алберт Бурла, денес објави дека трета доза на вакцината е „најверојатно“ потребна, 12 месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рече...

Почина најстарата американка на 116 години: Хестер остави зад себе 100 правнуци и правнуци! Го закопа сопругот пред половина век!

Почина најстарата Американка, Хестер Форд, која имаше 116 години, оставајќи зад себе многу потомци, меѓу кои околу 100 правнуци, соопшти денес нејзиното семејство. Иако постоеше...

НИКОГАШ НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ ВАКВО КУЧЕ! Како кутре било тешко повредено во сообраќајна несреќа, а денес измамува насмевка на лицето на сите!

Не е невообичаено куче да трча со својот сопственик, но да трча на задните нозе е веќе нешто што предизвикува насмевка на лицата на...

Слични вести

Доволно е само да му шепнете: Само еден збор ќе го излуди вашиот партнер луд додека водите љубов!!!

Дали некогаш сте експериментирале со „валкани муабети“? Пробајте, може да биде забавно да се започне со тоа. И може да биде исклучително силен афродизијак. Понекогаш дури и...

Најверојатно е потребна и трета доза на вакцината Pfizer

Директорот на компанијата „Pfizer“, Алберт Бурла, денес објави дека трета доза на вакцината е „најверојатно“ потребна, 12 месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рече...

Почина најстарата американка на 116 години: Хестер остави зад себе 100 правнуци и правнуци! Го закопа сопругот пред половина век!

Почина најстарата Американка, Хестер Форд, која имаше 116 години, оставајќи зад себе многу потомци, меѓу кои околу 100 правнуци, соопшти денес нејзиното семејство. Иако постоеше...

НИКОГАШ НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ ВАКВО КУЧЕ! Како кутре било тешко повредено во сообраќајна несреќа, а денес измамува насмевка на лицето на сите!

Не е невообичаено куче да трча со својот сопственик, но да трча на задните нозе е веќе нешто што предизвикува насмевка на лицата на...

Жени, ова ќе ве интересира: Ова се професиите кои се НАЈОДБИВНИ за мажите

Дали некогаш сте помислиле дека занимањето на жената има врска со привлечноста? Многумина веројатно никогаш не. Сепак, според истражувањето на една страница, сепак треба да бидеме...