дома Планета Отишол за столици, го купил Стоунхенџ: Тој е последниот сопственик на споменикот

Отишол за столици, го купил Стоунхенџ: Тој е последниот сопственик на споменикот

Сесил Чаб отишол на аукција во 1915 година за да купи столици за трпезаријата, но се вратил дома по врвна импулсивна зделка – Стоунхенџ.

Како и повеќето ловци на награди кои го преполнија театарот „Palaсе“ во Солсбери, Англија, на 21 септември 1915 година, Сесил Чаб ја бараше најдобрата цена.

Легендата вели дека богатиот 39-годишен адвокатк била испратена од неговата сопруга да купи столови за трпезаријата, но сето тоа се сменило кога аукционерот Хауард Франк објавил дека се продава „артиклот“ број 15 – „Стоунхенџ со околу 30 хектари земја“

Можеби е тешко да се замисли дека најпознатиот праисториски споменик во светот, кој сега е светско наследство на УНЕСКО, се продава на најголемиот понудувачот, но тоа се случи кога имотот на Сер Едмунд Антробус беше продаден само неколку месеци по неговата смрт.

Она што е можеби уште потешко да се замисли е дека Френк не најде нетрпеливи купувачи кога ја отвори понудата за 5000 фунти.

  • Сигурно некој ќе ми понуди 5000 фунти, рекол акционерот откако беше пречекан со тишина, изјави Кристофер Клајн за „History.com“.

Додека зјапаше во толпата, на Френк конечно му олесна кога виде рака крената во воздухот. Аукцијата достигна 6.000 фунти пред затишје да настапи повторно. „Господа, невозможно е да се процени Стоунхенџ“, рече Френк.

  • Но, сигурно 6.000 фунтисе лоша понуда, но ако никој повеќе не наддава, ќе го оставам по оваа цена. Никој не сака да наддаде над 6.000 фунти за Стоунхенџ?”

Тој некој бил – Чаб.

Кога аукционерот конечно го спушти чеканот, Стоунхенџ беше продаден за 6.600 фунти (нешто повеќе од милион долари во денешните пари).

Чаб, роден нешто помалку од пет километри од Стоунхенџ, за локалните весници изјави дека немал намера да купи неолитска реликвија кога влегол во театарот.

  • Додека бев во собата, мислев дека човек од Солсбери треба да го купи, и така се случи, рече тој.

Споменикот, кој е во приватна сопственост откако кралот Хенри VIII го зеде од блиската опатија Бенедиктин околу 1540 година, привлкува љбопитни посетители. Ловци на сувенири од деветнаесеттиот век вооружени со длета редовно отстранувале фрагменти од старите блокови и ги врежувале нивните имиња на антички камења.

Потоа, во 1900 година, надворешен исправен камен се срушил на земјата, додека дрвените штици ги поддржувале други камења. Следната година, Антробус, чие семејство го купи Стоунхенџ околу 1800 година, го оградил споменикот и започнал да наплатува влез од1 шилинг за да плати за чуварот и да ја огради напуштената руина.

Само една година откако друидите го проколнаа сопственикот на споменикот за забрана за нивно годишно славење на рамнодениците, Антробус го загуби единствениот син – и наследник – на Западниот фронт во октомври 1914 година, за време на една од воведните битки од Првата светска војна.

Четири месеци подоцна, самиот Антробус почина на 67-годишна возраст, а неговата вдовица го стави на аукција нејзиниот имот, во кој беше и Стоунхенџ.

Некои заштитари веруваа дека Стоунхенџ треба да и биде предаден на британската влада за чување, но со купувањето на Чаб тој остана во приватни раце.

Наводно, сопругата на овој адвокат, Мери, не била воодушевен од неговата монументална набавка – можеби затоа што сè уште копнеела по таа трпезарија – што ѝ ја олеснило одлуката кога Чаб им го дал Стоунхенџ на Британците во октомври 1918 година.

Британската влада иницираше обемна реконструкција на Стоунхенџ во 1919 година, што вклучуваше исправување на камењата и нивно повторно поставување во бетон. Скоро еден век подоцна, реставрацијата продолжи со отстранување на околните патишта и застарените објекти за посетители за да се врати стариот пејзаж со стариот изглед.

За возврат на неговиот подарок, Чаб ја доби титулата прв баронет од Стоунхенџ, па локалното население го викаше Сер Сесил, Висконт од Стоунхенџ.

Чаб, кој почина на 58-годишна возраст во 1934 година, предвиде дека оние што живеат во близина на Стоунхенџ ќе добијат бесплатен влез во споменикот.

До денес, околу 30 000 од 1,3 милиони луѓе што годишно го посетуваат тоа можат да го сторат без да платат билет, благодарение на импулсивната набавка на последниот приватен сопственик Стоунхенџ.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Универзумот и црните дупки: Како тишината го докажа нивното постоење

Гравитацијата на црната дупка е толку силна што ништо, па дури и светлината, не може да избега. Еден ден од септември 1964 година, еден...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Слични вести

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...