дома Планета ВАКЦИНАТА НЕМА ДА ГО ЗАПРЕ ШИРЕЊЕТО НА КОВИД 19: Шведскиот Службеник со...

ВАКЦИНАТА НЕМА ДА ГО ЗАПРЕ ШИРЕЊЕТО НА КОВИД 19: Шведскиот Службеник со Изјава

Стокхолм – Шефот на шведската агенција за јавно здравје, Јохан Карлсон, изјави дека пандемијата КОВИД 19 нема да може да се запре само со вакцина против таа болест.

Тој изјави дека значителни превентивни мерки ќе мора да останат на сила одредено време.

Идната вакцина „веројатно ќе биде значајна алатка“, но не и алатка што претставува конечно решение за проблемот, рече Карлсон, чија земја се одлучи за контроверзен модел според кој голем дел од општеството беше поштеден од рестриктивни анти-епидемиски мерки.

Тој изјави дека значителни превентивни мерки ќе мора да останат на сила во догледно време.

Според АП, шведската министерка за социјални работи, Лена Халенгрен, изјавила дека идната вакцина против КОВИД 19 треба да ја примаат како приоритетни групи од луѓе постари од 70 години, членови на ризични групи, како и медицински персонал и негуватели.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

ТЕОРЕТИЧАРИ ЗА ЗАГОВОР, ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот

Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот, соопшти денеска кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија (MIIT). Државата изгради вкупно...

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ … Познатиот МОДЕЛ ја прикажа внатрешноста на нејзината ВИЛА во КЕНИЈА! (ВИДЕО)

Наоми Кембел, за списанието „Architectural Digest“, ги отвори вратите на нејзината луксузна вила во Кенија ... По посетата на Малинди во Кенија во 90-тите години...

Слични вести

ЖЕНА ДЕТЕКТИВ! Сопруг отишол на забава, а ЕДЕН ДЕТАЉ на фотографијата е ВИНОВЕН за нивниот развод? (ФОТО)

Тајла во низата видеа што ги објави на TikTok и имаа над два милиони прегледи изјави дека случајно видела слика од луда забава каде...

ТЕОРЕТИЧАРИ ЗА ЗАГОВОР, ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот

Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот, соопшти денеска кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија (MIIT). Државата изгради вкупно...

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ … Познатиот МОДЕЛ ја прикажа внатрешноста на нејзината ВИЛА во КЕНИЈА! (ВИДЕО)

Наоми Кембел, за списанието „Architectural Digest“, ги отвори вратите на нејзината луксузна вила во Кенија ... По посетата на Малинди во Кенија во 90-тите години...

Facebook планира да ги интегрира WhatsApp и Facebook Messenger

Новиот извештај тврди дека Facebook работи на целосна интеграција на Facebook Messenger и WhatsApp. Пред околу две години, Facebook го објави својот план за интеграција...