дома Планета VSS Imagine на компанијата Virgin Galactic е одличен вселенски брод од следната...

VSS Imagine на компанијата Virgin Galactic е одличен вселенски брод од следната генерација (ФОТО)

„Virgin Galactic го претстави својот прв SpaceShip III на YouTube, кој ќе започне со тестови на земја и „летови за одржување на воздухот“ кон крајот на оваа година.

Тоа е впечатлив пловен објект кој на одличен начин го канализира својот изглед од „Star Wars“. Завршницата е направена од материјал како огледало, кој треба да ја рефлектира неговата околина, без разлика дали станува збор за црнилото на вселената или синото на атмосферата на земјата. Не е сè во естетиката: овој материјал нуди и термичка заштита.

1757522699606e977499b0d374570928_wide
1167000982606e9774ba267185171070_wide

Третата генерација на вселенското летало „Virgin Galactic“ има модуларен дизајн, чија цел е да се направат полесни и поевтини понатамошни подобрувања. Според компанијата, VSS Imagine ќе: „ги постави темелите за дизајнирање и производство на идни возила“. Со тестовите што ќе започнат на овој прв брод во текот на летото, компанијата веќе работи на вториот брод VSS Inspire“. „Virgin Galactic“ сака да има 400 летови годишно околу вселенскиот аеродром и за тоа ќе им требаат повеќе бродови.

Во блиска иднина, „Virgin Galactic“ се фокусира на својот следен тест лет за VSS Unity, моделот SpaceShip II“. Тестовите се закажани за мај 2021 година, но беа враќани на дополнителни технички проверки неколку пати откако тестот на компанијата не успеа во декември 2020 година. SpaceShip II“ можеби не е толку одличен, но сепак е едно многу скапо прототипско летало. И, ако ги чекате вашите први туристички патувања во вселената, тоа најверојатно ќе биде во 2022 година, ако не и подоцна.

1589574353606e9774aa021788381844_wide
2138639424606e9774cb267261251771_wide

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Италијанскиот капетан Валтер Биот кој беше уапсен од страна на италиjанската полиција поради шпионажа во корист на Русија бил во контакт со русите 5...

  Видеото кое како доказ во постапката против Валтер Биот го приложи италијанското обвинителство покажува како војникот слика десетици слики од материјал класифициран како “Државна...

„Тие се глобална закана“ – дозволи ширење на вирусот, обвинети за хуманитарна катастрофа (ФОТО)

„Лекари без граници“ ја критикуваа бразилската влада за нејзиниот невнимателен пристап во борбата против коронавирусот. Организацијата ја обвини владата дека ја ставила земјата во хуманитарна...

ЕЛИЗАБЕТА НАРЕДИ ПРЕКРШУВАЊЕ НА ТРАДИЦИЈАТА НА ПОГРЕБОТ НА СВОЈОТ СОПРУГ: Таа се реши на ОВА заради внукот во бегство и посрамотениот син!

Принцот Филип ќе биде погребан во сабота, на поинаков начин отколку што е вообичаено во кралското семејство. Традицијата според која членовите на кралското семејство носат...

Ужас! Му забраниле да ја тепа својата девојка, па од бес ја претепал убава сосетка до смрт (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Бразилецот Вашингтон Андраде де Хесус (36) беше уапсен откако до смрт ја претепал својата сосетка Алина дос Сантос Виана (32). Мајка на тригодишно и 7...

Слични вести

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...

„Тие се глобална закана“ – дозволи ширење на вирусот, обвинети за хуманитарна катастрофа (ФОТО)

„Лекари без граници“ ја критикуваа бразилската влада за нејзиниот невнимателен пристап во борбата против коронавирусот. Организацијата ја обвини владата дека ја ставила земјата во хуманитарна...

ЕЛИЗАБЕТА НАРЕДИ ПРЕКРШУВАЊЕ НА ТРАДИЦИЈАТА НА ПОГРЕБОТ НА СВОЈОТ СОПРУГ: Таа се реши на ОВА заради внукот во бегство и посрамотениот син!

Принцот Филип ќе биде погребан во сабота, на поинаков начин отколку што е вообичаено во кралското семејство. Традицијата според која членовите на кралското семејство носат...

Ужас! Му забраниле да ја тепа својата девојка, па од бес ја претепал убава сосетка до смрт (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Бразилецот Вашингтон Андраде де Хесус (36) беше уапсен откако до смрт ја претепал својата сосетка Алина дос Сантос Виана (32). Мајка на тригодишно и 7...

Ибрахимовиќ во центарот на скандал – дали му се заканува повеќегодишна суспензија?

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ е во центарот на фудбалскиот скандал поради обвинувањата дека тој поседува акции во обложувалница на Малта. Секако, тоа е строго забрането...