дома Свет АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од “долг ковид 19”

Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од колеџот во Кинг во Лондон. Според Би-Би-Си, ова е нешто што колоквијално се нарекува „долг Ковид“. Како што е наведено, постојните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од „долг ковид“.

Студијата исто така покажа дека жените, астматичарите и луѓето со прекумерна тежина се изложени на поголем ризик од инфекција со коронавирус. Податоците од студијата се добиени со внесување на нивните симптоми и резултатите од тестовите во апликацијата Студија за симптоми на Ковид.

 

Целта на студијата беше да се идентификуваат обрасците што можат да се користат за да се предвиди кој може да биде засегнат од „долгиот ковид“, велат научниците. Според БКК, ова исто така може да предвиди на кој од пациентите ќе им треба навремено лекување, како и дополнителна нега.

 

Ризикот од добивање на “долг ковид” се зголемува со возраста

Д-р Клер Стивс од Универзитетот Кингс колеџ вели дека еден од клучните фактори на ризик е ако пациентот има повеќе од пет различни симптоми во првата недела од инфекцијата. Ковид-19 може да влијае на функционирањето на другите органи и е многу повеќе од само кашлица. Луѓето кои имаат главоболка, кашлица, дијареја или чувствуваат замор се изложени на поголем ризик од оние кои имаат само кашлица.

Со возраста, ризикот се зголемува, а во ризичните групи спаѓаат лица постари од 50 години и жени. Д-р Стивенс вели дека од првите податоци виделе дека мажите се изложени на многу поголем ризик од развој на тешка болест, па дури и смрт предизвикана од Ковид. Но, како што вели Стивенс, се чини дека постои поголем ризик за жените да развијат „долг ковид“.

 

Вики Борн (48) имала треска во март придружена со лесна кашлица, но симптомите станале потешки, застрашувачки, кога започнала да има потешкотии со дишењето. Имено, таа мораше да добие кислород и иако не беше во болница, сепак се бореше со „долгиот Ковид“.

„Пред 14 дена, го изгубив чувството за вкус и мирис повторно од ведро небо. Тој целосно го снема. Се чувствувам како да имам воспаление од кое не можам да се ослободам, се појавува, а потоа исчезнува, и така во круг “, изјави Борн за Би-Би-Си.

Секое седмо лице е болно најмалку четири недели, покажа истражувањето а секој дваесетти човек е болен осум недели. Еден од 45 пациенти е болен најмалку 12 недели.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Што ПОМАЛ, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијаат на висината на платата

За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помалку „гордост“. Имено, најновото истражување даде крајно неочекувани резултати. Се...

Кирацовски: Да знаевме… немаше да го ратификуваме Договорот со Бугарија

„Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност...

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА НАЈЛУДАТА ФРИЗУРА НА СИТЕ ВРЕМИЊА! Бразилскиот фудбалер ДОМИНИРА: Што е тоа на неговата глава? (ФОТО)

Видовме многу необични фризури на фудбалски и спортски терени воопшто, но се чини дека добивме победник. Имено, Бразилецот Михал Ричард Делгадо ги надмина сите луди...

Бајден денеска полни 78 години, шпекулации во Вашингтон дали ќе биде претседател во само еден мандат

Џо Бајден денеска ќе наполни 78 години и иако неговиот прв мандат се уште не е официјално потврден, многумина веќе се прашуваат дали тој...

Слични вести

Домаќинките ја обожаваат алуминиумската фолија, но чувањето храна во неа му штети на вашето здравје

Остатокот храна задолжително ја ставете во фрижидер. Пред тоа, се разбира, треба да ја заштитите храната со нешто. Ако не користат пластични кутии, повеќето домаќинки посегнуваат...

Кирацовски: Да знаевме… немаше да го ратификуваме Договорот со Бугарија

„Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност...

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА НАЈЛУДАТА ФРИЗУРА НА СИТЕ ВРЕМИЊА! Бразилскиот фудбалер ДОМИНИРА: Што е тоа на неговата глава? (ФОТО)

Видовме многу необични фризури на фудбалски и спортски терени воопшто, но се чини дека добивме победник. Имено, Бразилецот Михал Ричард Делгадо ги надмина сите луди...

Бајден денеска полни 78 години, шпекулации во Вашингтон дали ќе биде претседател во само еден мандат

Џо Бајден денеска ќе наполни 78 години и иако неговиот прв мандат се уште не е официјално потврден, многумина веќе се прашуваат дали тој...

РУСКАТА СЕВЕРНА ФЛОТА ВО ОПАСНОСТ: ЦИА имала „крт“, им давал планови на Американците!

Русија осуди мажот на 13 години затвор затоа што тој се обиде да обезбеди информации за руската северна флота на американската агенција ЦИА, соопшти...