дома Свет Ал Каеда доби нов ЛИДЕР: Убиство како порака за време на назначувањето

Ал Каеда доби нов ЛИДЕР: Убиство како порака за време на назначувањето

Терористичката група Ал Каеда назначи еден од нејзините членови, алжирецот Абу Убаид Јусуф ал-Анаби, за нов водач на оваа исламистичка група.

Тој го замени алжирецот Абделмалек Друкдел, кој беше убиен од француските сили на северот на Мали во јуни, објави денеска американската агенција „SITE“, специјализирана за надзор на џихадистичките групи.

На видеото што го прими агенцијата „SITE“, Ал Каеда објави именување нов лидер.

Поранешниот член на алжирскиот GSPC (Салафистичка група за проповедање и борба), кој е на американската листа на „меѓународни терористи“ од септември 2015 година, е исто така шеф на канцеларијата за медиуми на Ал Каеда и редовно се појавува на видеа. терористички.

Ал Каеда во пораката наведува и дека неодамна ја погубила швајцарската мисионерка Беатрис Стокли, која беше киднапирана во 2016 година во Сахел, а нејзината смрт ја припишува на обидот на „француските крстоносци“ да ја ослободат.

Повеќе од 5.000 француски војници се распоредени во Сахел во рамките на антиџихадистичката операција „Баркан“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Популарна страница за возрасни на УДАР НА ХАКЕРИ: Ги крадат лозинките на корисниците и банкарските сметки!

Една од најпопуларните страници за возрасни е мета на хакери. Тие шират опасен малициозен софтвер на наивни корисници, со намера да пристапат до нивните...

Ал Каеда доби нов ЛИДЕР: Убиство како порака за време на назначувањето

Терористичката група Ал Каеда назначи еден од нејзините членови, алжирецот Абу Убаид Јусуф ал-Анаби, за нов водач на оваа исламистичка група. Тој го замени алжирецот...

Популарна страница за возрасни на УДАР НА ХАКЕРИ: Ги крадат лозинките на корисниците и банкарските сметки!

Една од најпопуларните страници за возрасни е мета на хакери. Тие шират опасен малициозен софтвер на наивни корисници, со намера да пристапат до нивните...

Малкумина успеваат: Можете ли да ја решите оваа задача

На нашиот мозок му требаат вежби за да се развие. Кратките загатки се совршен начин за тренирање на вашиот мозок. Подготвивме една загатка за вас, која...

Слични вести

Фатен на дело: Имал секс со 15 ПИЛИЊА, па ги заклал! Тоа не е сè – еве со кого уште „спиел“

Шејн Волтерс од Барнли ќе ги помине следните две години во затвор за сексуално злоставување на невини кокошки. Волтерс, инаку работник во супермаркет, доби задача...

Ал Каеда доби нов ЛИДЕР: Убиство како порака за време на назначувањето

Терористичката група Ал Каеда назначи еден од нејзините членови, алжирецот Абу Убаид Јусуф ал-Анаби, за нов водач на оваа исламистичка група. Тој го замени алжирецот...

Популарна страница за возрасни на УДАР НА ХАКЕРИ: Ги крадат лозинките на корисниците и банкарските сметки!

Една од најпопуларните страници за возрасни е мета на хакери. Тие шират опасен малициозен софтвер на наивни корисници, со намера да пристапат до нивните...

Малкумина успеваат: Можете ли да ја решите оваа задача

На нашиот мозок му требаат вежби за да се развие. Кратките загатки се совршен начин за тренирање на вашиот мозок. Подготвивме една загатка за вас, која...

САТЕЛИТСКИ СНИМКИ ОТКРИВААТ МИСТЕРИОЗНА ПОЈАВА НА АНТАРКТИКОТ?! Голем метален штит на влезот во тајна пештера? (ВИДЕО)

Некои страствени „аналитичари“ на Google Earth сметаат дека нешто чудно се случува на Антарктикот, пишува „New York Post“ Таканаречениот „Чувар на Земјата“ тврди дека тој...