дома Свет БИБИ ЧАО! Израелците излегоа на улиците да го прослават заминувањето на Нетанјаху...

БИБИ ЧАО! Израелците излегоа на улиците да го прослават заминувањето на Нетанјаху од власта (ВИДЕО)

Пеејќи ја „Биби чао“, во согласност со италијанската револуционерна песна „Бела чао“, околу 2.000 Израелци излегоа на улиците вчера вечер да ја прослават „победата“ пред очекуваниот крај на владеењето на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Демонстрантите, кои не можеа да ја сокријат својата радост, беа собрани на дваесетина метри од официјалната резиденција на Нетанјаху, чиј прекар е Биби, во центарот на Ерусалим.

Израелците демонстрираа пред резиденцијата скоро една година, барајќи негово заминување. Му се суди за корупција, проневера и злоупотреба на моќ во серија скандали.

Вечерашниот митинг може да биде последен затоа што Парламентот треба да се состане утре и да изгласа доверба на „коалицијата на промени“ што ги обединува левите, централните и десните партии и една арапска формација.

Според условите на договорот за коалиција, Нафтали Бенет ќе го преземе премиерското место на Нетанјаху на две години, по што ќе биде заменет со Јаир Лапид од партијата на центарот.

  • Ова е нашата последна сабота на плоштадот Балфур. Победивме. Кнесетот (Парламентот) ќе одржи гласање утре и овој премиер ќе си замине. Не сум под стрес, тој е добро, скоро го нема, рече 62 -годишен демонстрант.

Демонстрантите користеа вувузели, тапани и носеа маици со хебрејски зборови „оди си“.

Сепак, има и такви кои велат дека се плашат дека премиерот, кога некои ќе го наречат политички магионичар, да извади кец на ракавот и да остане на власт.
Новата влада е поддржана од осум од 13 партии избрани во парламентот на изборите на 23 март.

Се очекува за неа да гласаат 61 од 120 пратеници во Кнесетот.

Нетанјаху, чии денови на власт по 12 последователни години и вкупно 15 години, се чини дека не се избројани, не ја напушта политичката сцена тивко, но ги обвинува своите противници за предавство на гласачите, затоа на поединците им е потребна посебна заштита. Тој тврди дека е жртва на заговор на „длабока држава“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Слични вести

Ако се случи АПОКАЛИПСА еве кои земји имаат најголеми шанси да ОПСТАНАТ

Истражувачите од Универзитетот во Англија Раскин направија листа од 20 земји кои се најдобро подготвени за климатските промени и каде животот, во случај на...

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Страшна судбина: девојче погребано по 66 години, Католичката црква со децении го забранувала погребот (ВИДЕО)

Селото Монтедоро во централна Сицилија не се сеќава на толкава гужва на погребот. Селаните, 1.500 од нив, го чекаа овој момент повеќе од половина век...